به گزارش افکارنیوز، محمدجواد ظریف که در چهارمین اجلاس روند استانبول برای افغانستان سخن می گفت، اظهار داشت: متاسفانه این تهدیدات که رو به تزاید است، شرایط نامناسبی را برای برخی کشورهای منطقه ایجاد کرده است که عمده این مشکلات ریشه خارجی دارد.

وی خاطرنشان کرد: نباید ملت های منطقه که درگیر این مشکلات هستند تنها باشند، حل این مشکلات نیازمند راه حل جهانی و مشارکت همه کشورهای جهان است.

رئیس دستگاه دیپلماسی کشورمان با بیان اینکه باید نسبت به حل این مشکلات نگاه واقع بینانه داشت، تصریح کرد که مسائل و مشکلات گذشته منطقه می تواند در پیدا کردن راه حل های مناسب راهگشا باشد.

وی خطاب به حاضران در نشست یادآور شد: اجازه دهید امیدوار باشیم با خروج نیروهای خارجی از افغانستان یکی از زمینه های واقعی رشد افراط گرایی در منطقه برچیده می شود، چرا که بیشتر مسائل و مشکلات موجود منطقه در نتیجه دخالت های آشکار برخی کشورها شکل گرفته است.

وی در ادامه سخنان خود گفت: افغانستان در حال حاضر بیش از هر چیزی نیازمند صلح و ثبات است و تحقق این مهم تنها با تلاش و کوشش همه کشورهای منطقه امکان پذیر است.

ظریف اظهار داشت: همه ما باید به برقراری صلح و ثبات در افغانستان کمک کنیم تا افغانستان به آرزویی که مردم این کشور سالها انتظار تحقق آن را دارند، برسند.

وی با تبریک به مردم افغانستان به مناسبت تشکیل دولت وحدت ملی، برای هر دو عضو اتحاد ملی آرزوی موفقیت کرد.

چهارمین اجلاس روند استانبول برای افغانستان روز جمعه به میزبانی کشور چین درپکن برگزار شد.

نمایندگان ۴۶ کشور آسیایی و مجامع بین المللی در این اجلاس شرکت کردند تا درباره بهبود ثبات و صلح امنیت در افغانستان بحثو گفت و گو کنند.

در این گردهمایی یک روزه که امشب به پایان می رسد، وزرای کشورهای مختلف دیدگاه های خود را در خصوص آینده افغانستان و چگونگی برقراری صلح پایدار در این کشور ارائه می کنند.