به گزارشافکارنیوز، محمد مهدی رهبری املشی در موافقت با رای اعتماد به محمد فرهادی، وزیر پیشنهادی علوم، اظهار داشت: موافقت من به آشنایی و معرفتی که نسبت به ایشان در حدود ۳۰ سال و از سال ۶۴ تا الان داشتم، برمی‌گردد. در سال ۶۴ تا ۶۸ ایشان به عنوان وزیر فرهنگ منصوب شد و ما در مجلس به ایشان رای اعتماد دادیم و سال ۷۶ تا ۷۹ هم که بنده در مجلس بودم، ایشان بعنوان وزیر بهداشت معرفی شد و شناخت ما از جهات مختلف بود، و ما با ملاک هایی که داشتیم رای اعتماد دادیم.

وی ادامه داد: خودم به عنوان یک فرد کوچک از مجلس از اینکه ما نتوانستیم فرد مناسب را برای این مسئولیت خطیر در این فرصت ها معرفی کنیم، از جهتی ناراحت بودم و از جهتی خوشحال بودم. به دلیل اینکه مملکت ما در وضعیت فوق العاده‌ای است و باید کمک کنیم مسئولان در جایگاه خود کار کنند. جو مجلس طوری است که فرهادی باید بالای ۲۰۰ رای موافق داشته باشد، اما مخالفان هم باید بر اساس مشخصی مخالفت کنند و حرف خلاف واقع نزنند. آقای مطهری نکاتی گفتند که معتقدم برخی مطالب ایشان واقعیت نداشته است و ما از خودشان بپرسیم. ایشان درباره نامه‌ای که آقای مطهری به آن اشاره کرده است خودشان گفتند من این نامه را امضا نکردم، ایشان حی و حاضر است و گفته است که من در حزب مشارکت شرکت نداشتم.

وی با بیان اینکه ما نباید به هر وسیله‌ای هر مطلبی را تحمیل کنیم و نباید نقطه ضعف بگیریم، تصریح کرد: به حضرت موسی فرمودند بدترین خلق را معرفی کن، ایشان خودش را معرفی کرد. به هر حال وزارتخانه مهم آموزش عالی مدتی بی سرپرست است و فرهادی با تجربه ای که در همین وزارتخانه دارند می‌توانند بهترین فرد باشند و شناخت کافی دارند و از حیثعلمی استاد تمام هستند و کار دانشگاهی را وارد هستند و در رابطه با مسایل دینی و ارزشی هم ایشان فرد مناسبی هستند.

رهبر افزود: ایشان از سال سوم دبیرستان مقلد امام بودند و در دانشگاه مشهد جزو کسانی بودند که در گروههای اسلامی فعال بودند و افرادی که در مشهد بودند هم مانند شهید هاشمی‌نژاد و رهبر انقلاب ایشان با آنها مرتبط بودند و در رابطه با مقام معظم رهبری در مسجد کرامت ایشان از محضر رهبری تلمذ می‌کردند و بعد انقلاب هم در جهت انقلاب حرکت کرد و در زمانی که ایشان مسئولیت وزارت آموزش عالی را داشت مسایل ضدانقلاب و مارکسیست ها مطرح بود و حزب الله بعضا در غربت بود و ایشان در آن زمان این وزارت را بر عهده داشت و در راستای ارزش‌های دینی وزارت را هدایت کرد.

وی ادامه داد: فرهادی در دانشگاه تهران که بزرگ‌ترین دانشگاه است، مسئولیت داشت و در زمان وزارت بهداشت هم من از نزدیک امور بهداشتی و درمانی را بررسی می‌کردم و ارتباط نزدیک داشتم و ایشان مصداق بارز روش اعتدال هستند.

وی با تاکید بر اینکه اگر بخواهیم کسی را معتدل معرفی کنیم فرهادی مصداق بارز اعتدال است، گفت: در نشست‌هایی که قبلا داشتیم ایشان خود را ملزم می‌داند و از نیروهای معتقد هستند و ایشان در رابطه با نیروهای بسیجی می‌خواهد افراد را به کار بگیرد و باید بالای ۲۰۰ رای به ایشان رای دهیم تا نشان دهیم با دولت در راستای حفظ نظام یکی هستیم و باید از دولت حمایت کنیم.