به گزارش افکارنیوز، کنت کوئین دیپلمات برجسته آمریکایی که ریاست بنیاد جهانی غذا را بر عهده دارد ماه گذشته به ایران سفر و در کرج در همایشی تحت عنوان بزرگداشت نورمن بورلاگ سخنرانی کرد. کوئین پس از بازگشت به آمریکا در گفتگویی به بیان خاطراتی از این سفر پرداخته است. وی با بیان اینکه از دریافت دعوتنامه برای سفر به ایران و سخنرانی در مراسم بورلاگ متعجب شده است می‌گوید: نمیدانستم دکتر بورلاگ تا این حد در ایران شناخته شده و مورد احترام است.

این دیپلمات سابق آمریکا در ادامه به تمجید از پذیرایی ایرانی ها در دوران اقامتش پرداخته و ابراز می‌کند: برخوردی بهتر از این نمی‌شد بکنند و هرکسی که با او ملاقات کردیم به گرمی مهمان نوازی کرد، مردم هم متعجب و هم خوشحال بودند که ما آمریکایی هستیم، وقتی می‌گفتیم ما آمریکایی هستیم تعجب می‌کردند.

وی به بیان تجارب خود از غذاهای ایرانی پرداخته و عنوان می‌کند: در این سفر فرصت داشتیم که بدون واسطه با فرهنگ ایران آشنا شویم و مردمی که مارا می‌دیدند میخواستند به ما هدیه بدهند مثلا وقتی همسر من در مهمانسرا انگشتر یکی از کارکنان زن را دید و درباره زیبایی آن تعریف کرد آن خانم قصد داشت به اصرار انگشترش را به همسرم هدیه دهد هرچند همسر من نپذیرفت اما این حرکت زیبا به دل ما نشست.

کوئین در ادامه به خاطره رفتن به یک رستوران سنتی در اطراف کرج اشاره می‌کند و می‌گوید: در رستورانی سنتی روی تخت های بزرگ به صورت دایره وار نشستیم و انواع خوراکی ایرانی در فضا و حسی شاد بود و من انواع کباب ایرانی و ماهی کبابی را امتحان کردم و حس بودن در محیطی سنتی برایمان خاطره انگیز شد.

کوئین اضافه می‌کند: غذای ایرانی را دوست داشتم و البته به خوردن نان و پنیر و گردو عادت کرده بودم تا اینکه در نهایت همسرم مداخله کرد و جلوی زیاده روی من را گرفت هرچند در نهایت با اضافه وزن از ایران برگشتم. این دیپلمات سابق آمریکا در ادامه درباره روابط با ایران نیز اظهار می‌کند: مسائل وضعیت جوی و آب، آموزش و تبادلات آموزشی زمینه هایی هستند که دو کشور می‌توانند همکاری بیشتری کنند، فرصت هایی در زمینه های ورزشی هم هست و خوب می‌شود چند کشتی گیر ایرانی به آمریکا بیایند.

او سخنانش را اينگونه پايان ميدهد: با توجه به سفرم و ديدارم با برخي ايراني ها فکر ميکنم مردم ايران، مردم فوق العاده اي هستند و بسياري چيز ها ميتواند نقاط مشترک براي ايراني و آمريکايي ها باشد و ميتوانيم با هم از اين ها لذت ببريم.بي صبرانه منتظرم و اميدوارم گام هاي کوچکي که ما در اين سفر برداشتيم در سال هاي آينده منجر به تماس هاي بزرگ تري شود و ما موضوعاتي پيدا کنيم که ميتوانيم مشترکا انجام دهيم.