نخست وزير رژيم اسرائيل گزارش شوراي حقوق بشر سازمان ملل درباره کشتار همراهان کاروان آزادي غزه را "تحريف آميز" دانسته است.

به گزارش خبرنگار بین الملل " افکار "، پرس تی وی گزارش داد: شورای حقوق بشر سازمان ملل در گزارش اخیر خود که چهارشنبه(۳۱ شهریور) منتشر شده است، حمله کماندوهای نیروی دریایی ارتش اسرائیل به کاروان آزادی غزه را که به کشته شدن ۹ تن از شهروندان ترکیه انجامید، محکوم کرده است.

شورای حقوق بشر سازمان ملل همچنین در این گزارش، حمله کماندوهای اسرائیلی به کاروان آزادی غزه در آب‌های بین‌المللی را " نقض آشکار حقوق بشر و قوانین بشردوستانه بین‌المللی " دانسته است.

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل شام‌گاه چهارشنبه(۳۱ شهریور) از گزارش شورای حقوق بشر سازمان ملل انتقاد و آن را گزارشی جانب‌دارانه، افراط گرایانه و غرض‌ورزانه توصیف کرد.

در گزارش جدید سازمان ملل آمده است، کماندوهای اسرائیل در حمله وحشیانه خود به کاروان آزادی غزه، جنایاتی چون " قتل عمد، شکنجه و رفتارهای غیرانسانی " مرتکب شده‌اند.

در این گزارش همچنین ادعاهای تل‌آویو مبنی بر اقدامات خشونت‌آمیز سرنشینان کشتی ترکیه‌ای ماوی مرره، بزرگترین کشتی کاروان آزادی غزه رد شده است.

در این گزارش همچنین درباره حصر تحمیلی اسرائیل بر نوار غزه آمده است: " محاصره غزه غیرقانونی است و نمی‌توان با هیچ قانونی آن را توجیه کرد. "

در همین حال، ترکیه از گزارش تازه بازرسان شورای حقوق بشر سازمان ملل درباره حمله کماندوهای اسرائیلی به کاروان آزادی غزه استقبال کرده است.

احمد داود اوغلو وزیر امور خارجه ترکیه در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل در جمع خبرنگاران، این گزارش را " گزارشی بی‌طرفانه و بر پایه اسناد و مدارک معتبر " دانست.

وی همچنین افزود: " هدف ما ایجاد بحران سیاسی نیست بلکه حصول اطمینان از رعایت قوانین بین‌المللی است؛ و این که هیچ دولتی خود را فراتر از قانون نبیند. "

رژیم اسرائیل از ژوئن ۲۰۰۷ گذرگاه‌‌های نوار غزه را بسته و ۱.۵(یک و نیم) میلیون فلسطینی ساکن این منطقه را از زمین و دریا در محاصره خود درآورده است.

این رژیم با وجود انتقادهای بین‌المللی ‌حتی از ورود مایحتاج اولیه زندگی برای ساکنان این منطقه بحران‌زده جلوگیری می‌کند.

/ب+