به گزارش افکارنیوز، مشاور سابق باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا در امور ایران در گفتگو با بلومبرگ اعلام کرد: احتمالا با تمدید مذاکرات کنونی مواجه خواهیم شد. او همچنین گفت: فکر می کنم احتمال گشایش تا روز بیست و چهارم ماه نوامبر وجود دارد اما زمان کافی برای توافق بر سر جزییات توافق نامه وجود ندارد.

راس - که در حال حاضر مشاور موسسه سیاست خاور نزدیک در واشنگتن است - همچنین گفت: بنابراین، اگر شاهد گشایش هم باشیم نیز باید مدت زمان مذاکرات کنونی را تمدید کنیم و اگر گشایشی حاصل نشود آنچه که باید انتظار آن را داشته باشیم آنست که هر دو طرف بگویند به اندازه کافی پیشرفت داشته ایم و این موضوع توجیه کننده تمدید مدت زمان مذاکرات هسته‌ای است.

اظهارات " راس " چند روز پس از مذاکرات ناموفق میان جان کری وزیر امور خارجه آمریکا، کاترین آشتون مسئول سابق سیاست خارجی - نماینده اتحادیه اروپا در مذاکرات هسته ای - و محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران در مسقط - پایتخت عمان - بیان شد. دیپلمات ها اعلام کردند این مذاکرات در حل و فصل اختلافات بین طرف ها از جمله حجم فعالیت های غنی سازی اورانیوم توسط ایران و زمان بندی لغو تحریم های اقتصادی ایران از سوی اتحادیه اروپا، سازمان ملل متحد و آمریکا ناکام بوده است.

دور بعدی مذاکرات هسته ای بین ایران و گروه پنج بعلاوه یک قرار است در روز ۱۸ ماه نوامبر در وین - پایتخت اتریش - برگزار شود و انتظار می رود وزرای امور خارجه گروه پنج بعلاوه یک با نزدیک شدن زمان ضرب الاجل نهایی در این مذاکرات شرکت کنند. این کشورها شامل پنج عضو دایم شورای امنیت سازمان ملل متحد - چین، فرانسه، روسیه، انگلیس و آمریکا بعلاوه آلمان هستند.

راس همچنین اعلام کرد دست یابی به توافق با ایران با پیچیدگی های منطقه ای همراه خواهد بود به ویژه در ارتباط با قدرت های سنی منطقه که ایران را دشمن خود قلمداد و درباره نفوذ ایران در سوریه، عراق و لبنان ابراز نگرانی می‌کنند.

راس همچنین گفت: اگر با ایرانی ها به توافق برسیم این موضوع سبب افزایش بدگمانی های همه سنی ها - سعودی ها، اماراتی ها، کویتی ها و اردنی ها - خواهد شد. او افزود: همه این کشورها بازیگرانی هستند که به آنها به منظور تضعیف و شکست دادن گروه داعش نیاز داریم.

او همچنین مدعی شد اگر آمریکا با ایران به توافق نامه هسته ای دست پیدا کند در آن صورت، واشنگتن می تواند با اطمینان دادن به شرکای سنی خود از قبیل انجام اقدامات بیشتری علیه رژیم بشار اسد رئیس جمهور سوریه، می تواند آن ها را آرام کند.