به گزارشافکارنیوز،فراکسیون ۱۴۰۴ مجلس شورای اسلامی با حدود ۱۵۰ عضو و با هدف امید به شورآفرینی دوباره ملت در عرصه­‌های فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و اقتصادی در سایه تجدید میثاق دوباره با آرمان‌های بلند و متعالی و مقدس حضرت امام‌خمینی(ره) تشکیل شد.

رحیم زارع نماینده مردم آباده ریاست این فراکسیون را برعهده دارد و محمدرضا پور ابراهیمی و هادی قوامی به عنوان نواب رئیس اول و دوم، ایرج ندیمی به عنوان سخنگوی این فراکسیون، مجید منصوری بیدکانی و محمدرضا رضایی‌کوچی به عنوان دبیران و سیدباقر حسینی نیز به عنوان خزانه‌دار فراکسیون مذکور از سوی نمایندگان انتخاب شده‌اند.

متن کامل بیانیه اعلام موجودیت این فراکسیون بدین شرح است:

مقام معظم رهبری حضرت آیت‌الله خامنه‌ای فرموده­‌اند:

«سند چشم‌انداز را به عنوان یک میثاق مبنای عمل قرار بدهید این نکته و سفارش مؤکد من است.»

اگر چه از تنظیم این سند سال‌ها می‌گذرد و اجرای آن در بسیاری از حوزه‌ها با غفلت فراوان روبرو گردیده است اما راهبردی کردن این سند در همین امروز می‌تواند گامی بسیار مهم و ارزنده در پیشرفت و توسعه فراگیر و همه جانبه کشور به شمار برود.

فراکسیون ۱۴۰۴ اجرای این سند بالای دستی و قانونی را دغدغه‌ای جدی برای مدیران، مسئولان و نمایندگان مجلس شورای اسلامی دانسته و می‌خواهد برنامه‌ریزی برای تحقق اهداف آن، رفع مشکلات موجود میان امکانات اجرایی و اهداف درازمدت آن و یافتن روش‌های مشارکت فعال همه بخشی‌های کشور را در راستای تحقق آن اهداف و چگونگی استفاده از فرصت‌ها و باورها را در این سند مورد تأکید دوباره قرار دهد.

فراکسیون ۱۴۰۴ مجلس شورای جمهوری اسلامی بر این باور است سند چشم‌انداز جمهوری اسلامی ایران در افق ۱۴۰۴ قانونی‌ترین سند پس از قانون اساسی و مبنای مدیریت و برنامه‌ریزی کشور است که متأسفانه هنوز نتوانسته است به عنوان یک میثاق مبنای عمل برخی از مدیران و مسئولان اجرایی کشور قرار بگیرد.

در سند چشم‌انداز ایران کشوری توسعه‌یافته با جایگاه اول اقتصادی، علمی و فنآوری در سطح منطقه، با هویت اسلامی و انقلابی، الهام‌بخش در جهان اسلام و با تعامل سازنده و مؤثر در روابط بین‌الملل معرفی شده است.

فراکسیون ۱۴۰۴ می‌خواهد با فرهنگ‌سازی افق این چشم‌انداز را برای نسل نوجوان و جوان این دیار روشن نموده و با تأکید بر مردم‌سالاری دینی، عدالت اجتماعی، آزادی‌های مشروع، حفظ کرامت و حقوق انسان‌ها از عزت جمهوری اسلامی ایران که جهان معترف به آن است سخن بگوید.

این فراکسیون با اعلام موجودیت خود در خانه ملت می‌خواهد پاسدار هویت اسلامی - ایرانی و انقلابی و پویای طریق جامعه مهدوی باشد.

پاسدار میراث‌های ارزشمند ایرانی و اسلامی و زبان و ادبیات فارسی بوده و فرهنگ و تفکر بسیجی را بازگویی دوباره نماید، این فراکسیون با هدف ترویج و توسعه فرهنگ‌آفرینی در زمینه تحقق اهداف بلند و برجسته سند چشم‌انداز می‌خواهد فضای نشاط‌آوری را در جامعه پدید آورده و با بهره‌گیری از همکاری رسانه‌های جمعی معتقد نظام و با ایجاد یک شبکه ارتباطی گسترده به تبیین این برنامه‌ها بپردازد.

این فراکسیون معتقد است آنچه در این میان حائز اهمیت است وجود ابزارهایی کارآمد، منابع مناسب و از همه مهمتر تعامل صمیمانه و پایدار میان مسئولان، قانون‌گذاران و نخبگان و نوآوران جامعه است، انتقال دیدگاه‌ها، طرح مشکلات و ارائه پیشنهادات سازنده و از طریق صاحبان ایده و تجربه و فن و از طریق مجاری تخصصی سبب می‌شود تا سازمان‌ها، نهادها و ارگان‌های دولتی و غیردولتی بتوانند حامی و پشتیبان برنامه‌های سند چشم‌انداز شده و با برنامه‌ریزی‌های هر چه دقیق‌تر و ارائه راهبردها و تدبیرهای مؤثر و خردگرایانه فضا را برای انجام کارهای بزرگ بیش از گذشته آماده سازند.

فراکسیون ۱۴۰۴ در راستای بازگشایی فصلی دیگر از تاریخ زرین پر افتخار و ارزشمند تاریخ و فرهنگ، صنعت و هنر و تعلیم و تربیت ایران اسلامی بر آن است تا از همه توانایی‌ها و پتانسیل‌های سند چشم‌انداز برای پویایی و شادابی هر چه بیشتر نسل جوان استفاده نموده و این قشر اثرگذار را برای خلق حماسه‌ای دیگر در فرداها آماده سازد.

بدون تردید فعالیت‌های این فراکسیون می‌تواند شوری تازه در رگ‌های نسل نواندیش و دیرپای این دیار جاری ساخته، تحصیل‌کرده‌ها و متخصصان متعهد و ارزش‌آفرینان کشور را گرد هم آورده و حرکتی ملی، تاریخی و بی‌نظیر را در تمامی عرصه‌ها با مشارکت مدیران صادق و شایسته ملت رقم بزند.

این فراکسیون در یک جهاد ملی حمایت و پشتیبانی خود را از برنامه‌های پیش‌رو و سازنده اعلام داشته و خود را آماده و مشتاق تعامل سازنده و ارتباط چند سویه با آحاد جامعه می‌داند.

بدیهی است پیشرفت و توسعه همه جانبه و روز افزون کشور عزیزمان ایران مرهون هم دلی و همراهی همه اقشار جامعه بوده و فراکسیون ۱۴۰۴ با یاری جستن از خرد جمعی راهی تازه و تاریخ‌ساز را آغاز خواهد کرد.

فراکسیون ۱۴۰۴ می‌خواهد با تبیین برنامه‌های سند چشم‌انداز از روحیه مقاومت، ایثار، جهاد، شهادت و استکبارستیزی این نسل خاطره‌آفرینی نماید و از مودت، اخوت، تعاون، مشارکت و مسئولیت‌پذیری، نشاط و سرزندگی، صداقت، اعتماد، اطمینان و انسجام اجتماعی نقشی زیبا ترسیم نماید.

این فراکسیون بر این باور است با مرور دوباره سند چشم‌انداز و فرهنگ‌سازی، روحیه همکاری و کار جمعی بیش از گذشته میان کارآفرینان زنده خواهد ماند.

این فراکسیون معتقد است سند چشمانداز برای ملت ایران سند زندگی خواهد بود.