به گزارش افکار به نقل از کیهان: سايت صهيونيستي آروتس شوا در گزارشي نوشت: داگلاس فريزر ژنرال نيروي هوايي آمريكا و فرمانده ستاد فرماندهي جنوبي وزارت دفاع آمريكا (پنتاگون)، معتقد است كه ايران به طرز ستيزه جويانه اي شبكه سفارتخانه هاي خود را در اين منطقه و نيز مراكز فرهنگي و مساجد را در بيش از ۱۵ كشور آمريكاي لاتين توسعه داده است. فريزر كه فرماندهي عمليات نظامي آمريكا را در ۳۱ كشور آمريكاي لاتين و حوزه درياي كارائيب بر عهده دارد، مي گويد: اطلاعاتي كه در اختيار فرماندهي جنوب قرار گرفته است نشان مي دهد كه مساجد و مراكز فرهنگي ساخت دولت ايران، اسلام افراطي را به مردم فقير آمريكاي لاتين آموزش داده و به عنوان مراكز جذب براي سازمان هاي افراط گرا عمل مي كنند.
این تلاش ها در نتیجه روابط نزدیک میان هوگو چاوز، رئیس جمهوری ونزوئلا و محمود احمدی نژاد، رئیس جمهور ایران شدت یافته است. چاوز دست کم ۹ بار با احمدی نژاد دیدار داشته است.
آروتس شوا در ادامه می نویسد: براساس اظهارات فریزر، اتحاد ایران و ونزوئلا تا حد زیادی دیپلماتیک و تجاری است. اما وی معتقد است که با توجه به رشد گروه های اسلامی در منطقه، هنوز ابعاد ناشناخته زیادی وجود دارد و نباید اهمیت این رابطه طولانی مدت راهبردی را نادیده گرفت.
فریزر با اشاره به انجام پروازهای هفتگی میان ایران و ونزوئلا و عدم ضرورت دریافت ویزا از مسافران ایرانی برای ورود به ونزوئلا، بولیوی و نیکاراگوئه گفت: ما به طور کامل نمی توانیم از رفت و آمد اشخاص مطلع شویم و این همان چیزی است که موجب نگرانی من شده است.
فريزر همچنين به كميته نيروهاي مسلح سنا گفته است: ايران ميزبان سران سه كشور بوليوي، گويان و ونزوئلا بوده است. با اين حال تنها نگراني اين نيست كه ايران در منطقه در حال ايجاد سرپل است. حزب الله لبنان نيز تحت حمايت ايران، در حال توسعه حضور خطرناك خود در آمريكاي لاتين اس