محمود احمدينژاد رئيس جمهور پيش از ظهر امروز چهارشنبه طي سخناني در مراسم بهرهبرداري از بلندترين سد بتوني دو قوسي كشور (كارون ۴) با تبريك ميلاد امام حسين (ع)، حضرت عباس (ع) و امام سجاد (ع) به ملت بزرگ ايران، جامعه بشري و عالم هستي گفت: اين اعياد بزرگ را به ملت ايران به ويژه مردم عزيز استان چهار محال و بختياري و خوزستان كه همواره براي عظمت ايران و فرهنگ اسلام ناب افتخار آفريده و پاي ارزشها و آرمانهاي انقلاب ايستاده و فداكاري كردند و عزت آفريدند تبريك عرض ميكنم.

به گزارش فارس، وی ادامه داد: یاد امام حسین(ع) و برادر و فرزندش ما را وامی‌دارد که به مسائل اساسی عالم هستی اندیشه کنیم.

رئیس جمهور مهمترین مسئله عالم هستی را انسان و بالاترین مخلوقات را انسان دانست و گفت: خداوند همه هستی را ظرفیتی قرار داد تا انسان در او ببالد، خود را بشناسد و به خدا برسد. بنابراین همه این دنیا بهانه و ابزاری است برای اینکه حقیقت انسانی شکوفا شود.

احمدی‌نژاد همچنین امام حسین(ع) را تجلی کامل و اکمل خدای متعال نام برد و اظهار داشت: بر چهره امام، انسان جز خدا نمی‌بیند و خداوند متعال این جهان را خلق و ظرفیت حرکت انسان قرار داده و امام را الگو و راهبر تا انسان خود را بشناسد و تجلی خدا بر روی زمین شود.

وی ادامه داد: اگر انسان شناخته شد خدا شناخته خواهد شد و اگر انسان تجلی کرد، خداوند متعال تجلی کرده است چرا که ظرفیت تجلی خداوند انسان است.

رئیس جمهور با بیان اینکه انسان آفریده شده تا به قله‌های تعالی برسد، تصریح کرد: اگر کسی به ذره‌ای پایین‌تر از آن قله رضایت دهد در خسران است و ضرر کرده است.

احمدی‌نژاد در ادامه سخنان خود امام حسین(ع)، حضرت ابوالفضل(ع) و امام سجاد(ع) را الگویی برای انسان‌ها دانست و گفت که این بزرگواران حجت را بر بشریت تمام کردند اگر بخواهیم در آن مسیر حرکت و به نقطه کمالی برسیم، نیازمند این است که انسان خود، توانمندی و ظرفیتش را بشناسد.

وی با بیان اینکه اگر یک ملتی توانمندی و ظرفیت خود را نشناخته باشد به جایی نخواهد رسید، گفت: یک دوره‌ای طولانی انسان‌ها را تحقیر کردند که تحقیر کار شیطان است چرا که اگر انسان شیطانی را تحقیر نکند نمی‌تواند او را از قله‌های کمال غافل و به کارهای پست وادارد. از همین رو شیطان استعدادهای انسان را برده و خودخواهی و کینه و ظلم را در برابر او تضییع می‌کند.

رئیس جمهور ادامه داد: شیطان نمی‌گذارد یک ملت خود را بشناسد بنابر این باید خود را اول بشناسیم.

وی با اشاره به وجود استعدادهای انسانی، علمی، فرهنگی، فنی و طبیعی در کشورمان خاطرنشان کرد: خداوند نعمت‌های فراوان خود را در ایران قرار داده است، که با این وجود باید هم عقبه تاریخی و هم موجودیت خود را بشناسیم.

احمدی‌نژاد با بیان اینکه عامل دوم باور کردن توانمندی‌های خودمان است، اظهار داشت: باید باور کنیم که می‌توانیم از دل این حوادثخود را به قله‌ها برسانیم.

رئیس جمهور با تاکید بر اینکه ساختن یک سد در برابر این عالم هستی شاید چیزی نباشد هر چند کار خوبی بوده است، گفت: ساختن این سد(کارون ۴) بهانه‌ای است تا باور کنیم که می‌توانیم و قدرت انسانی خود را بشناسیم. بنابر این همه این کارها بهانه‌ای است تا انسان‌ها بزرگ شده و توانمندی خود را بشناسند.

وی با تاکید بر لزوم ایجاد خودباوری در میان ملت یادآور شد: اگر باور کنیم هر کار درستی که بخواهیم می‌توانیم انجام دهیم، این باور سکوی پرش به سمت قله‌ها است.

احمدی‌نژاد افزود: ‌ اگر ملتی تمام امکانات، منابع طبیعی و ثروت را در اختیار خود داشته باشد، اما خودباوری نداشته باشد به هیچ جایی نخواهد رسید و تا آخر دست دوم و توسری خور و حقیر خواهند ماند.

" حقارت انسان به مصرف نکردن نیست چرا که برخی جوامع هستند که نفت خود را می‌فروشند و خیلی می‌خورند و مصرف می‌کنند اما طعم عزت را نمی‌چشند و همه دنیا با چشم حقارت به آنها نگاه می‌کنند. بنابراین کسی عزیز است که خود را باور کرده و روی پای خود ایستاده است ".

احمدی‌نژاد گفت: ‌ خوشبختانه امروز در ایران خودباوری در اوج است که باید تقویت و آن را حفظ‌ کنیم.

وی با بیان اینکه هر چند ساخت سد دستاوردهای زیادی داشته اما دستاورد بزرگتر از اینها تقویت خودباوری بود، تصریح کرد: در ماجرای هسته‌ای چیزی که از آن می‌ترسند توانستن ایران است. و اراده‌ای که باعثشد ما در این راه وارد شدیم.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه لازم نیست بمب بسازیم، تاکید کرد: بمب مال عقب‌افتاده‌ها است. اینکه ملتی خود را باور دارد و در پیچیده‌ترین عرصه‌های علمی جهان وارد می‌شود نشان می‌دهد که این ملت می‌تواند تاریخ را رقم زده، الگو شده و معادلات ظالمانه جهان را در هم شکند و این قدرت است که مستکبران از آن می‌ترسند.

احمدی‌نژاد عنصر دیگر در ساختن کشور را توکل به خدا برشمرد و گفت: اتصال به خدا یعنی اتصال به نهایت قدرت، خوبی و زیبایی و حتما این دنیا بهانه‌ای است تا به خدا برسیم و خوشبختانه امروز در ایران اسلامی توکل به خدا رو به تعمیق و گسترش است که باید آن را حفظ کنیم.

وی با بیان اینکه همدلی نیاز بعدی در ساختن کشور است به ماموریت ساختن کشور اشاره و خاطرنشان کرد: ‌ ایران باید به الگوی همه ملت‌ها تبدیل شود و این شدنی است. چرا که خداوند امکان، ‌استعداد، شایستگی و توانایی را در این ملت قرار داده است. بنابراین باید با همدلی کشور را بسازیم.

رئیس جمهور یادآور شد: برای یک ملت آرمانی و انقلابی عیب است که در گوشه و کنار فقر؛ فاصله طبقاتی، عقب‌افتادگی و خرابی باشد که اینها باید با سرعت برطرف شود و نیازمند همدلی است.

احمدی‌نژاد تاکید کرد: یک ملت زمانی با هم است جاری و تجلی قدرت خدا می‌شود.

وی نقطه تمرکز شیطان را در بر هم زدن همدلی‌ها دانست و اظهار داشت: امروز شیطان ذهن ملت ما را از ساختن، الگو شدن و برافراشتن پرچم توحید و عدالت را منصرف و می‌خواهد ملت را به جان هم بیندازد و مسائل پیش پا افتاده و کینه‌ها را در عرصه عمومی بر ملت ما تحمیل کند.

رئیس جمهور ادامه داد: شیطان از برپایی الگوی متعالی در ایران که زیر پرچم عدالت و توحید برپا می‌شود، وحشت دارد.

وی با بیان اینکه ما یک خانواده بزرگی هستیم، تصریح کرد: هر کس در جهت ایجاد فاصله، بددلی، تضعیف روحیه خودباوری و فرعی کردن ماموریت بزرگ و تاریخ‌ساز ایران قدم بردارد، نه تنها دلسوز ملت ایران نیست بلکه در نگاه دیگری خائن به آرمان‌های ملت است.

احمدی‌نژاد در ادامه سخنان خود با اشاره به عنصر کار و تلاش در ساختن ایران اظهار داشت: ملتی ممکن است گزینه‌های قبلی همچون خودباوری، توکل به خدا، و همدلی را داشته باشد ولی اهل کار و تلاش نباشد که در این صورت به جایی نمی‌رسد.

رئیس جمهور درخصوص امید به آینده این موضوع را نیاز بعدی در ساختن کشور برشمرد و گفت: باید ایمان داشته باشیم که آینده سرشار از عزت متعلق به ما است.

وي با بيان اينكه اگر اميد نباشد حركت نخواهد بود، يادآور شد: خداوند را سپاس ميگوييم كه ملت ما در راه روشن در حال حركت است و خود را شناخته، همدل، اهل كار و تلاش بوده و به آينده روشن اميد دارد و الگوي متعالي را برپا ميكند.