به گزارش افکارنیوز، " تیه‌ری کوویل "، کارشناس مسائل ایران در گفتگو با شبکه تلویزیونی فرانس۲۴ افزود: شکی نیست ایران و آمریکا دشمن مشترکی دارند که تقریبا دشمن اصلی است. برای ایران این واقعیت واضح است و این کشور داعش را خطر بزرگی می‌‌داند. لذا ایران خود را در کنار آمریکا می‌‌بیند اما با یک تفاوت. ایرانی ها از همان ابتدا داعش را تهدید می دانستند و تغییر موضع ندادند. اما غربی ها تغییر موضع دادند و سپس به تهدید آن پی بردند. ایرانی ها می گویند اگر از بشار اسد حمایت می کنیم به خاطر این است که می ترسیم چنین گروه هایی قدرت بگیرند. در نتیجه ما موضعمان را تغییر نداده ایم و این شمایید که شاید کمی دیرهنگام دانسته اید این گروه ها تهدیدی واقعی برای منطقه هستند.

این کارشناس در ادامه درباره ادعای همکاری ایران و آمریکا گفت: ما می دانیم مشاوران نظامی ایران و آمریکا به ارتش عراق کمک می کنند. همچنین می دانیم ایران و آمریکا از حدود یک سال و نیم قبل یعنی مارس دو هزار و سیزده گفتگو می کنند. فکر می کنم آنان درباره داعش نیز تبادل اطلاعات کرده اند. از سوی دیگر، آمریکا در مقابل متحدان سنتی خود همچون عربستان و اسرائیل نمی تواند آشکارا از همکاری نظامی با ایران سخن به میان آورد.

کوویل در ادامه خاطرنشان کرد آمریکایی ها چند سالی است متوجه شده اند ایران نفوذ زیادی در منطقه دارد. احتمالا آنان به این نتیجه رسیده اند نفع زیادی از همکاری با ایران عایدشان می شود. عراق، سوریه و افغانستان مطرح هستند. ایرانی ها هنگام حمله نیروهای ائتلاف به طالبان در سال دو هزار و دو، با این نیروها همکاری کردند. در نتیجه آمریکا نفع زیادی از همکاری با این کشور عایدشان می شود.

او همچنین گفت: ایران تنها کشور منطقه است که مستقیما درگیر این قضیه است. مشاوران نظامی و شخصی چون ژنرال سلیمانی که تقریبا همچون قهرمان است، به طور مرتب به عراق می روند. به عقیده من اگر پس از پیشروی داعش در ماه ژوئیه، ایران به عراق کمک نمی کرد، اوضاع فاجعه باری رقم می خورد. این ایران بود که قبل از غربی ها وارد میدان شد تا به ارتش عراق در متوقف کردن دولت اسلامی کمک کند. بنابر این اگر ائتلاف می خواهد در جنگ خود علیه داعش کارآمد باشد، بهتر است به ایده همکاری با کشوری فکر کند که مشاوران نظامی شان در میدان جنگ حضور دارند.