به گزارش افکارنیوز، آیت‌الله سیداحمد خاتمی در دیدار حجت‌الاسلام والمسلمین داود نمازی مشاور وزیر کشور در امور روحانیت و ائمه جمعه و جماعات اظهار کرد: نظام اسلامی یک مجموعه است که در راس آن ولایت فقیه قرار دارد و ما هم شرعا و هم قانونا موظف به تقویت ولایت فقیه و اجرای رهنمودهای ایشان هستیم.

وی گفت: سه قوه هم طبق اصل ۵۷ قانون اساسی زیر نظر ولایت مطلقه فقیه عمل می‌کنند و سیره امام(ره) و رهبری هم این بوده که از دولت‌های بعد از انقلاب حمایت کنند. برهان و دلیلش هم روشن است که اگر این حمایت نباشد نمی‌شود کشور را اداره کرد.

عضو هیئت رئیسه مجلس خبرگان رهبری تاکید کرد: اداره این کشور بزرگ نیاز به حمایت از خدمتگزاران دارد که مقام معظم رهبری به این حمایت تصریح کردند و سیاستمداران هم به این رهنمودهای مقام معظم رهبری پایبند هستند، اما آنچه مهم بوده این است که مردم باید از دولت حمایت کنند؛ دولت هم باید از خودش حمایت کند.

آیت‌الله خاتمی اضافه کرد: حمایت دولت از خودش آن است که اولا به شعار اعتدال که شعار خوبی است پایبند باشد.

وی با بیان اینکه فتنه‌گران افراطی هستند و نمی‌توانند در چارچوب دولت اعتدال بگنجند، اظهار کرد: این اعتقاد بنده از روز نخست دولت دکتر روحانی وجود داشته و مقام معظم رهبری هم تصریح کردند که خط قرمز ما فتنه است، بنابراین وزرا باید به آنچه در مجلس شورای اسلامی قول داده‌اند پایبند باشند.

استاد درس خارج حوزه علمیه تاکید کرد: حمایت دولت از خودش این است که این عناصر در دولت نباشند چرا که فتنه‌گران به امام(ره) رحم نکردند و به دولت اعتدال هم رحم نخواهند کرد.

آیت‌الله خاتمی گفت: اینکه می‌گوییم فتنه‌گران نباید در دولت باشند، ممکن است برخی‌ها بگویند این سخن تند بوده ولی شاخص ما ولایت فقیه است و ما بر این حرف ولایت که فرمودند خط قرمز ما فتنه است، معتقدیم این حمایت از دولت است.

امام جمعه موقت تهران با تاکید مجدد بر اینکه دولت باید از خودش حمایت کند، افزود: دلیلی ندارد که هر کسی در بدنه دولت حرفی بزند و چوبش را دولت بخورد.

وی ادامه داد: یک نفر وقتی بگوید کسانی که در دولت سابق بوده‌اند اگر بخواهند در این دولت خدمت کنند باید شناسنامه جدید بگیرند، درست نیست. بنده همان روز به سخنگوی دولت گفتم اگر موضع گرفته نشود، این مسئله را در خطبه‌های نماز جمعه خواهم گفت که سخنگوی دولت گفته اقدام خواهد شد.

آیت‌الله خاتمی اظهار کرد: حمایت از دولت فقط به این نیست که از دولت تعریف بشود. این گونه اظهارنظرها ضربه به دولت است.

وی با بیان اینکه یکی از منتقدان دولت اول و دوم احمدی‌نژاد بوده است، تصریح کرد: بنده در برنامه شناسنامه هم گفته‌ام که در انتخابات به احمدی‌نژاد رای داده‌ام اما با مشاهده کمترین انحرافی، موضع گرفتم. در دولت اول احمدی‌نژاد بود که دوستی با مردم اسرائیل مطرح شد نه دولت دوم، ولی بعضی‌ها می‌گویند بنده در دولت دوم احمدی‌نژاد منتقد شدم.

وی گفت: در دولت دوم بود که معاون اولی مشایی و خانه‌نشینی ۱۱ روزه احمدی‌نژاد مطرح شد که ما در خطبه‌ها نقد کردیم، اما این همه تخریب دولت سابق به زیان همین دولت و کل نظام است.

عضو جامعه مدرسین ادامه داد: اینکه کسانی بگویند هشت سال کشور خرابه شده؛ کشوری که هشت سال خرابه شده را می‌شود یک سال اداره کرد؟ آقایان انگار دولت را از حکومت پهلوی تحویل گرفته‌اند، این چه ادبیاتی است.

آیت‌الله خاتمی گفت: با این ادبیات سخن گفتن یعنی تخریب دولت و نظام. اگر هر دولتی، دولت قبل خودش را تخریب کند اجماع مرکب درست می‌شود که به اعتراف خودشان آمدند، بردند، خوردند و رفتند. در حالی که مصلحت نظام این نیست.

وی با بیان اینکه مقام معظم رهبری در دیدار با هیئت دولت فرمودند که انصاف را رعایت کنید، گفت: این نحوه تخریب دولت سابق به ضرر دولت اعتدال هم هست.

وی حمایت از دولت را وظیفه خود دانست و تاکید کرد: ما موظفیم از دولت حمایت کنیم و شعار هم نمی‌دهیم و کمک هم نمی‌خواهیم بلکه بر اساس تکلیفمان از دولت حمایت می کنیم ولی دولت باید از خودش هم حمایت کند.

عضو خبرگان رهبری اضافه کرد: دولت اجازه ندهد برخی منصوبین دولت، قومیت‌ها را تحریک کنند و چیزی که امام(ره) گفته شیر و خورشید منحوس را بردارید، آن وقت یک وابسته دولت بگوید شیر و خورشید بد نیست. این مقابله با رهنمود امام(ره) است.

آیت‌الله خاتمی تاکید کرد: معتقدم دکتر روحانی باید به کل دولتی‌ها ابلاغ کند که در راستای کاری خودشان صحبت کنند و در راستای مسائل سیاسی حق اظهارنظر نداشته باشند و خودشان و سخنگوی دولت صحبت کنند، برای اینکه بتوانند اوضاع را کنترل کنند.

امام جمعه موقت تهران گفت: من این مظلومیت را می‌بینم کسانی دیگر حرف نامربوط می‌زنند ولی پای دولت ثبت می‌شود.

وی تخریب دولت را کاری نادرست خواند و تاکید کرد: به بهانه تخریب نخست وزیر انگلیس حق نداریم رئیس جمهور را بکوبیم. دیدار رئیس جمهور با نخست وزیر انگلیس به درخواست دیوید کامرون بوده و در آن دیدار حرف‌های محکمی زده شده، ما حق نداریم به بهانه اینکه نخست وزیر انگلیس حرف نامربوط زده، رئیس جمهور کشورمان را بکوبیم و این درست نیست.

آیت‌الله خاتمی با بیان اینکه ما می‌خواهیم دولت محترم با خاطری آرام که مردم همراهی می کنند خدمت و کشور را آباد کند اظهار کرد: آبادی کشور به سبد نظام اسلامی ریخته می‌شود و ما عملکرد بسیاری از دولتمردان گرامی را عملکرد خدمتگزارانه می‌دانیم.

عضو هیئت رئیسه مجلس خبرگان رهبری با تمجید از وزیر کشور گفت: جناب دکتر رحمانی از آغاز مسئولیتش در راستای تحقق اعتدال تلاش می‌کند.

وی اضافه کرد: بنده بیش از ۲۰ سال است که رحمانی‌فضلی را می‌شناسم و در طول این سال‌ها از ایشان تندروی محسوسی ندیده‌ام و امیدوارم همان بینش و منش ذاتی را در دولت اجرا کند.

در این دیدار حجتالاسلام والمسلمین داود نمازی مشاور وزیر کشور در امور روحانیت و ائمه جمعه و جماعات گزارشی از فعالیتهای چند ماهه خود ارائه کرد.