به گزارش افکارنیوز، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان در رأس تیم‌ مذاکره کننده هسته‌ای به منظور رایزنی و گفت‌وگو با جان کری همتای آمریکایی خود بامداد فردا(چهارشنبه) راهی ژنو می‌شود.

آنگونه که پیش از این سید عباس عراقچی اعلام کرد: روز چهارشنبه ٢۴ دی آقای ظریف و جان کری به ژنو خواهند رفت تا پیش از مذاکرات دوجانبه معاونان خود با یکدیگر دیدار کرده و راهنمایی‌های لازم را به عمل آورند. متعاقباً طی روزهای ٢٥ الی ٢٧ دی هیأت‌های مذاکره کننده ایرانی و آمریکایی در ژنو مذاکره دوجانبه خواهند داشت و روز ٢٨ دی نیز مذاکرات ایران و ١ + ٥ در سطح معاونان برگزار خواهد شد.

عراقچی همچنین گفت که قبل و بعد از این مذاکرات، با بقیه اعضای ۱ + ۵ نیز به صورت دوجانبه ملاقات و مذاکره صورت خواهد گرفت.

روز گذشته نیز سرگئی ریابکوف معاون وزیر خارجه روسیه و نماینده این کشور در گروه ۱ + ۵ با سفر به تهران با محمدجواد ظریف وزیر خارجه و سید عباس عراقچی و مجید تخت روانچی معاونان ظریف به رایزنی درباره برنامه هسته‌ای پرداخت.

رئیس دستگاه دیپلماسی روز یکشنبه ۲۱ دی ماه در تهران و در نشست خبری مشترک با همتای قبرسی در خصوص دیدارش با جان کری همتای آمریکایی‌اش و اینکه تا چه زمانی در ژنو خواهد بود؟ عنوان کرد: به دلیل آنکه رابطه سیاسی بین ایران و آمریکا وجود ندارد این مذاکرات در ژنو برگزار می‌شود. مذاکرات ما و آمریکا که فقط محدود به حوزه هسته‌ای است، ‌برخی مواقع شاید از سایر دیدارهای ما رنگ بیشتری داشته باشد به همین دلیل است که اخبار بیشتری در زمینه دیدار ما با آمریکا نسبت به دیدارهای ما با سایر اعضای ۱ + ۵ می‌شنوید. چرا که آنها به صورت عادی ادامه دارد.

وی با بیان اینکه روز چهارشنبه با کری درباره موضوع هسته‌ای و فقط موضوع هسته‌ای دیدار می‌کنم تا ببینیم آیا می‌شود روند مذاکرات را تسریع کرد، یادآور شد: ما با آمریکا فقط در حوزه هسته‌ای مذاکره داشته‌ایم و باید ببینیم این مذاکرات تا چه میزان مفید بوده و ما میزان مفید بودن آن را تحت بررسی داریم.

رئیس دستگاه دیپلماسی حضورش در ژنو را برای دیداری یک روزه با وزیر خارجه آمریکا خواند و اظهار داشت: پس از آن در اروپا دیدارهایی خواهم داشت که در حاشیه سفر من به اروپا دیدارم با کری انجام می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: موضوع هسته‌ای فقط روز چهارشنبه فقط وقت من را به خودش اختصاص می‌دهد. اینکه چقدر در اروپا حضور داشته باشم بستگی به دیدارهایی است که در اروپا خواهم داشت.

در حال حاضر جان کری وزیر خارجه آمریکا در پاکستان به سر میبرد و قبل از آن احمدآباد هند بود و پیش از آن نیز در مونیخ با سلطان قابوس پادشاه عمان دیدار و گفتوگو کرد.