مراسم تودیع و معارفه رئیس مرکز رسیدگی به امور مساجد تهران صبح دوشنبه ششم تیر ماه با حضور آیت الله مهدوی کنی، حجت الاسلام محمدی گلپایگانی رئیس دفتر مقام معظم رهبری و جمعی از ائمه جماعات تهران در دانشگاه امام صادق (ع) برگزار شد.

به گزارش مهر، آیت الله محمدرضا مهدوی کنی در این مراسم با اظهار تسلیت سالروز شهادت امام موسی کاظم(ع) و گرامیداشت سالروز مبعثحضرت رسول(ص) گفت: بعثت به غیر از نبوت است، چرا که نبوت در ماه رمضان با نزول قرآن صورت گرفت و ماه رجب، ماه بعثت است.

رئیس مجلس خبرگان رهبری با اشاره به تودیع حجت الاسلام حسین ابراهیمی و معرفی حجت الاسلام حاج علی اکبری برای ریاست مرکز رسیدگی به امور مساجد تهران این دو را سرمایه اجتماعی و سیاسی معرفی و تأکید کرد: اگر در جمهوری اسلامی ایران کسانی انتقال مسئولیت می دهند نباید آنها خانه نشین شوند، بلکه باید از تجربیات آنها استفاده کرد.

وی مدیریت ده ساله حجت الاسلام ابراهیمی را بر مرکز رسیدگی به امور مساجد تهران مثبت ارزیابی کرد و گفت: امیدواریم ایشان همچنان با این مرکز همکاری داشته و کمک های فکری خود را به مدیریت جدید ارائه دهند. امروز مدیریت این مجموعه به حجت الاسلام حاج علی اکبری منتقل می شود که از جوانان و سرمایه های اجتماعی دینی کشور ما محسوب می شود و به لحاظ جوانی دارای نشاط است و ما پیرها باید کم کم کارها را به جوانان بسپاریم، اما در عین حال معتقدم باید در کنار آنها باشیم و حتی اگر خواستند ما را هم بیرون نکنند، نرویم!

آیت الله مهدوی کنی افزود: چرا که ما خدمتگزاران انقلاب اسلامی هستیم و اگر احترامی داریم به واسطه انقلاب است.

وی مسجد را بیت الله برشمرد و گفت: بر اساس آیات قرآن مسجد بیت الله است، اما مال مردم است برای همین امام راحل تأکید داشتند بگذارید مساجد را خود مردم بسازند، چه در ساخت و چه در اداره آن مردم باید مشارکت داشته باشند، اما دولت اسلامی هم نمی تواند نسبت به این امر بی تفاوت باشد به همین جهت در این امر مشارکت می کند ولی حضور دولت نباید به معنای دخالت در مساجد باشد.

وی تأکید کرد: اگر ائمه جماعت را نظام انتخاب کند، ولی مردم آنها را نخواهند چه فایده دارد. امام جماعت باید مورد قبول مردم باشد و آن را نمی توان به مردم تحمیل کرد و اگر اوقاف در مساجد دخالت کند درست نیست. باید مساجد در اختیار مردم قرار گیرد و اوقاف تنها نظارت داشته باشند. اگر اوقاف بخواهد بین مردم محترم باشد و مردم را تشویق به وقف کند باید به آنها آزادی بدهد، چون اگر به جای نظارت، دخالت داشته باشد دیگر مردم وقف نخواهند کرد.

آیت الله مهدوی کنی با تأکید بر اینکه مسجد برای مردم است، گفت: مسجد باید جنبه مردمی خود را حفظ کند و در عین حال در خدمت نظام اسلامی باشد و همچنین جنبه مدیریت و سیاست گذاری کلی آن به مقام معظم رهبری برمی گردد.

وی در پایان با تقدیر از خدمات ارزنده حجت الاسلام ابراهیمی اظهار امیدواری کرد که ریاست جدید مرکز رسیدگی به امور مساجد تهران به تکمیل کارهای انجام شده، بپردازد.