به گزارشافکارنیوز، محقق بسیجی مجری این طرح اظهار داشت: با توجه به پیشرفت روزانه پهپادها و در مقابل آن افزایش قدرت موشکی برای انهدام آنها، پهپاد موشک گریزی طراحی و ساخته شد که برای اولین بار در دنیا می‌تواند از موشک‌های حرارتی و موشک‌های هوا به هوا فرار کند و هیچ موشکی نمی‌تواند تا نزدیکی ۲۵۰ متری این پهپاد برسد.

حسن اکبری‌لایق با اشاره به اینکه این پهپاد با سیستم گمراه کننده پهپاد می‌تواند سریعا شتاب گرفته و از موشک فرار کند، افزود: این فناوری برای اولین بار بر روی پهپاد ۴ کیلویی طراحی شده است.
این نخبه بسیجی ادامه داد: با توجه به کارایی پهپادها در بخش فناوری اطلاعات و شناسایی و کمک به مناطق زلزله‌زده و برای حفظ محیط زیست، این پهپاد در صورت وجود مشکل فنی در هنگام پرواز با سامانه ایمنی استفاده کرده و تا ۴۰ دقیقه می‌تواند به مکان امنی فرود بیاید که اگر این مکان در منطقه مشخص شده ما نباشد این پهپاد به صورت اتوماتیک تجزیه شده و از بین می‌رود.

اکبری‌لایق در مورد مشخصات فنی این پهپاد گفت: طول بال‌ها ۱۷۳ سانتی متر و وزن ۴کیلو و سرعت ۱۶۰ کیلومتر بر ساعت در زمان پرواز معمول از جمله ویژگی‌های این پهپاد است و در همین حال شتاب لحظه‌ای ۲۰۰ کیلومتر بر ساعت و مدت زمان پرواز بدون سامانه ایمنی یک ساعت مداوم و با سامانه ایمنی یک ساعت و چهل دقیقه پرواز از دیگر ویژگی‌های این دستاورد ایرانی است.

اوج‌گیری برای فرار از موشک تا ارتفاع ۸ هزار متر


به گفته وی بالاترین ارتفاع در اوج گیری برای فرار از موشک توسط پهپاد موشک گریز ایرانی ۸۰۰۰ متر است که در هنگام فرود با سامانه محافظ تعادل فرود می آید و در زمانهای ضروری با حالت سقوط آزاد به ارتفاع ۱۰۰متر رسیده و به صورت عمودی فرود می آید که لغزش‌های ناشی از فرود با سیستم محافظ به حداقل می رسد.

اکبری لایق در مورد مزایای این پهپاد به عنوان اولین پهپاد موشک گریز دنیا خاطرنشان کرد: مصرف سوخت کم، کاملا بومی بودن، قابل تجزیه در محیط زیست، سقوط آزاد برای فرود و حفظ تعادل در کمترین زمان و طی کردن بیشترین سرعت در بالاترین ارتفاع در کنار نقشه برداری و فیلمبرداری و قابلیت استتار با محیط پروازی برای جلوگیری از شناسایی توسط چشم لیزری و مادون قرمز در شب از جمله مزایای این محصول است.

وی افزود: این پهپاد ثارالله نامگذاری و با هدف نمایش اقتدار علمی ایران به دنیا با حمایت های سپاه عاشورا و سپاه ناحیه مرند و بخش های تحقیقاتی و دفاعی اجرا شده است.