به گزارشافکارنیوز،اتحادیه اروپا روز جمعه برای توافق هسته‌ای بین ایران و گروه ۱ + ۵۴ ابراز امیدواری کرد. «میجا کوچیجانیگ»، سخنگوی فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در یک کنفرانس خبری در بروکسل ابراز امیدواری کرد دو طرف بتوانند به توافقی طولانی مدت برای پایان دادن به مناقشات بر سر برنامه هسته‌ای ایران دست یابند.

خبرگزاری رسمی کویت ضمن اعلام این خبر افزود وی درباره تمدید احتمالی مذاکرات هسته‌ای بین ایران و گروه ۱ + ۵ گفته اسا که مهلت نهایی برای توافق بین دو طرف ۲۴ نوامبر، برابر با سوم آذرماه است.

براساس گزارش‌ها از وین، در چهارمین روز از تازه‌ترین دور مذاکرات ایران و گروه ۱ + ۵ محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، یک دیداری سه‌جانبه دیگر با کاترین اشتون، نماینده اتحادیه اروپا در مذاکرات هسته‌ای و جان کری، وزیر خارجه آمریکا دیدار کردند.

از دیگر تحولات مهم این روز سفر فیلیپ هاموند و لوران فابیوس، وزرای خارجه کشورهای انگلیس و فرانسه به محل برگزاری مذاکرات هسته‌‌ای بود.

طرفین تا روز دوشنبه، سوم آذر(۲۴ نوامبر) برای نهایی کردن توافق هسته‌ای مهلت دارند، هر چند گزارش‌هایی تاییدنشده از تمایل طرف مذاکره با ایران برای تمدید مهلت مذاکرات منتشر شده است.

همزمان با مذاکرات هسته‌ای در وین، یوکیا آمانو، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی خواهان همکاری بیشتر ایران با تحقیقاتی شده است که درباره فعالیت‌های هسته‌ای آن کشور انجام می‌شود. او گفته است که هنوز به غیرنظامی بودن برنامه اتمی ایران اطمینانی وجود ندارد.
کشورهای غربی با طرح ادعاهایی بی‌پایه برای محدود کردن فعالیت‌های ایران در این زمینه، تحریم‌هایی را وضع کرده‌اند و لغو این تحریم‌ها یکی از محورهای مذاکرات کنونی ایران و گروه ۱ + ۵ است.

از ظرفیت غنی‌سازی در ایران و نیز جدول زمان‌بندی لغو تحریم‌های ایران به‌عنوان بزرگترین چالش‌های مذاکرات نام برده می‌شود. در حالی که کشورمان بر ضرورت برخورداری از غنی‌سازی صنعتی در پایان دوره توافق نهایی(که خود محل مجادله است) تأکید دارد، ‌ آمریکایی‌ها، به‌عنوان طرف اصلی مذاکره با ایران، خواهان محدود شدن توان غنی‌سازی ایران به‌نوعی ظرفیت دکوری هستند.
در حوزه تحریمها نیز تهران اصرار دارد که برچیده شدن آنها بهصورتی مؤثر و محسوس انجام شود اما هدف غربیها این است که تا حداکثر زمان ممکن ساختار تحریمها را حفظ کنند، خواستهای که با مخالفت مذاکره کنندگان کشورمان رویارو شده است.