به گزارش افکارنیوز، ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه بامداد روز دوشنبه بر حق برخورداری ایران از فعالیت‌های صلح‌آمیز هسته‌‌‌ای تأکید کرد و از گروه ۱ + ۵ خواست در مذاکره با ایران به دنبال «منافع یکجانبه» نباشند.

آقای پوتین که با پایگاه خبری الاهرام گفت‌وگو می‌کرد با بیان اینکه روسیه سهم زیادی در حل و فصل مناقشات پیرامون برنامه هسته‌ای دارد گفت موضع مسکو بر حق ایران برای برخورداری از فعالیت‌های صلح‌آمیز هسته‌ای استوار است.

رئیس‌جمهور روسیه گفت: «می‌توانم بدون اغراق بگویم که روسیه سهم قابل توجهی در حل مسائل مربوط به برنامه هسته‌‌ای ایران دارد. موضع ما بر این عقیده استوار است که ایران حق فعالیت‌های صلح‌آمیز هسته‌ای از جمله غنی‌سازی اورانیوم، البته تحت نظارت آژانس را دارد.»

ایران از کشورهای امضاکننده پیمان منع گسترش سلاح‌های اتمی یا ان‌پی‌تی است که به کشورها حق استفاده از انرژی هسته‌ای برای مصارف صلح‌آمیز را می‌دهد.

رئیس‌جمهور روسیه در بخش دیگری از این مصاحبه با اشاره به پیشرفت‌های صورت گرفته در مذاکرات هسته‌ای ایران از گروه ۱ + ۵ خواست در «این موضوع پیچیده» که به راه حلی متوازن نیاز دارد به دنبال «منافع یکجانبه» نباشند.

وی درباره وضعیت مذاکرات گفت: «پیشرفت‌های محسوسی در مذاکرات صورت گرفته اما ما هنوز نتوانسته‌ایم درباره خود برنامه هسته‌ای ایران یا دورنمای رفع تحریم‌ها به راه حل جامع نهایی برسیم.»

علت بحران سوریه و عراق دخالت‌های خارجی است

رئیس‌جمهوری روسیه در بخشی دیگر از سخنانش، به بحران سوریه اشاره کرد و با بیان اینکه مواضع کشورش با مصر در این خصوص نزدیک است، گفت که هیچ جایگزینی برای راهکار سیاسی در سوریه وجود ندارد.

پوتین با اعلام حمایت کشورش از حاکمیت سوریه، و اعلام اینکه میان وزارتخانه‌های روسیه و مصر درباره سوریه همکاری مستحکمی وجود دارد، گفت: ما دیدگاه‌های مشترکی درباره راه حل در سوریه داریم که در رأس آن، آغاز گفت‌وگوهای سوری - سوری و بدون پیش‌شرط و بدون دخالت خارجی و بر اساس اصول بیانیه ۳۰ ژنو در سال ۲۰۱۲ است.

رئیس جمهوری روسیه تصریح کرد که بیشترین علت اتفاقات جاری در سوریه و عراق، دخالت آشکار خارجی و معیارهای دوگانه و تقسیم تروریستها به تروریستهای خوب و بد است.