به گزارش افکارنیوز، حمید فاضلی قائم مقام سازمان فضایی کشور که به منظور بررسی برنامه ها و جایگاه جمهوری اسلامی ایران در عرصه‌های فضایی در برنامه گفتگوی ویژه خبری امشب شنبه ۱۲ مهرماه حضور پیدا کرده بود، در پاسخ به اولین سوال مبنی بر اینکه در ارتباط با هفته جهانی فضا توضیح فرمایید و چرا این تاریخ به عنوان هفته جهانی فضا انتخاب شده است اظهار داشت: در سالهای سازمان ملل کنفرانس برگزار می‌کند که مربوط به استفاده صلح امیز از فضا بوده.

وی ادامه داد: در سومین دوره برگزاری این کنفرانس در سال ۱۹۹۹ برگزار شد برای اینکه استفاده از فناوری‌های فضایی بیشتر مورد توجه قرار گیرد، بحثی بین مسئولین و دست اندرکاران برگزاری این کنفرانس به وجود آمد راجع به اینکه روزی را به عنوان روز فناوری فضایی و روز فضا در سطح جهان مطرح کند.

فاضلی اضافه کرد: در رابطه با این موضوع دو تاریخ مطرح شد که یکی از آن‌ها تاریخ ۴ اکتبر است که این تاریخ مصادف با ۴ اکتبر ۱۹۵۷ است که اولین ماهواره ساخت بشر توسط شوروی سابق به فضا پرتاب شد و این امر موفقیت بسیار بزرگی محسوب می‌شد و روز دیگری که مطرح می‌شود، تاریخ ۱۰ اکتبر است که این تاریخ یادآور ۱۰ اکتبر مصادف با اولین معاهده فضایی در سطح سازمان ملل مطرح می‌شود که مورد تائید و تصویب کشورهای عضو قرار گرفت که نحوه فعالیت صلح آمیز فضای را در کسب و بهره برداری از فضا مورد تاکید قرار می‌دهد.

قائم مقام سازمان فضایی کشور با بیان اینکه در رابطه با تعیین تاریخ روز جهانی فضا دو روز در این کنفرانس بحثمی‌شود ادامه داد: جالب این است که هیئت ایرانی که در آن اجلاس شرکت داشت در صورت این مشکل پیشنهاد ارزنده‌ای را مطرح می‌کند و اعلام می‌کند که بهتر است هفته جهانی فضا را تعیین کنیم، لذا چهارم تا دهم اکتبر هرسال بنا به پیشنهاد ایران مصادف با ۱۲ تا ۱۸ مهرماه هرسال هفته جهانی فضا توسط اکثر کشورهایی که دارای فعالیت‌های فضایی هستند گرامی داشته می‌شود.

وی در پاسخ به این سوال که با توجه به جایگاه ایران در بین ۵ قدرت نوظهور فضایی بفرمایید که ما در چه عرصه‌هایی پیشتاز بوده‌ایم، گفت: آنچه که شما مورد اشاره قرر دادید در واقع نظری است که موسسات رصدکننده فعالیت‌های فضایی کشورهایی که در حوزه فغضا مشغول فعالیت هستند اعلام کردند.

فاضلی اضافه کرد: یک موسسه بسیار معتبر در سال ۲۰۱۲ که معمولا فعالیت‌های فضایی ۱۵ کشور ممتاز و پیشتاز در فعالیت‌های فضایی را مورد رصد و ارزیابی سالانه خود قرار می‌دهد ۵ کشور را به عنوان کشورهای فضایی در سال ۲۰۱۲ به عنوان قدرت‌های نوظهور فضایی به دلیل شد فعالیت‌هایشان به جمع آن ۱۵ کشور قبلی اضافه می‌کند و فعالیت‌های آن‌ها را مورد ر صد قرار می‌دهند.

قائم مقام سازمان فضایی کشور تصریح کرد: این موسسه همیشه یک عدد مقایسه‌ای بین فعالیت‌های فضایی کشور‌ها معرفی می‌کند و آن عدد را منتصب به رشد فعالیت‌های آن کشور‌ها در عرصه فضایی اعلام می‌کند.

وی اظهار داشت: به غیر از ایران کشورهای اوکراین، آرژانتین، تونس و دو کشور دیگر نیز در زمره کشورهای نوظهور فعالیت‌های فضایی قراردارند و جالب این است که ایران در بین این کشور‌ها بالا‌ترین نرخ فعالیت‌ها را به خود اختصاص داده.

فاضلی در بخش دیگری از این برنامه در پاسخ به این سوا که عمده‌ترین فعالیت‌های ما در چه عرصه‌هایی بوده که ما به آن جهت ممتاز شده‌ایم، اظهار داشت: موانع بسیاری بر سر راه ما وجود داشت برای اینکه بتوانیم ماهواره‌های مخابراتی و ماهواره‌های سنجش از دور در اختیار داشته باشیم و موقعیت‌های مداری را ترسیم کنیم.

قائم مقام سازمان فضایی کشور تصریح کرد: برای اینکه موقعیت‌های فضایی داشته باشیم و برای حفظ آن‌ها می‌بایست ماهواره در فضا قرار می‌دادیم، اما در سایه بهانه‌هایی که کشورهای دنیا داشتند و حاضر نبودند جمهوری اسلامی ایران این فناوری را در اختیار داشته باشد، ما با مشکلاتی مواجه بودیم.

وی یاد آور شد: در ۸،۹ سال پیش با کمک یکی از کشورهای اروپایی ماهواره‌ای را تحت عنوان ماهواره مصباح در مدار پایین زمین طراحی کردیم، اما برای پرتاب آن برا ما محدودیت‌هایی ایجاد کردند. علی رغم اینکه طبق قرارداد این کار باید انجام می‌شد آن‌ها به تعهدات خود پایبند نبودند و بعد از اینکه این ماهواره پرتاب نشد، عملا حتی خود ماهواره هم به ما عودت داده نشد، اما در نتیجه این محدودیت‌ها برای ما فرصت آفرین شد و مسئولین از اینکه خودمان ماهواره و هم حامل آن را در کشور طراحی کنیم حمایت کردند و زیرساخت‌های لازم را فراهم نمودند که این از یک نرخ رشد سریعی برخوردار بود و باعثشد ما جزء کشورهای ممتاز در این حوزه قرار گیریم.

فاضلی اظهار داشت: ما برای اینکه بتوانیم موقعیت‌های مداری جدیدی به ثبت رسانده بودیم طی سالهای اخیر همکاران ما در سازمان فضایی کشور تلاش گسترده‌ای را در همکاری با اتحادیه بین المللی ارتباطات جهانی آغاز کردند و با مطالعات و شبیه سازی‌ها بهترین نقاطی که برای ما مناسب است که در آن موقعیت‌ها، موقعیت مداری داشته باشیم و آن‌ها را به ثبت برسانیم، فعالیت گسترده‌ای آغاز کردند.

قائم مقام سازمان فضایی کشور با بیان اینکه ثبت موقعیت‌های مداری فرآیند نسبتا طولانی چندساله را می‌طلبد، تصریح کرد: برای آنکه یک موقعیت مداری به ثبت نهایی برسد نیاز به هماهنگی و مذاکره با کشورهایی است که در مجاورت آن نقاط مداری قرار دارند و لازم است با این کشور‌ها هماهنگی فرکانسی انجام گیرد که همکاران ما با موفقیت در حال اجرایی کردن آن هستند.

وی ادامه داد: نقاط مداری جمهوری اسلامی ایران اعلام شده و ثبت مقدماتی آن‌ها را نیز انجام داده‌ایم و هماهنگی‌های لازم نیز با کشورهایی که در مجاورت محدوده فرکانسی ما قرار دارند، صورت گرفته است و همکاران ما مرتبا در حال مذاکره هستند که امیدواریم این نقاط مداری را به ثبت برسانیم.

فاضلی در ادامه تاکید کرد: آینده متعلق به فضا و فعالیت‌های فضایی است و ارتباطات مخابرات فضایی امروزه نقش تعیین کننده‌ای را ایفا می‌کند و هر کشوری که از این حقیقت غافل بماند در آینده از ابزارهایی که معیارهای رشد یافتگی کشور‌ها محسوب می‌شوند، عقب می‌ماند؛ لذا با جدیت و تلاش و حمایت دولت تدبیر و امید در این زمینه در حال برنامه ریزی هستیم.

قائم مقام سازمان فضایی کشور در بخش دیگری از سخنان خود در پاسخ به اینکه فناروی فضایی چه ارتباطی با وضعیت زندگی مردم می‌تواند داشته باشند اظهار داشت: همانطور که امروز و در آغازین روز هفته جهاین فضا دکتر شریعتمداری اشاره کردند، توسعه فعالیت‌های فضایی در حوزه ارائه خدمات از مهم‌ترین اولویت‌های اجرایی ما در سازمان فضایی است.

وی ادامه داد: امروزه بسیاری از کشورهایی که در جهت بهبود سطح زندگی و معیشت مردم و فعالیت‌های زیرساختی مانند آموزش و سلامت هستند و جمعیت آن‌ها فواصل گسترده‌ای از یکدیگر دارند، می‌توانند از فعالیت‌های فضایی استفاده کرده و از طریق امکان ارتباطی مشکلشان را برطرف سازند.

فاضلی گفت: امروز ما می‌توانیم در نقاط مختلف کشور از یک آزمایشگاه مجهز و در یک رشته مشخص کاملا به طور همزمان با سایر آزمایشگاه‌ها ارتباط داشته باشیم و در کنار تجهیزات آموزشی و کمک آموزشی می‌توان به راحتی با استفاده از ارتباطات ماهواره‌ای و با استفاده از پهنای باندی که در اختیار آن‌ها قرار می‌گیرد، آن پزشک آموزش خود را در میان ده‌ها کشور به اشتراک بگذارد، بنابراین همه از یک طراز بالایی برخوردار خواعهند شد.

قائم مقام سازمان فضایی کشور افزود: یکی دیگر از این ارتباطات سلامت و پزشکی از را دور است، مثلا یک بیمارستان مجهزی که در یک نقطه بسیار دور در کشور تشکیل شده و یک پزشک حاضر با تجهیزات بسیار پیشرفته پزشکی مشغول کار است و با ایجاد یک ارتباط ماهواره‌ای میان این پزشک و تجهیزات آزمایشگاهی یک بیمار در یک بیمارستان بسیار دوردست که حتی ممکن است در آن نقطه برق نباشد، که با یک گیرنده مخابراتی ماهواره‌ای می‌تواند فعال شود.

وی گفت: در حال حاضر سازمان فضایی کشور با کمک یکی از بیمارستان‌های مجهز همچون مسیح مهاجری، توانسته است با در اختیار گذاشتن پهنای باند به این بیمارستان و دو بیمارستان دیگر در دو نقطه کشور ارتباط ایجاد کند و ما این طرح را به عنوان یک پایلوت با کمک علی اکبر ولایتی به اجرا درآورده‌ایم.

فاضلی ادامه داد: در واقع این یک مسئله‌ای است که سازمان فضایی می‌تواند این فرهنگ را در کشور ترویج دهد.

قائم مقام سازمان فضایی کشور گفت: دست اندرکاران وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی و هلال احمر، با توجه به مشکلاتی که در ایام پر ترافیک اتفاق می‌افتد، با یک ارتباط خوب ماهواره‌ای می‌تواند کمک‌های پزشکی را مهیا کند.

وی در پاسخ به این سوال که چه دستاوردهای اقتصادی سازمان فضایی کشور بدست آورده است، تصریح کرد: در اقتصاد دانش بنیان داستان اطلاعات به هنگام و مکانمند در حوزه‌های کشاورزی، استفاده از منابع طبیعی، استفاده و حفظ و نگهداشت منابع طبیعی نقش موثری ایفا می‌کند مثلا برای برنامه ریزان اقتصادی کشور مهم است که بدانند محصولات عمده و استراتژیک کشاورزی هرسال در چه وضعیتی است تا در راستای آن‌ها برنامه ریزی و صرفه جویی کنند.

فاضلی گفت: با توجه به اینکه در روش‌های سنتی حدود یکسال طول می‌کشد تا آمار و ارقام محصولات کشاورزی بدست مسئولین یا وزارت بازرگانی برسد، اما در این روش با فاصله زمانی کمتر و سرعت کار بالا‌تر این عملیات انجام می‌شود.

قائم مقام سازمان فضایی کشور خاطرنشان کرد: ما در سال ۹۰ و ۹۱ یک کار ارزشمندی به نام پایش محصولات استراتژیک کشاورزی انجام داده‌ایم و آن این است که با استفاده از اطلاعات ماهواره‌های سنجش از راه دور، با کار مدلسازی یک سامانه اطلاعاتی طرح زیرکشت و پایش محصول در طول زمان کشت را مورد بررسی قرار داده‌ایم و توانستیم اطلاعات مکانمند این محصول استراتژیک را در دوره‌های ده روزه برآورد کنیم و در این عملیات بیش از ۱۸۰۰ لایه نقشه در این کار ارزشمند تولید کردیم و نتایج آن را در اختیار مسئولین وزارت جهاد کشاورزی و وزارت نیرو ارائه کردیم تا بتوانند آمار طرح و تولید محصولات را داشته باشند.

وی گفت: آمار سطح طرح و تولید برنج با نقشه‌های ایجاد شده همچون نقشه عملکرد محصول بالقوه برنج، نقشه نقصان عملکرد، نقشه میزان آب مصرف برنج، نقشه بهره وری آب کشاورزی و نقشه تنش‌های وارده به محصول را برآورد کرده‌ایم.

فاضلی ادامه داد: ما اگر بتوانیم این اطلاعات را به موقع و صحیح در اختیار مسئولین قرار دهیم، آن‌ها می‌توانند برنامه ریزی‌های بهتری داشته باشند.

قائم مقام سازمان فضایی کشور افزود: ما به راحتی می‌توانیم با داده‌های ماهواره‌های سنجش از راه دور، اطلاعات را به موقع در اختیار مسئولین قرار دهیم.

وی گفت: امروز می‌توانیم به کمک این طرح در زمینه مدیریت مناطق آبزی کشور مثل رودخانه‌ها و بسیاری از حوزه‌های طبیعی مثل پایش جنگل‌ها و مراتع و حتی پیش بینی و آتش سوزی در جنگل‌ها را تشخیص دهیم و از طریق پیامک به جنگلبانان اطلاع دهیم تا آن آتش سوزی را مهار کنند.

فاضلی با اشاره به تخصیص بودجه به سازمان فضایی کشور، ادامه داد: در ماه‌های اخیر شاهد حمایت خوب دولت تدبیر و امید بوده‌ایم و موفقیت‌های خوبی در ارسال مقوله کپسول زیستی داشته‌ایم که این عملیات نیز با همکاری و حضور؟؟ شریعتمداری(مشاور ارشد رئیس جمهور) حمایت‌های خوبی انجام شد.

قائم مقام سازمان فضایی کشور گفت: بعد از انجام این عملیات رئیس جمهور با حمایت از خود از این پروژه گفت: این پروژه ارزش افزوده بالایی دارد و باید در زمینه فناوری‌های پیشرفته برنامه ریزی‌های درازمدت داشته باشیم.

وی گفت: امسال سازمان فضایی کشور بودجه‌ای بالغ بر ۱۵۰ میلیارد تومان دریافت کرده است و در ماه‌های اخیر هم بالغ بر ۳۰ میلیارد تومان از این بودجه تخصیص پیدا کرده است.

فاضلی افزود: در دوران گذار از تغییر و تحول یک مسائلی پیش می‌آید که طبیعی است و با تخصیص این بودجه خوب، سازمان فضایی کشور دیگر نگرانی‌ای برای تامین اعتبارات نخواهد داشت.

قائم مقام سازمان فضایی کشور با اشاره به اینکه طی ماه‌های اخیر کمیسیون راهبردی شورای عالی فضایی۴ جلسه را با حضور معاونین سازمان‌های عضو برگزار کرده است، گفت: در این جلسات اولویت‌ها را مورد بررسی قرار داده‌ایم، به گونه‌ای که ممکن است در اولویت بندی برنامه‌ها تغییراتی ایجاد شود.

وی با اشاره به اینکه یکی از اولویت‌های ما در اجرای برنامه‌ها توسعه فعالیت‌های کاربردی و ارائه خدمات از طریق فناوری‌های فضایی و مخابراتی است، اظهار داشت: خوشبختانه دولت تدبیر و امید نگاه ویژه‌ای به این مقوله دارد، به گونه‌ای که مایل است در حوزه فضایی هزینه کند تا این موضوع تاثیرات مستقیم خود را بر روی بهبود سطح زندگی مردم برجای بگذارد.

فاضلی با اشاره به پایش طبیعت، جنگل و مراتع گفت: با استفاده از تصاوری ماهواره‌ای می‌توان وقایع را مورد پیش بینی قر ار داد به گونه‌ای که با استفاده از این تصاویر تغییرات دریاچه ارومیه را در ۴۰ ثانیه تدوین کردیم و مسائل و موضوعات مورد نظر را در اختیار سازمان محیط زیست قرار دادیم.

قائم مقام سازمان فضایی کشور با بیان اینکه باید از این اطلاعات ارزشمند به خوبی استفاده کرد گفت: همچنین تغییرات پیش روی دریای خزر را با استفاده از تصاویر ماهواره‌ای در سالهای اخیر مورد بررسی قرار داده‌ایم، به طور یکه در این رابطه مشکلاتی برای حاشیه نشین‌های دریای خزر ایجاد شده بود.

وی با اشاره به اینکه اطلاعات لازم را در اختیار مسئولین مربوطه قرار داده‌ایم، ادامه داد: پیش بینی اتفاقات از طریق تصاویر ماهواره‌ای می‌تواند بسیار مثمر ثمر باشد.

قائم مقام سازمان فضایی کشور با اشاره به بحثریزگرد‌ها و بیابان زدایی افزود: بحثریزدگرد‌ها یکی از مشکلاتی است که به آن پرداخته‌ایم.

وی افزود: در این باره کارگاه بین الملی ایجاد خواهد شد، به گونه‌ای که دولت نسبت به بحثریزدگرد‌ها حساسیت ویژه‌ای دارد.

فاضلی با اشاره به اینکه دست اندرکاران و وزارتخانه‌های مرتبط نیز از این ریزگرد‌ها و خشکی‌ها به ستوه آمده‌اند، ادامه داد: در این رابطه در سطح منطقه دچار مشکلات عده‌ای شده‌ایم.

قائم مقام سازمان فضایی کشور با بیان اینکه با استفاده از ماهواره‌های سنجش از راه دور می‌توانیم به مقابله با بحثریزگرد‌ها بپردازیم تصریح کرد: به دلیل حضور فعالمان در نهادهای بین المللی فضایی و کمیته استفاده از ماهواره‌های فضایی استقبال بسیار خوبی از حضورمان در این نهاد‌ها شده است.

وی با اشاره به اینکه اولین رئیس سازمان فضایی ایران هیئت اعزامی به فکوس را مورد مدیریت قرار می‌دهد، افزود: خوشبختانه جمهوری اسلامی ایران به عنوان یک بازیگر اصلی در صحنه فعالیت‌های بین المللی شناخته شده است.

فاضلی با اشاره به اینکه در این نهاد پیشنهاد برگزاری کارگاه‌های منطقه‌ای را داده‌ایم گفت: جمهوری اسلامی ایران نسبت به برگزاری چنین کارگاه‌هایی از آمادگی لازم برخوردار است.

قائم مقام سازمان فضایی کشور با اشاره به اینکه در اجلاسی که در اردیبهشت ماه سال جاری برگزار شد، ایران توانمندی‌های خود را به خوبی نشان داد، گفت: برخی از کشورهای آمریکای جنوبی و آسیایی دچار مشکلاتی در این حوزه هستند، به گونه‌ای که آن‌ها خواستار برگزاری کارگاه‌هایی در سطح جهانی شده‌اند.

وی با اشاره به پایش و آلودگی دریای خزر گفت: در این کارگاه آلودگی دریای خزر باید مورد بررسی قرار بگیرد.

فاضلی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه پرتاب ماهواره‌های فضایی در چه مرحله‌ای قرار دارد، گفت: ماهواره‌ها در وضعیت بسیار خوبی قرار دارند.

قائم مقام سازمان فضایی کشور با بیان اینکه ماهواره شریف صدر را در اختیار داریم، ادامه داد: ماهواره ناهید توسط سازمان فضایی توسعه ساخته شده است.

وی با اشاره به اینکه ماهواره شریف صدر آمادگی پرتاب دارد، اظهار داشت: متنظر هستیم شرایط مهیا شود تا اقدام به پرتاب ماهواره‌های مورد نظر کنیم.

فاضلی با بیان اینکه اگر سازمان‌های دست اندرکار در عرصه هوافضا آمادگی داشته باشد این امر صورت خواهد گرفت، گفت: آزمایشات نهایی و پیش پردازی‌های لازم نیز انجام خواهد شد.

قائم مقام سازمان فضایی کشور، با اشاره به اینکه ان شاءالله این موفقیت‌ها یکی پس از دیگری صورت خواهد گرفت، اظهار داشت: ان شاء الله در سال جاری پرتاب ماهواره خواهیم داشت.

وی با بیان اینکه ماهواره طلوع، پارس و ماهواره دانشگاه امیرکبیر در حال تکمیل شدن هستند، ادامه داد: نمونه‌های مهندسی آن نیز در حال آماده سازی است.

فاضلی با بیان اینکه ماهواره سیمرغ نیز با توان و ابعاد بیشتر در حال آماده شدن است، گفت: پایگاه پرتاب مراحل خوبی را طی می‌کند به گونه‌ای که باید همه شرایط در کنار هم باشد تا به موفقیت‌های بیشتری دست یابیم.

قائم مقام سازمان فضایی کشور در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه آیا تا ۴ سال دیگر انسان نیز به فضا خواهد رفت، گفت: ما فعلا تغییری در برنامه‌ها نداریم، به گونه‌ای که باید ببینیم اولویت بندی‌ها بر چه اساسی است.

وی با اشاره به اینکه در دولت تدبیر و امید در حوزه فضایی مطالب را جمع بندی خواهیم کرد افزود: در حال حاضر هیچ گونه توقفی در فعایت‌های فضایی اعلام نشده است.

فاضلی تصریح کرد: اولویت‌ها و برنامه‌ها محتمل است که تغییر کند، به گونه‌ای که این ولویت‌ها با اهداف بالادستی تناقضی ندارد، البته ممکن است اولویت‌ها تغییر کند.

قائم مقام سازمان فضایی کشور با اشاره به اینکه سازمان فضایی آمریکا برنامه‌ای به نام بازگشت مجدد به ماه را مورد برنامه ریزی قرار داده بود که طی برنامه ریزی‌های بعمل آمده متوجه شدند که این امر هزینه بر و زمانبر است گفت: رئیس جمهور آمریکا اعلام کرد که این برنامه باید فعلا متوقف شود.

وی با بیان اینکه برنامه‌ها به تناسب اولویت‌ها ممکن است تغییر کند، افزود: توسعه خدمات و کارگروه‌های فضایی مهم‌ترین اولویت ما است.

فاضلی با تاکید بر اینکه همه مردم باید طعم بهبود زندگی و معیشت و همچنین اقتصاد دانش بنیان را بچشند، افزود: برنامه‌های مناسبی را در اولویت خود قرار داده‌ایم.

قائم مقام سازمان فضایی کشور در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه آیا به اهداف توسعه ۱۴۰۴ در موعد مقرر دست خواهیم یافت، افزد: ان شاءالله به اهداف مورد نظر در این سند دست خواهیم یافت، اما نباید غافل باشیم که بسیاری از کشور‌ها آینده خود را در فضا می‌بینند.

وی با تاکید بر اینکه بسیاری از کشور‌ها در این حوزه بیکار نیستند، خاطرنشان کرد: بسیاری از کشور‌ها در این حوزه برنامه‌های بلندپروازانه‌ای دارند، بنابراین مسئولین باید آستین همت را بالا بزنند.

فاضلی با اشاره به اینکه به اسناد بالادستی افق توسعهای ۱۴۰۴ ان شاءالله در حوزه فضایی دست خواهیم یافت، گفت: باید طبق این اسناد جمهوری اسلامی ایران جایگاه اول و ممتازی را در سطح منطقه در حوزه فضایی کسب کند.