به گزارش افکارنیوز، دو سال قبل بود که در جریان نبرد ۸ روزه فلسطینی‌ها در برابر تجاوز رژیم صهیوینیتی، نیروهای مقاومت توانستندشهرهای مهمی مانند تل آویو را زیر برد آتش راکت های خود قرار دهد؛ راکتهایی که بیش از هر چیز نام «ایران» را به دنبال خود داشتند: «راکت ها فجر۵» که در نبرد ۸ روی به موشک های فجر شهرت یافتند.


جمهوری اسلامی ایران که بارها اعلام کرده هیچ حمایتی را از مقاومت در برابر تجاوزات صهیونیستها دریغ نخواهد کرد، این بار هم در صدر اخبار رسانه های بین المللی قرار گرفته بود. هرچند اعلام شد ایران موشک ارسال نکرده بلکه تنها دانش و فناوری مختصری را در اختیار مقاومت فلسطینی قرار داده است.


شلیک راکت فجر ۱ از روی قایق تندرو


پس از یورش مجدد ارتش رژیم اشغالگر به سمت نوار غزه، باردیگر آنچه بیش از همه بر سر زبانها افتاد، موشک های فجر بود که شهرهای مهم سرزمین های اشغالی را از نوار غزه مورد هدف قرار می‌داد.

اقدامی که باعثشد بیلبوردهای چهارزبانه(به زبانهای فارسی، عربی، انگلیسی و عبری) در تشکر از جمهوری اسلامی در نواز غزه قد علم کنند.

آشنایی با راکتهای فجر

در میان انواع سامانه‌ها و تسلیحات متناسب با نبردهای نامتقارن(که در آن یکی از طرفین به لحاظ فیزیکی و کمی، نسبت به طرف دیگر برتری دارد)، سامانه‌های راکتی، ازجمله توانمندی‌هایی هستند که می‌توانند سرنوشت نبرد را تا حد زیادی مشخص کنند.

پس بی‌راه نیست که در جمهوری اسلامی ایران نیز با توجه به دکترین نبردهای ناهمطراز که در نیروهای مسلح تعریف شده، سرمایه گذاری خوبی در حوزه راکت‌ها صورت گرفته باشد.

راکت ۱۰۷ میلیمتری فجر۱

با فرا رسیدن سالهای پایانی جنگ تحمیلی یعنی در سال ۱۳۶۶ بود که اولین نسل از خانواده «فجر» به همت متخصصان صنعت و نخبگان جوان حاضر در نیروهای مسلح به تولید انبوه رسید و سامانه راکتی ۱۰۷ میلی متری با نام «فجر۱»، تولید و بلافاصله روانه جبهه‌های نبرد شد.

این سامانه به منظور نابود کردن نفرات مهاجم دشمن و افراد پنهان شده در سنگر‌های معمولی طراحی و تولید شد که البته می‌توانست برای خاموش کردن آتش‌بارهای توپخانه و نیز انهدام دسته‌های تانک و وسائل زرهی و همچنین تجهیزات فنی دشمن نیز بکار گرفته شود.

راکت سوخت جامد فجر۱ با برد ۸.۳ کیلومتر و شعاع ترکش‌زایی ۱۰۰ متر می‌توانست با سرعت ۳۷۵ متر بر ثانیه و سرجنگی ۷.۹ کیلوگرم، تجهیزات زمینی و پست‌های فرماندهی و نیز آمادگاه‌های مهمات دشمن را نه تنها در زمین بلکه با استفاده از شناورهای تندرو در سطح دریا هم کاملا منهدم کند.

با نصب این سامانه راکتی بر روی شناورهای تندروی سپاه، موازنه قدرت در خلیج فارس در ایام دفاع مقدس تغییر کرد و اوضاع به گونه ای شد که دیگر هیچ شناور فرامنطقه‌ای متخاصمی امنیت عبور از تنگه هرمز و خلیج فارس را برای خود متصور نبود.

راکت ۲۴۰ میلیمتری فجر۲

اندکی بعد نسل دوم از راکت‌های فجر با برد ۲۵ کیلومتر، شعاع ترکش‌زایی ۳۰۰ متر و سرجنگی ۸۵ کیلوگرم، طراحی و تولید شد که در راستای نیازهای عملیاتی نیروی کاربر به دستیابی به سیستم راکتی کوتاه برد و چالاک با قابلیت حجم آتش بالا و بدون نیاز به تجهیزات جانبی موجود بود.

راکت سطح به سطح فجر۲(مدل بالک تاشو) با قابلیت شلیک از لانچر فجر ۳ موجود، توانایی تولید حجم بالای آتش را داشته و بر اساس توانمندی‌های خود، قابلیت انجام عملیات‌های ناهمطراز را نیز فراهم می‌کند.

راکت ۲۴۰ میلیمتری فجر۳

این راکت سوخت جامد بالک تاشو، طراحی و ارتقاء یافته برای ماموریت‌های توپخانه‌ای مختلف است که به منظور حمله به نیروهای دشمن نظیر مراکز فرماندهی مراکز تدارکات، مراکز اقتصادی و سیاسی، ایستگاه‌های رادار، شبکه‌های ارتباطی، فرودگاه‌ها و دیگر اهداف مهم به کار می‌برد.

راکت فجر۳ یک پرتابه تک مرحله با کالیبر ۲۴۰ میلیمتر، برد ۴۳ کیلومتر، شعاع ترکش زایی ۳۰۰ متر، سرجنگی ۸۵ کیلوگرم و سرعت ۹۳۰ متر بر ثانیه، قدرت تخریبی خوبی برای انهدام اهدافی چون مراکز فرماندهی و پشتیبانی، مراکز تجمع، پادگان ها، فرودگاه های نزدیک خطوط رزمی و سایر اهداف دارد.

خودروی حامل پرتابگر ۱۲تایی این راکت ۱۵تنی بوده و تا ۵۷ + درجه به بالا و حدود ۹۰ درجه به طرفین، قابلیت حرکت دادن پرتابگرها را دارد.


راکت‌انداز فجر ۳

این پرتابگرها با تحرک بالا برای اجرای حجم آتش بالا و نسبتا دقیق روی مواضع دشمن نقش مفیدی ایفا می کنند.

تجهیز یگان‌های توپخانه‌ای به این راکت اندازها امکان پوشش منطقه‌ای نسبتاً وسیع را در مدت کوتاهی بوجود آورده و با توجه به سرعت مناسب خودروی حامل، قدرت تحرک یگان‌های عملیاتی را به میزان زیادی افزایش داده و در عین حال آسیب پذیری واحدها در برابر آتش متقابل دشمن را کاهش می دهند.

خشاب گذار باکسی فجر ۳ جهت بار گذاری باکس ۶ لول راکت انداز فجر به کار می‌رود که در آن از یک سیستم هیدرولیک جهت راکت گذاری باکس لوله استفاده شده است.

از مهمترین ویژگی‌های این محصول می‌توان به سرعت عمل در خشاب گذاری در کوتاه ترین زمان با دقت بالا، اپراتوری ساده و افزایش ایمنی در هنگام خشاب گذاری توسط این محصول، کاهش صدمه به بدنه راکت، کاهش خطرات انسانی نسبت به بارگیری دستی، صرفه جویی در زمان، سبک و پرتاب بودن آن اشاره کرد.

راکت‌های فجر۵

سامانه هوشمند سلاح فجر در کلاس جهانی، قابلیت محاسبه جدول تیر، قابلیت حذف زمان تراز کردن سکوهای راکت انداز، قابلیت فرماندهی و مدیریت شبکه‌ای ۶۴ سکوی خودکششی راکت انداز، قابلیت محور قرار دادن سکو در شرایط عملیاتی متفاوت و ناهمطراز، قابلیت شش مد عملیاتی بی‌سیم و باسیم، کنترلر سیار، اتوماتیک داخل سکو، نیمه اتوماتیک و دستی کامل، قابلیت فرماندهی و مدیریت با بعد مسافت ۲۰ کیلومتر، سهولت بکارگیری، خشاب گذاری باکسی آسان و سریع، قدرت مانور بالا و حفاظت سلاح، حوزه وسیع عملیات، برد بالا و دقت هدف زنی، ایجاد اشباع حجم آتش، گزارش گیری رایانه‌ای در عملیات را داراست.


راکت‌انداز فجر ۵

نرم افزار آن کاملا بومی بوده و دارای پروتکل‌های امنیتی است.

سامانه هوشمند راکتی سلاح فجر در ۲۲ اسفند ۱۳۸۷ با حضور نمایندگان نیروهای مسلح در میدان تیر با موفقیت اهداف خود را زیر آتش راکت فجر۵ قرار داد تا نیروی زمینی ایران مجهز به این سامانه مدرن در کلاس جهانی شود.

راکت ۳۳۳ میلی‌متری فجر۵

این راکت سوخت جامد بالک تاشو، طراحی و ارتقا یافته برای ماموریت‌های توپخانه‌ای مختلف است که به منظور حمله به نیروهای دشمن نظیر مراکز فرماندهی، مراکز تدارکات، مراکز اقتصادی و سیاسی، ایستگاه‌های رادار، شبکه‌های ارتباطی‌ فرودگاه و دیگر اهداف مهم به کار می‌رود.

برد ۷۵ کیلومتر، شعاع تراکش زایی ۵۰۰ متر، سرعت ۱۰۰۹ متر بر ثانیه و سرجنگی ۱۷۸ کیلو گرم ازجمله ویژگی های این راکت ۶ هزار و ۴۸۵ میلی‌متری است.

راکت دو مرحله‌ای فجر۵

سیستم دو مرحله‌ای راکت فجر ۵ به منظور حمله به نیروهای ویژه دشمن نظیر مراکز فرماندهی، مراکز تدارکات، مراکز اقتصادی و سیاسی، ایستگاه‌های رادار، شبکه‌های ارتباطی، فرودگاه‌ها، کارخانه‌ها و دیگر اهداف مهم مورد استفاده قرار می‌گیرد.