به گزارش افکارنیوز، حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر " حسن روحانی " روز دوشنبه در دیدار " الهام علی اف " رئیس جمهور آذربایجان، بر اراده جدی مقامات دو کشور برای توسعه همکاری‌ها تاکید کرد و اظهارداشت: ظرفیت‌های بسیار خوبی در حوزه انرژی، نفت و گاز، تجارت، محیط زیست و گردشگری وجود دارد که باید کمیسیون مشترک دو کشور در این زمینه‌ها فعال تر شوند.

وی با اشاره به اهمیت راه اندازی کریدور شمال – جنوب تصریح کرد: ساخت راه آهن از مسیر قزوین به رشت و سپس آستارا سرعت گرفته و باید با مشارکت طرف آذربایجانی راه آهن دو کشور را که به نفع ملت‌های دو کشور است به یکدیگر متصل کرد.

رئیس جمهور بر همکاری بیشتر بخش خصوصی دو کشور در بخش‌های مختلف تاکید کرد و خواستار تسهیل در زمینه صدور روادید برای حضور آسان تر تجار ایرانی در آذربایجان شد.

دکتر روحانی همچنین بر همکاری‌های بین‌المللی دو کشور در مسایل منطقه‌ای و جهانی تاکید کرد و گفت: تهران و باکو باید در مجامع بین‌المللی مواضع هماهنگی اتخاذ کنند.

الهام علی اف رئیس جمهور آذربایجان نیز در این دیدار که در محل رزیدانس کنسولگری ایران در آستراخان برگزار شد، بر پیوستگی امنیت دو کشور ایران و آذربایجان تاکید کرد و گفت: دولت و ملت آذربایجان علاقه مند به گسترش همکاری‌ها با تهران در همه زمینه‌ها هستند.

وی با اشاره به ساخت راه آهنی که آذربایجان را به آب‌های آزاد متصل می‌کند، گفت: این راه آهن آینده روشنی دارد و می‌تواند منافع دو کشور و همسایگان را تامین کند.

رئیس جمهور آذربایجان برخی از زمینه‌های همکاری میان دو کشور را یادآور شد و اظهار امیدواری کرد که در سفر آتی رئیس جمهور ایران در طرح‌های نفت و گاز، تجاری و گردشگری توافقات مطلوبی حاصل شود.

وی همچنین توانمندی و پیشرفت ایران در عرصههای مختلف نظیر دارو را ارزنده دانست و خواستار کمک شرکتهای ایرانی در این زمینهها به کشورش شد.