به گزارشافکارنیوز،شبکه خبری «سی‌ان‌اس» نیوز اظهار کرد: مایکل هیدن رئیس سابق سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا(سیا) که برای ارائه گزارش در خصوص برنامه هسته‌ای ایران به مجلس آمریکا رفته بود، مدعی شد که ایران قصد دارد به توافقی برسد که امکان ساخت سلاح اتمی را برای خود حفظ کند.

بر اساس این گزارش، «هیدن» که امروز پنج‌شنبه در یک جلسه استماع در کمیسیون سیاست خارجی مجلس نمایندگان آمریکا شرکت کرده بود به نمایندگان حاضر گفت که اطلاعات آمریکا از برنامه هسته‌ای ایران ناقص است ولی بر اساس همین اطلاعات «باور دارم که ایرانی‌ها بسیار تلاش می‌کنند که گزینه(ساخت) سلاح اتمی را برای خود نگاه دارند.»

وی برای توجیه ادعای خود گفت: «برای میزان وقت، انرژی و سرمایه، و حیثیتی که ایرانیان در برنامه هسته‌ای خود گذاشته‌اند، هیچ توجیه منطقی دیگری غیر از تمایل آنها برای ساخت(سلاح اتم) وجود ندارد.

این مقام امنیتی سابق آمریکا همچنین از عدم امکان دسترسی سرزده بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی «به هر مکان و تأسیساتی که لازم می‌دانند» ابراز تأسف کرد.

یکی از مکان‌های مورد علاقه غربی‌ها برای بازدید سرزده، سایت نظامی پارچین است که پس از انتشار اخبار فراوان در رسانه‌های بین‌الملل و فشار بین‌المللی بر دولت وقت ایران، بازرسان آژانس اجازه یافتند که دو دو نوبت در ژانویه و نوامبر ۲۰۰۵، از تأسیسات نظامی پارچین بازدید کنند.

پس از این بازدیدها، در گزارش gov/۲۰۰۵/۵۷ آمد که از چهار نقطهای که به عنوان محلهای مورد علاقه آژانس تعیین شده بود، آژانس اجازه داشت تا هریک از این نقاط را انتخاب کند. چون از آژانس خواسته شده بود که تعداد ساختمان های مورد بازدید را کمتر کند، در نهایت ۵ ساختمان انتخاب شدند. آژانس برای ورود به این ساختمان ها و محیط اطرافشان، آزاد بود و توانست اقدام به جمع آوری نمونههای محیطی کند. نتایج این نمونه برداریها حاکی از عدم وجود مواد هستهای بود و آژانس هیچ گونه تجهیزات یا موادی که دارای کاربرد دوگانه مرتبط باشند در محلهای بازدید شده مشاهده نکرد.