به گزارش افکارنیوز، «آلن ایر» سخنگوی فارسی زبان وزارت خارجه آمریکا در آستانه آغاز دور تازه مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه موسوم به ۱ + ۵، گفت این گفت‌وگوها در فضایی جدی و دارای حسن نیت، برگزار می‌شود.

وی که با پایگاه خبری «ترند» گفت‌وگو می‌کرد، درباره فضای بعد از تمدید توافق ژنو در آذرماه سال جاری گفت: «(مذاکرات) مثل همیشه، مذاکرات در فضایی مملو از جدیت, حسن نیت و احترام متقابل صورت می گیرد».

آقای ایر در این مصاحبه که روز سه‌شنبه صورت می‌گرفته، گفت: «همانگونه که جناب آقای جان کری وزیر امور خارجه آمریکا به تازگی گفته است، دیدار آتی بین ایشان و جناب آقای دکتر محمدجواد ظریف وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران در شهر ژنو به منظور فراهم کردن زمینه مذاکرات درمورد برنامه هسته‌ای ایران و ایجاد پیشرفت‌های بیشتر در این مذاکرات است. قرار این است با دکتر ظریف تمام مسائل برنامه‌ریزی شده را ارزیابی کنند و مسیر هیات‌های مذاکره‌کننده‌مان مشخص شود و به امید خدا بتوانیم این روند را برای دستیابی به پیشرفت‌های بیشتر هموار کنیم».

دور تازه مذاکرات هستهای ایران و گروه موسوم به ۱+۵ در حالی از روز ۲۸ دی (۱۸ ژانویه) در شهر ژنو سوئیس برگزار میشود که بر اساس توافق موقتی که سال گذشته در همین شهر به دست آمد، قرار بود طرفین نهایتا ظرف یکسال، یعنی تا سوم آذر ۹۳ (۲۴ نوامبر ۲۰۱۴)، به توافق نهایی دست یابند. با این حال، پابرجا بودن اختلافات موجب شد تا مهلت این مذاکرات، دو بار تمدید شود. ضربالاجل جدید مذاکرات هستهای، ۹ تیر ماه ۹۴ (۳۰ ژوئن ۲۰۱۵) اعلام شده است.