علي اصغر احمدي، عصر سهشنبه در همايش بزرگ مسئولان، مديران، مربيان و معلمان مدارس امام حسين (ع) در مجتمع فرهنگي آيههاي مشهد، با گراميداشت هفته دفاع مقدس اظهار داشت: نهادهاي فرهنگي و ارگانهاي آموزش و پرورش بايد افكار متحد داشته و مكمل يكديگر باشند تا رشدي همه جانبه كنند.

به گزارش افکار به نقل از فارس، وی با بیان اینکه بسیاری از محصولات تربیتی ما اکنون کسانی نیستند که ما انتظار نداشتیم، عنوان کرد: در جامعه افراد بسیاری داریم که به درستی تربیت نشده اند به عنوان مثال معتادان جامعه زیاد شده‌اند و هیچ فردی نه خانواده، نه آموزش و پرورش و نه سایر نهادها نمی‌خواستند چنین اتفاقی رخ دهد و هدف آنها تربیت این نبوده است پس باید برای حل مشکلات پاسخی واقع بینانه داشته باشیم که بتوانیم براساس آن درست برنامه‌ریزی کنیم و برای تربیت خوب و والای کودکان به طور هماهنگ گام برداریم.
احمدی عدم هماهنگی‌های تربیتی را موجب بروز مشکلات فراوان در پرورش کودکان عنوان کرد و افزود: روزانه میلیاردها کار در قالب همکاری صورت می‌گیرد که اگر هماهنگی بین آنها نباشد نتیجه‌ای حاصل نمی‌شود.
استاد دانشگاه تهران همفکری و همدلی را دو عنصر بسیار مهم همکاری دانست و خاطر‌نشان کرد: اگر افراد گروه فکری متفاوت داشته باشند به هدف خود دست نمی‌یابد.
وی گفت: مجموعه‌هایی که یک هدف را دنبال می‌کنند باید مکمل یکدیگر باشند و برای تکمیل کارها و برنامه‌های یکدیگر گام بردارند نه اینکه خنثی‌کننده هم باشند.
احمدی با بیان اینکه وظیفه آموزش و پرورش تربیت نامیده شده، تصریح کرد: سال‌ها است که واژه آموزش و پرورش ایجاد کننده اختلال بوده چرا که تعلیم و تربیت جدا نیستند و تربیت است که اصل هدف ماست و ما به همین دلیل این نهاد همه مربی‌اند و وظیفه تربیت کودکان و نوجوانان را برعهده دارند.
احمدی با انتقاد از اینکه آموزش‌های ما به دو بخش آموزش و پرورش تقسیم شده، اظهارداشت: برای دست‌یافتن به هدف تربیت و عدم جداسازی آموزش و پرورش نخستین و بهترین اقدام عوض کردن اسم وزارت است یعنی به جای وزارت آموزش و پرورش واژه وزارت پرورش را به کار بگیریم‌.
استاد دانشگاه تهران و عضو هیئت علمی دانشگاه برداشتن معاونت پرورش از آموزش و پرورش را به بدن بدون سر تشبیه کرد و گفت: ما باید برای پرورش همه جانبه شخصیت فرد تلاش کنیم چرا که بر اساس آموز‌ه‌های قرآن هم می‌بینیم که هرکس بر اساس شخصیتش رفتار می‌کند و این امر از نظر روان شناسی نیز امروزه ثابت شده است.
وی گفت: ما شخصیت فرد را می‌پرورانیم و باید در این زمینه هماهنگی داشته باشیم چرا که هدف ما تربیت چهره درونی افراد است و شخصیت کودکانمان را باید خوب و زیبا و قوی بار بیاوریم و چهره درونشان را زیبا تر از چهره بیرونی بسازیم.
این عضو هیئت علمی دانشگاه تهران با بیان اینکه برای ساختن شخصیت افراد باید یک سری عوامل را مورد توجه قرار دهیم، افزود: مسئله مهم در ساختن شخصیت افراد بحثآموزشی است و در این زمینه نکاتی را باید یادآور شویم که ان ارزیابی برون داده‌های سیستم آموزشی کشور است.
احمدی کنترل کیفیت را از دیگر مواردی که باید با آن توجه بیشتر داشت دانست و خاطر‌نشان کرد: جای کنترل و کیفیت در بخش آموزش و پرورش پیوسته خالی است و مدیران مدارس این بخش را باید به کار خود اضافه کنند.
وی ثبات‌سازی اعتقادات دانش‌آموزان را از وظایف مهم این نهاد عنوان کرد و گفت: باید از تجربیات افراد آگاه و شایسته دراین زمینه استفاده کنیم چرا که مطالبی هستند که نوشتنی نیستند و فقط از طریق گفتن می‌شود بیان کرد.
احمدی با بیان اینکه امروز زمانی نیست که صرفا آموزش منفعل انجام دهیم بیان داشت: ساختار کتاب‌ها نیز باید مبتنی بر فعالیت آنها باشد و استفاده از اینترنت و نحوه به دست آوردن اطلاعات به آنان آموزش داده شود.
استاد دانشگاه تهران با اشاره به اینکه بسیاری از خانواده‌ها و مسئولان آموزشی از تکنولوژی هراس دارند تاکید کرد: اینترنت مانند هر چیز دیگری مزایا و معایبی دارد و با استفاده بهینه از آن می‌توانیم بهره‌های زیادی به‌دست آوریم.
وي ادامه داد: آموزش ما بايد با اينترنت عجين باشد تا كودكان بدانند اطلاعات ما قوي است و فاصله بين ما و آنها زياد نيست و ما بايد شيوه بهدست آوردن اطلاعات را به آنها ياد دهيم و فعالسازي بخش آموزشي را نهادينه كنيم.