به گزارشافکارنیوز،علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی کشورمان در گفتگو با فایننشال‌تایمز تأکید کرد که حتی اگر توافق جامع هسته‌ای بتواند به کاهش تنش‌های بین ایران و آمریکا کمک کند، تهران به دنبال از سرگیری روابط دیپلماتیک با واشنگتن نخواهد بود.

به نوشته فایننشال‌تایمز، شمخانی در این گفتگو افزود که موضع ایران در منطقه با نقش‌آفرینی آن در تغییر مسالمت‌آمیز دولت بغداد در تابستان گذشته و تداوم حضور بشار اسد به عنوان رئیس جمهوری سوریه در دمشق تقویت شد.

وی در ادامه عنوان داشت که ایران و ایالات متحده " می‌توانند به گونه‌ای رفتار کنند که از انرژی خود علیه یکدیگر(در منطقه) استفاده نکنند. از این نظر، یک توافق هسته‌ای می‌تواند بسیار حیاتی باشد. همه چیز به صداقت آمریکایی‌های در گفتگوهای هسته‌ای بستگی دارد. "

دبیر شورای امنیت ملی کشورمان در پاسخ به پرسشی در مورد دیدارهای معمول دیپلمات‌های ایرانی و آمریکایی طی گفتگوهای کشورمان با گروه ۱ + ۵ و امکان نزدیکی بین دو کشور، گفت: " خیر، مذاکرات تنها برای موضوع هسته‌ای است. "

شمخانی همچنین برخی شک و تردید‌های مطرح شده از سوی دیپلمات‌های غربی مبنی بر اینکه رهبر معظم انقلاب اساسا از یک توافق هسته‌ای بادوام حمایت نمی‌کند را رد کند. به گفته وی " اگر ایشان به دنبال علتی برای قطع مذاکرات هسته‌ای بودند، زمان کافی برای انجام آن طی یک سال و نیم گذشته وجود داشت. "

وی در ادامه افزود که ایران زیر(فشار) تحریم‌های بین‌المللی قد خم نمی‌کند و از حقوق خود بر اساس معاهده منع گسترش سلاح‌‌های هسته‌ای کوتاه نمی‌آید. به گفته وی " اگر توافقی صورت نگیرد ما نمی‌میریم، و اگر توافقی حاصل شود نیز به بهشت نمی‌رویم. "

فایننشال تایمز در ادامه نوشت که دبیر شورای عالی امنیت ملی در ارتباط با موضوع عراق و گروه تروریستی داعش نیز از تأیید گزارش‌های منتشره در مورد همکاری ضمنی(تهران) با واشنگتن خودداری کرد. شمخانی گفت که تهران از طریق دولت عراق، ایالات متحده را در مورد عملیات‌های خود در حمایت از گروه‌های شیعه " مطلع " کرده است، اما وی تأکید کرد که حملات هوایی تحت هدایت آمریکا(علیه داعش در عراق) بی‌تأثیر بوده‌اند.

وی در این گفتگو عنوان داشت که تغییر دولت در بغداد به تقویت موضع ایران در منطقه یاری رساند. به گفته وی: " امروزه، عراق نسبت به گذشته، و به خاطر دولت و مردم آن، متحد نزدیک‌تری برای ایران است … زیرا متوجه شدند که ایران عمق استراتژیک آن است. "

شمخانی همچنین ابراز امیداوری کرد که بتواند تنش‌های بین ایران و عربستان سعودی را کاهش دهد. وی گفت: " این سوءتفاهمات یا رقابت‌های تلخ باید تغییر ماهیت داده و به یک بازی سیاسی طبیعی تبدیل شوند. " اما همچنان دیداری از عربستان سعودی برنامه‌ریزی نشده است.

وی همچنین ادعاهای مطرح شده از سوی برخی کشورهای عربی و دیپلمات‌های غربی مبنی بر کشتار اهل سنت از سوی گروه‌های شیعه تحت فرماندهی ایران طی عملیات آن‌ها برای آزادسازی اراضی عراق را رد کرد. وی گفت که گروه‌های شیعه تنها عناصر داعش را هدف قرار می‌دهند. به علت مقاومت(خود) غیرنظامیان(در مقابل داعش) آن‌ها قصدی برای آزادسازی مناطق سنی‌نشین ندارند.

آزادسازی موصل، دومین شهر بزرگ عراق زمان زیادی خواهد برد و نیازمند عزم جزم مسلمانان اهل سنت است. شمخانی در پاسخ به سئوالی در مورد اینکه چنین کاری میتواند سالها به درازا بکشد و اینکه آیا موجب نگرانی ایران شده است، گفت: "اهل سنت باید نگران باشند."