به گزارش افکارنیوز، «سرگئی لاوروف» وزیر خارجه روسیه ا اشاره به سخنرانی سالانه رئیس‌جمهور آمریکا در کنگره تأکید کرد که تلاش‌ها برای منزوی ساختن روسیه به شکست می‌انجامد.

وی تصریح کرد: ما از شرکای غربی شنیده‌ایم که روسیه منزوی شده است. به ویژه اینکه باراک اوباما این مسئله را تکرار کرده است. این تلاش‌ها کارآمد و موثر واقع نخواهد شد. ولادیمیر پوتین گفته است که روسیه هرگز به انزوای خود متوسل نمی‌شود.

وی درباره مذاکرات هسته‌ای ایران و ۱ + ۵ تصریح کرد که علیرغم آنکه هنوز چالش‌هایی در مذاکرات هسته‌ای ایران و ۱ + ۵ وجود دارد، تلاش‌های روسیه در چارچوب ۱ + ۵ به پیشرفت‌ها در حل موضوع هسته‌ای ایران کمک کرده است.

لاوروف درباره پیشرفت مذاکرات گفت: تلاش‌های روسیه در چارچوب ۱ + ۵ به حصول پیشرفت در رفع موضوع هسته‌ای ایران کمک کرده است. کار همچنان ادامه دارد و علیرغم چالش‌های باقیمانده، دلایلی وجود دارد که می‌توان گفت که مذاکرات نتیجه‌بخش خواهد بود.

وی ادامه داد که دلایلی وجود دارد که به اعتقاد وی تا پایان ضرب‌الاجل ژوئن، توافقی بین ایران و گروه ۱ + ۵ حاصل می‌شود.

لاوروف در خصوص پیوستن ایران به سازمان همکاری شانگهای گفت: ورود ایران به سازمان همکاری شانگهای در صورت پیشرفت مذاکرات هسته‌ای، امکانپذیر است.

وی در خصوص سامانه‌های دفاع موشکی «اس ۳۰۰» گفت: موضوع تحویل سامانه‌های دفاع موشکی اس ۳۰۰ به ایران همچنان جزء مذاکرات دو جانبه است».

وزیر خارجه روسیه در کنفرانس خبری سالانه برای جمع‌بندی نتایج اقدامات دیپلماتیک روسیه در سال ۲۰۱۴ در سالن کنفرانس وزارت خارجه روسیه که ۳۷۰ خبرنگار در آن حضور داشتند در خصوص چشم‌انداز روابط آمریکا و روسیه گفت: آمریکا، سیاست تقابلی را در پیش گرفته است و در قبال موضوعات جهانی یک رویکرد یک طرفه اتخاذ کرده است.

لاوروف ادامه داد که مسکو از واشنگتن می‌خواهد که همکاری با این کشور را که سال گذشته متوقف شد، مجدداً از سربگیرد.

وی درباره از سرگیری روابط با آمریکا گفت که مسکو از آمریکا می‌خواهد که به فعالیت‌های دوجانبه سازنده بازگردد و تصریح کرد: روابط بین مسکو و واشنگتن به طور جدی از جناح آمریکا بحرانی بوده است. دولت آمریکا، مذاکرات دوجانبه در بسیاری از موضوعات را متوقف کرده است. ما از شرکای آمریکایی خود می‌خواهیم که به مسیر فعالیت‌های سازنده دو جانبه در خصوص موضوعات دو جانبه و همچنین عرصه جهانی که کشورهای ما مسوولیت خطیری را برعهده دارند، بازگردد.

وزیر خارجه روسیه در خصوص مسئله شرق اوکراین تصریح کرد: «ما به دنبال آتش‌بس فوری در شرق اوکراین هستیم. بحران اوکراین تنها از طریق اصلاحات سیاسی قابل حل است.

وزیر خارجه روسیه درخصوص ارتباط با اتحادیه اروپا گفت: «ما همچنان به توسعه همکاری برابر با اتحادیه اروپا علاقمند هستیم. همکاری روسیه با آپک دارای ماهیت استراتژیک است؛ البته ما مسیر اروپایی خود را قربانی آن نمی‌کنیم.

لاوروف تأکید کرد: دفاع از هموطنانمان در خارج از کشور از اهمیت ویژه‌ای در سیاست خارجی روسیه برخوردار است.

وی درباره اوکراین اینگونه گفت: وضعیت در اوکراین به طور چشمگیری با توافقات مینسک تفاوت دارد. همه موافق حاکمیت ارضی اوکراین هستند، آنچه که باید انجام شود، تحقق توافقات مینسک است.

وی تأکید کرد: فلسفه آمریکایی که آنها قدرت اول جهان هستند در نهایت با توجه به تغییرات کنونی در جهان تغییر خواهد کرد و این غیرقابل اجتنبا است. من معتقدم که منطق همکاری، گفتوگوی دو طرف تؤام با احترام است و تنها راه حل سازنده ممکن است که باید آن را دنبال کرد.