اظهارات سفیر ایران در رومانی كه درباره آمریكا و روسیه بود، در رومانی با واكنشی سخت مواجه شد، اما اینك وزیر دفاع آلمان در توجیه معامله بزرگ تسلیحاتی خود با یكی از بزرگترین كشورهای ناقض حقوق بشر یعنی عربستان می گوید این معامله را برای مقابله با ایران و توانمند كردن عربستان در مقابل ایران انجام داده اند، اما در كشور ما با هیچ واكنشی روبرو نمی شود.

به گزارش تابناک، «هانس یواخیم اتو» معاون وزارت اقتصاد آلمان هم بدون اینکه معامله تسلیحاتی کشورش را با عربستان تایید و یا رد کند در پارلمان این کشور گفته است که عربستان یکی از بزرگترین متحدان ما در جنگ با تروریسم است. وی همچنین ادامه داده است: شکی نیست که عربستان سعودی یک ابر قدرت منطقه ای در مقابل ایران است.

از سویی منتقدان دولت آلمان هم به انعقاد قرارداد میلیاردی فروش تسلیحات به یکی از بزرگترین کشورهای ناقض حقوق بشر واکنش نشان داده اند، قراردادی که اگر چه توسط مقامات آلمانی هنوز تایید نشده، اما مقامات سعودی آن را تایید کرده اند. این در حالی است که به دلیل سابقه نازی ها در آلمان، جهانیان با حساسیت خاصی اخبار مربوط به فروش تسلیحات این کشور به دیگر کشورها را پیگیری می کنند.

در حال حاضر وظیفه وزارت خارجه است که با احضار سریع سفیر آلمان در ایران از وی به خاطر گستاخی مقامات این کشور در قبال ایران توضیح بخواهد و البته رسانه ها نیز به عنوان وجدان بیدار جامعه باید با واکنش به چنین رفتارهای گستاخانه ای ناخشنودی خود را از توهین برخی از مقامات آلمانی به کشورمان نشان دهند و با بی تفاوتی از کنار آن عبور نکنند.

لازم به ذكر است كه عربستان سعودی سال گذشته میلادی نیز بزرگترین معامله تسلیحاتی جهان را به ارزش ۶۰ میلیارد دلار با دولت آمریكا امضا كرد.