به گزارش افکارنیوز، گروهی از نمایندگان دموکرات مجلس سنا به منظور جلوگیری از مناقصه ۴۰ پروژه بزرگ نفتی ایران در کنفرانس لندن روز جمعه با نگارش نامه‌ای به «جک لو»، وزیر خزانه‌داری آمریکا خواستار تحقیق فوری درباره نقض سیاست‌های تحریمی آمریکا شدند. با این حال، اشکالی که در این نامه وجود داشت این بود که این کنفرانس قبلاً با لابی تندورهای آمریکا لغو شده بود.

سناتورها گفته بودند از تصمیم ایران برای معرفی پروژه‌هایی به ارزش ۴۰ میلیارد دلار در کنفرانسی در لندن نگران هستند.

آنها در بخشی از این نامه نوشتند: «ما نگرانی‌های جدی داریم که ایران از مذاکرات هسته‌ای جاری برای تضعیف نظام تحریم‌های بین‌المللی بهره‌برداری می‌کند.»

«ریچارد بلومنتال»، «چارلز شومر»، «باب کیسی» و «کریستن گیلی‌براند» ۴ سناتور نگارنده این نامه می‌افزایند: «اخیراً مشتاق‌علی گوهری، معاون مدیر برنامه‌ریزی تلفیقی شرکت ملی نفت ایران اعلام کرد که بین ۴۰ تا ۵۰ پروژه به ارزش ۴۰ میلیارد دلار در کنفرانسی در لندن که قرار است ۲۳ تا ۲۵ فوریه برگزار شود به سرمایه‌گذاران خارجی ارائه خواهد شد.»

اشاره نگارندگان این نامه به اظهارات آقای گوهری در یک ماه پیش است که گفته بود بیش از ۴۰ پروژه و طرح بزرگ صنعت نفت برای معرفی در کنفرانس یاد شده آماده شده است. آقای گوهری پیش‌بینی کرده بود با معرفی این پروژه‌ها نزدیک به ۴۰ میلیارد دلار برای توسعه پروژه‌های مربوط به صنعت نفت ایران جذب خواهد شد. با این حال، یک روزنامه آمریکایی روز چهارشنبه گزارش داد این نامه زمانی منتشر شده که کنفرانس مورد نظر لغو شده است.

یکی از کارکنان مجلس سنا که در نگارش این نامه کمک کرده به روزنامه آمریکایی وال‌استریت‌ژورنال می‌گوید که پیش‌نویس این نامه چند هفته قبل‌تر نوشته شده بود اما سناتورهای نمی‌دانستند که این کنفرانس لغو شده است.

به گفته این منبع، با این حال این نامه به سرمایه‌گذاران هشدار می‌دهد که فرصت‌ها برای انجام مبادلات بازرگانی قانونی در ایران بسیار محدود هستند.

وی میافراید: این سوءتفاهم وجود دارد که میزان گشایشها بیش از آن چیزی است که در واقعیت هست. ما میخواستیم توجه وزارت خزانهداری را به این رویداد خاص جلب کنیم و با این سوء تفاهم مقابله کنیم. اجرای شدید تحریمها کماکان ادامه دارد.