گزارش رسمي اداره مرکزي آمار اسرائيل نشان ميدهد، تلآويو در دوره توقف خودخوانده شهرکسازيها، به ساخت و سازها ادامه داده است.

به گزارش خبرنگار بین الملل " افکار "؛ بر اساس این گزارش، شمار واحدهای مسکونی ساخته‌شده در دوره ۱۰ ماهه توقف خودخوانده شهرک‌سازی‌ها، فقط ۱۰ درصد کاهش یافته است.

این گزارش همچنین می‌افزاید، در پاییز سال ۲۰۰۹ و پیش از آغاز دوره ۱۰ ماهه توقف شهرک سازی‌ها، دست‌کم ۲ هزار و ۷۹۰ واحد مسکونی یهودی‌نشین در سراسر سرزمین‌های ‌اشغال‌شده در مراحل مختلف ساخت‌و‌ساز بوده‌اند.

بر اساس این گزارش، این میزان در زمستان سال ۲۰۰۹ به ۲ هزار و ۹۵۵ واحد افزایش یافته است. در بهار سال جاری میلادی و پس از آغاز دوره به اصطلاح " ‌توقف کامل‌ " ساخت و سازها، شمار واحدهای مسکونی یهودی‌نشین فقط به ۲ هزار و ۵۱۷ واحد کاهش یافته است.

فعالان حقوق بشر می‌گویند، افرایش ساخت و سازها در این دوره فقط به واحدهای مسکونی محدود نبوده و آمار بناهای تجاری، کارگاه‌ها، کارخانه‌ها و مدارس یهودیان نیز در سرزمین‌های اشغال‌شده افزایش چشم‌گیری داشته است.

آمارهای تازه منتشرشده هم‌زمان با مذاکرات تشکیلات خودگردان فلسطین و تل آویو، تا حدی اصرار محمود عباس و رهبران جامعه بین‌الملل را مبنی بر تمدید توقف روند شهرک‌سازی، به تلاشی بی‌فایده بدل می سازد؛ چه تل آویو هرگز دست از ادامه
شهرک‌سازی‌ها برنداشته و برنخواهد داشت.

این در حالی است که اتحادیه اروپا نیز چندی پیش با انتشار بیانیه‌ای، شهرک‌سازی‌ اسرائیل در سرزمین‌های اشغال‌شده را " بر خلاف قوانین بین‌المللی " دانسته و خواستار تمدید دوره توقف این شهرک‌سازی‌ها شده است.

پرس تی وی همچنین نوشت: در حالی که رهبران جهان بارها درباره لزوم توقف شهرک‌سازی اسرائیل در سرزمین‌های اشغال‌شده هشدار داده‌اند، تل‌آویو هنوز مهلت توقف " ‌ظاهری‌ " شهرک‌سازی را که ۲۶ سپتامبر به پایان می‌رسد، تمدید نکرده است.

درهمين حال، دفتر بنيامين نتانياهو نخست وزير رژيم اسرائيل چندي پيش با انتشار بيانيهاي بر مواضع پيشين وي مبني بر از سرگيري روند ساختوساز شهرکهاي يهودينشين در سرزمينهاي اشغالشده فلسطين تاکيد کرده است.