رئيس جمهور ايران در مجمع عمومي سازمان ملل به شدت از اشغال نظامي عراق و افغانستان به بهانه حادثه ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ انتقاد کرده است.


به گزارش خبرنگار بین الملل " افکار "؛ محمود احمدی‌نژاد تصریح کرد، ادعا شده است در ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱، حدود سه هزار نفر کشته شده‌اند که همه ما از آن متاسفیم اما در افغانستان و عراق تاکنون صدها هزار نفر کشته و میلیون‌ها نفر مجروح و آواره شده‌اند.

وی با اشاره به حوادث۱۱ سپتامبر و بهره‌برداری‌های امریکا از آن برای حمله به کشورهای دیگر و توجیه اقدامات خلاف قوانین بین‌الملل خود، پیشنهاد کرد: سازمان ملل درباره ۱۱ سپتامبر یک گروه حقیقت‌یاب مستقل تعیین نماید تا بعدها عده‌ای اظهار نظر درباره آن را ممنوع نکنند.

احمدی نژاد همچنین به اشغال‌گری‌ها و جنایات رژیم اسرائیل در ۶۰ سال گذشته و حمایت همه جانبه کشورهای غربی از تل‌آویو اشاره کرد و گفت: ملت مظلوم فلسطین شصت سال تحت سلطه یک رژیم اشغالگر از آزادی، امنیت و حق حاکمیت محروم است ولی اشغالگران به رسمیت شناخته می‌شوند.

رئیس جمهور ایران تصریح کرد، صهیونیست‌ها در جنگ علیه لبنان و غزه زشت‌ترین اقدامات را علیه مردم بی‌دفاع انجام داده‌اند. برخلاف همه قواعد بین‌المللی به کشتی کمک‌های انسانی حمله می‌کند و غیر نظامیان را می کشد اما این رژیم به طور مطلق مورد حمایت برخی کشورهای غربی است و دائما کشورهای منطقه را تهدید و با اعلام قبلی شخصیت‌های فلسطینی و غیره را ترور می‌کند ولی مدافعان فلسطینی و مخالفین این رژیم با عناوینی چون تروریست و ضد یهود تحت فشار قرار می‌گیرند.

احمدی نژاد اشغال کشورها را به بهانه تحمیل آزادی و دموکراسی، جنایتی نابخشودنی دانست و تاکید کرد: جهان به جای منطق قدرت، انحصارطلبی، یک‌جانبه گرایی، جنگ و تهدید نیازمند منطق مهرورزی، عدالت و مشارکت همگانی است.

احمدی نژاد در تبیین مواضع ایران درباره مناقشات فلسطین و اسرائیل افزود، پیشنهاد روشن ما بازگشت آوارگان فلسطینی به سرزمین خویش و مراجعه به آراء عمومی همه مردم فلسطین برای اعمال حاکمیت و تعیین نوع حکومت خود است.

رئیس جمهور ایران در بخش دیگری از سخنان خود با انتقاد از اقدام زشت و ضد انسانی قرآن سوزی، گفت: قرآن کتاب آسمانی و معجزه جاوید پیامبر اسلام است که انسان را به یگانه پرستی، عدالت، دفاع از مظلومان و مبارزه با ستمگران دعوت کرده و پیامبران الهی را تصدیق می‌کند.

وی افزود: حقیقت، سوختنی نیست و قرآن جاودانه است چراکه خداوند جاودانه است.

احمدی نژاد با بیان این‌که بیانیه تهران گامی بزرگ و سازنده در جهت ایجاد اعتماد است، گفت: این بیانیه با اقدام شایسته و انسانی دولت‌های برزیل و ترکیه و همراهی صمیمانه ایران تنظیم شده و گر چه با بداخلاقی و قطع‌نامه غیر قانونی مواجه شد، اما همچنان معتبر است.

وی با تاکید بر پایبندی ایران به قوانین آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تصریح کرد: ما بیش از تعهدات خود قوانین آژانس اتمی را رعایت کرده‌ایم ولی هرگز تحمیلات غیرقانونی را نپذیرفته و نخواهیم پذیرفت.

رئیس جمهور ایران همچنین تصریح کرد: ایران همیشه آماده گفت‌وگو بر پایه احترام و عدالت بوده و روش‌های مبتنی بر بی‌احترامی به ملت‌ها، مدت‌هاست که کارآمدی خود را از دست داده است.

احمدی نژاد پیشنهاد کرد سال ۲۰۱۱ سال خلع سلاح اتمی و " انرژی هسته‌ای برای همه و سلاح هسته‌ای برای هیچ کس " اعلام شود.

رئیس جمهور ایران علت ناتوانی سازمان ملل در معادلات جهانی را ساختار ناعادلانه آن دانست و با بیان این‌که در چند دهه گذشته همواره حداقل یکی از اعضای دائمی شورای امنیت در یک طرف مناقشات بوده است، گفت: با امتیاز وتو قدرت اصلی در شورای امنیت متمرکز شده و رکن اصلی یعنی مجمع عمومی به حاشیه رفته است.

دکتر احمدی نژاد در نقد و تبیین بیشتر این موضوع، پرسید: آیا در بحثهسته‌ای اگر ایران دارای امتیاز وتو بود مواضع شواری امنیت و مدیرکل آژانس همین‌گونه بود.

رئیس جمهور همچنین با تاکید بر این‌که ساختار سازمان ملل باید به گونه‌ای اصلاح شود که همه دولت‌ها و ملت‌های مستقل در مدیریت جهانی مشارکت سازنده و فعال داشته باشند، خواستار لغو امتیاز وتو شد.

احمدی نژاد در ادامه تصریح کرد: مجمع عمومی باید بالاترین رکن، دبیر کل مستقل‌ترین فرد و تمام مواضع و اقدامات او با تایید مجمع عمومی و در جهت عدالت و رفع تبعیض باشد.

رئیس جمهور ایران با بیان این‌که تهران پیشنهادات روشنی دارد و آماده مشارکت سازنده و فعال است، گفت: پیشنهاد می‌شود طی یک ‌سال و در یک نشست فوق‌العاده، مجمع نسبت به اصلاح و نهایی کردن ساختار سازمان اقدام نماید.

وی در ادامه علت ناکامی نظام سرمایه‌داری و مدیریت حاکم بر جهان را نگرش‌ها و اعتقادات مادی‌گرایانه دانست و تصریح کرد: نظام سرمایه‌داری و مدیریت موجود جهانی پس از یکصد سال حاکمیت، به پایان راه خود رسیده و از ارائه پاسخ مناسب به نیازهای جامعه درمانده است.

احمدی‌نژاد با اشاره به گسترش تروریسم، تولید مواد مخدر، جنایت‌های حکومت‌های کودتایی و دیکتاتوری، توسعه تولید و انباشت سلاح‌های اتمی، میکروبی و شیمیایی و غارت منابع و حقوق و فرهنگ ملت‌های استعمارزده، افزود: امروز همان اهداف استعمارگران و برده‌داران اما با شعارهای جدید دنبال می‌شود.

احمدی نژاد مدیریت و ساختار حاکم بر جهان را از دیگر عوامل ناکامی نظام سرمایه‌داری دانست و گفت: در دهه‌ای که به نام صلح نام‌گذاری شد جنگ و تجاوز و اشغال‌گری، صدها هزار کشته و مجروح برجای گذاشته و سازمان ملل متحد نیز نتوانسته است اقدام موثری برای حل مشکلات جهان انجام دهد.

محمود احمدی نژاد در ابتدای سخنان خود با گرامی‌داشت یاد جان‌باختگان سیل پاکستان و ابراز هم‌دردی با بازماندگان این حادثه، از همگان خواست به عنوان یک وظیفه انسانی به یاری مردم پاکستان بشتابند.

/ب+