به گزارش افکارنیوز، همزمان با سفر استانی هیئت دولت به استان اصفهان، محمد فرهادی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در نشستی با رؤسای دانشگاه‌های استان اصفهان که در دانشگاه اصفهان برگزار شد، با اشاره به وضعیت بودجه وزارت علوم، گفت: در شرایط خاصی قرار داریم و مشکلاتی در موارد گوناگون در دانشگاه‌ها وجود دارد، به طور مثال توسعه‌های کمی ایجاد شده در سال‌های گذشته با توجه به سقف مشخص آموزش عالی باعثتقسیم این بودجه بین همه واحدها شده است.

*نامه وزیر علوم به مقامات کشوری

وی با بیان اینکه نامه‌ای را با مضمون مشکلات، مسائل، نیازها و اعتبار دانشگاه‌ها به مقامات کشور ارسال کرده است، گفت: در سال‌های ۹۱ و ۹۲ تنها نزدیک به ۷۰ درصد از بودجه‌ها تخصیص داده شد و امسال نیز ۶۲ درصد بودجه آموزش عالی پرداخت شده است.

*ادغام دانشگاه‌های فنی حرفه‌ای و علمی کاربردی منتفی شد

وزیر علوم با اشاره به تصمیمات گرفته شده در این وزارتخانه افزود: ادغام دانشگاه‌های فنی حرفه‌ای و علمی - کاربردی منتفی شد، زیرا مأموریت هر یک از آنها متفاوت است، بنابراین ادغام آنها درست نیست.

* بررسی رشته‌ها و ظرفیت‌های دانشگاه آزاد توسط شورای عالی گسترش


فرهادی با بیان اینکه رشته‌ها و ظرفیت‌های دانشگاه آزاد اسلامی توسط شورای عالی گسترش آموزش عالی بررسی می‌شود، ادامه داد: در سال‌های گذشته دانشگاه آزاد اسلامی یک گستردگی بی‌حد و حصر پیدا کرد که باید آن را سامان داد.

وی در ادامه اظهار داشت: مسئولان این دانشگاه‌ درسال‌های گذشته در جلسات و ساماندهی رشته‌ها و پذیرش‌ها شرکت نمی‌کردند، اما اکنون باید ظرفیت پذیرش دانشگاه آزاداسلامی با شورای گسترش هماهنگ باشد و توسط این نهاد بررسی شود.

*رتبه دانشگاه تهران در جهان ۳۵۰ است / این دانشگاه باید رتبه ۲۰۰ داشته باشد


وزیر علوم در خصوص رتبه دانشگاه‌های کشور در رتبه بندی‌های جهانی، گفت: رتبه دانشگاه تهران در جهان ۳۵۰ است ولی این رتبه واقعی آن نیست و باید رتبه این دانشگاه زیر ۲۰۰ باشد، دلیل این وضعیت تفکیک قائل شدن میان دانشگاه تهران و علوم پزشکی تهران است که باید در رتبه‌بندی یکی در نظر گرفته شوند.

فرهادی افزود: در مورد جهاد دانشگاهی اصفهان نیز همین‌گونه است و باید دانشگاه اصفهان را همراه با جهاد دانشگاهی و امکانات آن در نظر گرفت و برای رتبه بندی بررسی کرد.

وی با تأکید بر اینکه باید همه در رفع مشکلات دانشگاه‌ها کمک کنند، ادامه داد: برخی از اختیارات از حوزه دانشگاه‌ها بیرون رفته و دانشگاه‌ها به آن اعتراض دارند. من می‌گویم برخی از اختیارات حتی از وزارتخانه هم گرفته شده که باید به آن برگردانده شود.

*نامه فرهادی به روحانی درباره برگرداندن اختیارات وزارت علوم


وزیر علوم با تأکید بر برگرداندن اختیارات وزارتخانه، اظهار داشت: برای رئیس شورای عالی انقلاب فرهنگی موارد مورد نیاز را نوشتم و به جد پیگیر آن هستم، از جمله این موارد باز گذاشتن دست دانشگاه‌ها در جذب اعضای هیئت علمی است.

*شنبه؛ برگزاری اولین جلسه شورای عالی برنامه‌ریزی


فرهادی با بیان اینکه شورای عالی برنامهریزی را احیا کردیم و شنبه اولین جلسه خود را برگزار میکند، اظهار داشت: برخی رشتهها عمرشان تمام شده و کشور به برخی رشتههای جدید نیاز دارد و در این زمینه باید به دانشگاهها اختیار داد تا حتی در برنامهریزی درسی نیز اختیار داشته باشند.