به گزارش افکارنیوز، محمد‌علی نجفی سرپرست وزارت علوم در حاشیه مراسم امضای موافقت‌نامه همکاری بین وزارت علوم و وزارت نفت در جمع خبرنگاران گفت: وزارت علوم دو سیاست جدید دارد که یکی از آنها ماموریت‌گرا کردن دانشگاه‌ها و دیگری پیروی از یک الگوی واحد در بخش پژوهش است که این توافقنامه در همین راستا انجام شده است.

وی در رابطه با ایجاد نشاط در دانشگاه‌ها نیز گفت: وجود فضای آزاد‌اندیشی و نقادی برای دانشجو و استاد به صورتی که سخن خود را آزادانه بیان کنند نکات مثبت را ارائه دهند و ضعف‌ها را بگویند و همچنین برای ضعف‌ها راه‌حل ارائه کنند، سبب ایجاد فضای نشاط می‌شود. سرپرست وزارت علوم با اشاره به توسعه کرسی‌های آزاد‌اندیشی گفت: برنامه‌هایی برای تحول این کرسی‌ها داریم تا از نظر‌های مختلف مانند افراد دعوت شده به کرسی‌ها دچار تحول شود. که فکر می‌کنم امسال تحولاتی در این زمینه ایجاد شود.

نجفی ادامه داد: فعالیت‌های فوق برنامه هم داریم که امیدواریم دانشجویان در کنار وظیفه اصلی خود که تحصیل علم و تذهیب نفس است به فعالیت‌های جنبی هم بپردازند.

*اعلام نتایج پرونده بورسیه‌ها تا هفته آینده


سرپرست وزارت علوم گفت: آمارهایی که وزارت علوم در رابطه با بورسیه‌ها داده است ضد و نقیض نبوده ولی امیدواریم تا هفته آینده نتیجه ۳ هزار و ۷۰۰ نفر بورسیه را اعلام کنیم تا آمارهای ضد و نقیضی که از گوشه و کنار شنیده می‌شود نیز به صفر برسد. وی افزود: کمیسیون ۵ نفری مسئول تطبیق بورسیه‌ها با قوانین وقت هستند که حدود نیمی از کار این کمیسیون باقی مانده است زیرا در برخی موارد ممکن است یک پرونده مدت‌زمان زیادی برای بررسی نیاز داشته باشد ولی امیدوارم تا پایان هفته آینده نتیجه مشخص شود. وی افزود: ۴۸۰ نفر از این بورسیه‌ها مربی دانشگاه‌ها بودند که پرونده آنان به هیأت امنای دانشگاه‌ها داده شده است تا تکلیف‌شان روشن شود، ۲ هزار و ۱۰۰ نفر نیز بر اساس بررسی‌های اولیه مشکلی از نظر ادامه تحصیل ندارند. نجفی افزود: پرونده ۴۵۰ نفر هم در کمیسیون مطرح شده که تکلیف‌شان مشخص است ولی هفته آینده اعلام می‌کنیم.

سرپرست وزارت علوم عنوان کرد: پرونده ۶۵۰ نفر هم قرار است در کمیسیون مطرح شود که با توجه به تعطیلی مجلس در هفته آینده و اینکه دو نفر از اعضای کمیسیون نمایندگان مجلس هستند بیشتر میتوانند در جلسات کمیسیون حاضر شوند بنابراین امیدواریم هفته آینده نتیجه این افراد نیز مشخص شود. وی افزود: امکان محرومیت از تحصیل برخی از بورسیهها نیز وجود دارد. وی در رابطه با برخورد با مسئولان متخلف در صورت تخلف احتمالی گفت: ابتدا باید تکلیف بورسیهها مشخص شود پس از آن در رابطه با تخلفات نیز تصمیمگیری میشود.