به گزارش افکارنیوز، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در همایش گرامیداشت روز دامپزشک که عصر امروز در سالن اجتماعات سازمان محیط زیست برگزار شد، دامپزشکی و دامپروری را در امنیت غذایی دانست و گفت: امنیت غذایی نیز فاکتور مهمی است که در بالا بردن بهره‌وری نقش دارد و ما در این حوزه کم کار کرده‌ایم و تا حدی دچار مشکل هستیم.

وی با بیان اینکه دامپزشکی از طرفی با موضوع بهداشت و سلامت کشور مرتبط است، خطاب به دامپزشکان حاضر در برنامه، گفت: کار مهمی را برعهده دارید هر چند می‌دانم چرخه اقتصادی کشاورزی در کشور ما چندان پر رونق نیست که بر روی کار شما نیز تأثیر گذاشته است.

رئیس مجلس خاطرنشان کرد: در منطقه‌ای هستیم که کشورهای پاکی از نظر کشاورزی در اطراف ما نیستند و نابسامانی از این نظر در اطراف کشور ما نابسامانی‌هایی وجود دارد، بنابراین باید مجموعه‌ای از اقدامات را برای خودکفایی انجام داد؛ به طور مثال خوب است که موافقت‌نامه‌هایی با کشورهای همسایه داشته باشیم تا واردات دامی نظم بیشتری داشته باشد، البته قابلیت این را داریم که در بخش دامی روی پای خود بایستیم.

لاریجانی با تأکید بر خودکفایی در محصولات اساسی است، تصریح کرد: باید از بخش کشاورزی حمایت کرد و حمایت از این بخش نیز در سخنان مقام معظم رهبری تأکید شده است. خصوصا در شرایط تحریم و بیماری‌هایی که در کشورهای اطراف شاهد هستیم، عقل حکم می‌کند در تولید داخل سرمایه گذاری کنیم تا از آفات مصون بمانیم.

وی ادامه داد: در واردات محصولات دامی به کشور باید دقت بیشتری داشته باشیم که در دوره‌هایی بی‌توجهی شد و دام زنده را از کشورهای شرقی وارد کردند و در نتیجه آن تب برفکی باعثشد دامداران ما ضررهای زیادی کردند.

رئیس مجلس کشاورزی در کشور را تا حد زیادی سنتی دانست و افزود: چندی پیش تأکید کردم که چرخه اقتصادی برای کشاورزان وضعیت مناسبی ندارد و به طور کل چرخه اقتصادی روستا چندان مناسب نیست چرا که ساماندهی برای تولید شکل نگرفته است.

لاریجانی با اشاره به چرخه نامناسب اقتصادی روستا در نتیجه افزایش مهاجرت به شهرها، خاطرنشان کرد: خرج بودجه نفتی نیز مهاجرت به شهرها را افزایش داده است. تا چندی پیش روستاها جاده، مدرسه و آب و برق نداشتند، اما تولید می‌کردند، اما در حال حاضر اینها را دارندف اما تولیدی ندارند و لذا باید حمایت کنیم تا چرخه اقتصادی آنها بهبود یابد.

وی اظهار داشت: وقتی شرایط رانتی وجود دارد، تولید برای کشاورز صرفه ندارد و علاوه برآن وضعیت آب کشور نیز مناسب نیست.

رئیس مجلس با اشاره به درپیش بودن فصل بودجه، گفت: وزارت جهاد کشاورزی بسته کاملی را در حمایت از کشاورزان ارائه کند تا از آنها حمایت شود.

لاریجانی اضافه کرد: سال گذشته زمان تنظیم بودجه در مجلس بر روی بخش سلامت برنامه‌ریزی کردیم که وضعیت بهداشت و سلامت کشور به آرامش رسید. امسال نیز باید به کشاورزی توجه کنیم.

وی با بیان اینکه انتظار ما این است که در اقتصاد روستا و حمایت از کشاورزی گام بلندی برداشته شود، گفت: از یارانه بخش سلامت نیز باید به بخش دامپزشکی کمک شود.

رئیس مجلس با اشاره به تجربه بیش از سی ساله بخش‌های دولتی، گفت: در نتیجه کم‌بازده بودن بخش‌های دولتی سیاست‌های کلی اصل ۴۴ ابلاغ شد تا اقتصاد مردمی شود و در همین راستا راه‌هایی وجود دارد که بخش خصوصی را مورد حمایت قرار دهیم.

لاریجانی افزود: در حمایت از سازمان دامپزشکی تردید ندارم، لیکن شما هم از بخش خصوصی حمایت کنید.

وی با بیان اینکه در حوزه اقتصاد روستا فکر می‌کنم به تصمیم ملی نیاز داریم، گفت: در مجلس آمادگی داریم در بودجه سال ۹۴ برای پر رونق‌تر شدن بخش اقتصاد کشاورزی و دامداری تصمیماتی را بگیریم.

رئیس مجلس تصریح کرد: گاهی شاهد هستیم که در بخش دامداری ظلم‌هایی می‌شود مثلا وقتی اصرار می‌کنند قیمت شیر پایین نگه داشته شود باید به دامداران یارانه دهند. البته در دولت هم تصمیم گرفتند که برای شیر یارانه بدهند، اما باید یارانه‌ آنها را سر موقع پرداخت کنند و کمک‌ها باید به موقع داده شود.

لاریجانی با تأکید بر منظمتر شدن چرخه پرداخت یارانهها، خاطرنشان کرد: در مجلس بر خود وظیفه میدانیم که از بخش دامپزشکی نیز حمایت کنیم و اگر در همین راستا پیشنهادات خود را به صورت یک بسته ارائه کنید در مجلس مورد توجه قرار میدهیم.