به گزارش افکار به نقل از باشگاه خبرنگاران، در بخشی از این اطلاعیه آمده است: به دنبال انتشار برخی اخبار خلاف واقع روزهای اخیر علیه بنیاد باران، این بنیاد توضیحات زیر را جهت آگاهی مردم شریف ایران منتشر می‌نماید:

الف - برخلاف ادعاهای خلاف واقع مطرح شده در برخی رسانه‌ها، بنیاد باران به عنوان یک سازمان غیر‌دولتی دارای مجوز لازم از وزارت کشوربوده و پروانه فعالیت آن به تاریخ ۹/۵ / ۱۳۸۴ و به شماره ۵۸۷۹۱/۸ / ۱ به امضا وزیر کشور وقت رسیده است.

ب - به استناد پروانه فعالیت صادره اساسنامه بنیاد باران در اداره ثبت شرکت‌ها و موسسات، به ثبت رسیده و در روزنامه رسمی کشور به چاپ رسیده است. همه تغییرات بعدی در هیات مدیره و سایر تغییرات مهم هم نیز در روزنامه رسمی به چاپ می‌رسد.

ج - به استناد بندهای مختلف اساسنامه وظایف بنیاد باران به عنوان کانونی برای تدوین و استفاده از تجارب مدیران دولت های گذشته جمهوری اسلامی ایران و با هدف تلاش در مسیر اعتلای کشور به صورت عمده در حوزه‌های فرهنگی - اجتماعی - اقتصادی - آموزشی تعریف می‌شود. در طی پنج سال گذشته نیز این بنیاد در جلسات ماهانه به همین وظایف پرداخته و مباحثتخصصی اقتصادی و اجتماعی و فرهنگی دستور کار عمده جلسات بنیاد را تشکیل می‌داده است. افزون بر این با وجود اینکه این جلسات مخصوص اعضای بنیاد باران بوده لیکن به فاصله چند روز بعد از هر جلسه مشروح مباحثجهت استفاده عموم به خصوص دست اندرکاران امور اجرایی کشور در سایت بنیاد باران درج شده و در جراید مختلف چاپ است. این سوابق عمدتا در سایت بنیاد باران موجود و گواه روشنی است برغیر سیاسی بودن جلسات و فعالیت‌های این بنیاد.
نگاهی به ترکیب هیات مدیره بنیاد در دوره های مختلف از جمله دوره جاری نیز گواه همین خصوصیت بنیاد باران است.

د - منابع مالی بنیاد باران صرفا از طریق حق عضویت سالیانه اعضا و کمک‌های موردی علاقه مندان این نهاد فرهنگی غیر‌دولتی تامین می‌شود. دفاتر بنیاد نیز طبق قانون همه‌ساله در اختیار وزارت اقتصاد و دارایی قرار گرفته و صورت‌های مالی بنیاد باران نیز طبق قانون تجارت تهیه و به تصویب مراجع قانونی می‌رسد. در همین رابطه هر نوع استفاده از امکانات و بودجه‌های دولتی در گذشته و حال به شدت تکذیب می‌شود و تسهیلاتی از قبیل استفاده از خدمات کارکنان دولت نیز ازسنخ همان دروغ‌هایی است که مع الاسف این روزها متاع بی‌بهای برخی مجریان گشته است. اسناد بودجه و منابع دولتی همگی در سازمان‌های دولتی ذیربط موجود است. از این رو بنیاد باران از مدعیان می‌خواهد چنانچه سندی دال بر کمترین استفاده این بنیاد از امکانات دولتی در گذشته و حال در اختیار دارند از انتشار آن دریغ نفرمایند تا سیه روی شود هر که در او غش باشد.

اما خبری که باعثاطلاعیه بنیاد باران شد چه بود؟

عضو کمیسیون ماده ده احزاب با اشاره به پیشنهاد خاتمی مبنی بر دنبال کردن فعالیت‌های سیاسی جریان اصلاحات در بنیاد باران:

بنیاد باران هیچ گونه مجوزی برای انجام فعالیت حزبی دریافت نکرده است / فعالیت سیاسی در مرکز فرهنگی بنیاد باران غیر قانونی و مصداق جرم سیاسی خواهد بود

عضو کمیسیون ماده ده احزاب گفت: بنیاد باران یک مرکز فرهنگی بوده و اجازه هیچ گونه فعالیت حزبی و سیاسی را نخواهد داشت بنابر این انجام هرگونه فعالیت سیاسی از جانب این مرکز، تخلف بوده و مصداق جرم سیاسی خواهد بود.

حمید رضا فولادگر در گفتگو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران با غیر قانونی خواندن اقدام بنیاد باران جهت پیگیری اهداف حزبی و سیاسی، اظهار داشت: بنیاد باران بعنوان یک مرکز فرهنگی اجازه هیچ گونه فعالیت سیاسی و حزبی را نخواهد داشت.

عضو کمیسیون ماده ده احزاب تصریح کرد: تمامی مراکز چه فرهنگی، چه حزبی و سیاسی تحت چارچوب‌های تعیین شده با رعایت موازین قانونی ملزم به انجام فعالیت‌های خود در حیطه وظایف تعریف شده هستند.

وی با تأکید بر اینکه بنیاد باران اجازه هیچ گونه فعالیت سیاسی و حزبی را ندارد خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه بنیاد باران مجوز هیچ گونه فعالیت حزبی و سیاسی را دریافت نکرده است بنابر این انجام هرگونه فعالیت سیاسی از جانب این مرکز، تخلف بوده و مصداق جرم سیاسی خواهد بود.

بازتاب امروز اطلاعیه بنیاد باران در میان فعالان سیاسی: بنیاد باران با مجوز فرهنگی کار غیر مجاز سیاسی می کند


نظر مدیر کل سیاسی وزارت کشور در رابطه با فعالیت حزبی بنیاد باران خاتمی؛

هر مجموعه ای بخواهد کار سیاسی کند باید از کمیسیون ماده ۱۰ احزاب مجوز بگیرد

مدیر کل سیاسی وزارت کشور با اشاره به پیشنهاد جدید خاتمی مبنی بر ادامه فعالیت اصلاح طلبان و احزابی چون مشارکت و سازمان مجاهدین در قالب بنیاد باران، اظهارداشت: بنظر من مشکل اینها تاکتیکی نیست بلکه در استراتژی مشکل دارند، بالاخره از اول هم معلوم بود اصلاحی که مبانی آن وارداتی و التقاطی باشد و آرمان های خود را در خارج از مبانی اسلام، انقلاب، قانون اساسی و مصالح و مطالبات مردم جستجو کند، محصولی جز پدیده های رنگی و فتنه نخواهد داشت.

محمود عباس زاده مشکینی، در گفتگو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران با تأکید بر اینکه لیست احزاب دارای پروانه فعالیت کشور کاملاً مشخص است، گفت: طبق قانون اساسی عدم نقض وحدت ملی و موازین اسلام و اساس جمهوری اسلامی جزء شروط فعالیت حزبی و سیاسی می باشد.

دبیر کمیسیون ماده ۱۰ احزاب تصریح کرد: بالاخره طبق قانون هر مجموعه ای بخواهد کار سیاسی بکند باید از کمیسیون ماده ۱۰ احزاب مجوز بگیرد.

وی با بیان اینکه طبق قانون اساسی شروطی نیز برای فعالیت حزبی و سیاسی ترسیم شده است، ادامه داد: ‌عدم نقض وحدت ملی و موازین اسلام و اساس جمهوری اسلامی جزو شروط فعالیت حزبی و سیاسی، طبق قانون اساسی می باشد.

عباس زاده مشکینی، در خاتمه تأکید کرد: لیست احزاب دارای پروانه فعالیت کشور کاملاً مشخص است.در همین حال امروز اعضاء و بازرسین شورای مرکزی خانه احزاب با ابراز تعجب از بی اطلاعی خاتمی از قوانین و چارچوب های فعالیت حزبی و سیاسی در کشور چنین گفتند …

******عضو شورای مرکزی خانه احزاب: همراهی بنیاد باران با احزاب منحل شده اصلاحات عاقبت خوشی را برای سید محمد خاتمی رقم نخواهد زد

عضو شورای مرکزی خانه احزاب گفت: همراهی بنیاد باران با احزاب منحل شده مشارکت و مجاهدین عاقبت خوشی را برای سید محمد خاتمی رقم نخواهد زد.

مریم بهروزی عضو شورای مرکزی خانه احزاب در گفتگو با خبرنگار ما با اشاره به دور جدید فعالیت های بنیاد باران گفت: اینگونه اقدامات غیرقانونی احزاب منحل شده مشارکت، مجاهدین و بنیاد باران برخورد جدی خانه احزاب را می طلبد.

***فعالیت های سیاسی بنیاد باران غیرقانونی است

در ادامه یک عضو دیگر شورای مرکزی خانه احزاب با اشاره به فعالیت های سیاسی و غیر قانونی بنیاد باران گفت: بنیاد باران مجوز فعالیت سیاسی از وزارت کشور وکمیسیون ماده ۱۰ احزاب اخذ نکرده است لذا هر نوع فعالیت سیاسی این بنیاد غیرقانونی است.

حمید رضا ترقی در گفتگو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران با اشاره به فعالیت های سیاسی و غیرقانونی سازمان مجاهدین و مشارکت در قالب بنیاد باران افزود: سازمان مجاهدین و مشارکت ۲ حزب غیرقانونی هستند و طبیعتا اگر بنیاد باران از وزارت کشور و کمیسیون ماده ۱۰ احزاب مجوز فعالیت سیاسی دریافت نکند تمام فعالیت های این بنیاد غیرقانونی خواهد بود.

وی تصریح کرد: بنیاد باران یک مرکز فرهنگی است و حق هیچ گونه فعالیت حزبی و سیاسی را ندارد بنابراین هرگونه فعالیت سیاسی از سوی این بنیاد غیرقانونی می باشد.

**فعالیت سیاسی در قالب بنیاد فرهنگی باران غیرقانونی است

بازرس خانه احزاب نیز در این ارتباط، گفت: بنیاد باران یک تشکل فرهنگی است و برای فعالیت سیاسی باید درخواست تشکیل حزب به کمیسیون ماده ۱۰ احزاب برسد.

بهادر ولی زاده در گفتگو با خبرنگار ما با بیان اینکه تشکلی که عضو خانه احزاب نیست اجازه فعالیت سیاسی ندارد گفت: بنیاد باران یک تشکل فرهنگی است و فعالیت سیاسی در پوشش فرهنگی یک عمل فرا قانونی و دور زدن خانه احزاب است.

وی با اشاره به تناقض و درویی اخیر رئیس بنیاد باران افزود: این تشکل می داند که هیچگاه نمی تواند فعالیت سیاسی انجام دهد و با بیان و اظهار انجام فعالیت سیاسی فقط قصد ایجاد تنش و اظهار وجود در جامعه را دارد.