به گزارش افکارنیوز، سندی فوق سری به تاریخ آوریل ۲۰۱۳ از نگرانی‌های جامعه اطلاعاتی آمریکا درباره توسعه توانمندی‌های سایبری ایران پرده برمی‌دارد.

گرین گرینوالد، روزنامه‌نگار تحقیقی و همکار افشاگر ادوارد اسنودن، پیمانکار سابق سیا روز سه‌شنبه در پایگاه خبری «اینترسپت» با انتشار این سند نوشته جامعه اطلاعاتی آمریکا از توسعه توانمندی‌های سایبری ایران در نتیجه حملات سایبری پیشرفته و تهاجمی غرب علیه آن کشور ابراز نگرانی کرده است.

جامعه اطلاعاتی غرب می‌گوید ایران با مهندسی معکوس تهاجمات سایبری موفق به بازتولید آن تاکتیک‌ها شده است.

آژانس امنیت ملی آمریکا، به طور خاص ابراز نگرانی کرده که تسلیحات سایبری ایران به طرز روزافزونی پیشرفته و توانمند شوند.

در سند به تازگی افشا شده آژانس امنیت ملی آمریکا، حمله سایبری ادعایی ایران علیه شرکت ملی نفت عربستان سعودی(«سعودی آرامکو») درآگوست ۲۰۱۲ مصداقی از توانمندی سایبری ایران عنوان شده است.

این سند اضافه می‌کند اینکه صنایع نفت ایران در آوریل ۲۰۱۲ خود هدف چنین حمله‌ای واقع شده بود به وضوح توانایی‌های ایران برای یادگیری از توانمندی‌های دیگران را نشان می‌دهد.

سند مورد نظر را ادوارد اسنودن در اختیار پایگاه خبری «اینترسپت» قرار داده است.

در بخشی از سند یاد شده به موفقیتهای مشترک جاسوسی آژانس امنیت ملی آمریکا و سازمان ارتباطات دولتی انگلیس اشاره شده است. یکی از پروژههای موفق جاسوسی دو کشور حمایت از سیاستگذاران در خلال دورههای مختلف مذاکرات بین گروه ایران و ۱+۵ ذکر شده است.