تظاهراتکنندگان در راهپيمايي ضدآمريکايي روز پنجشنبه در شهر کراچي پاکستان به حکم صادره از سوي دادگاه فدرال نيويورک اعتراض کردند.

یک دادگاه فدرال آمریکا «عافیه صدیقی»، دانشمند پاکستانی را به اتهام تلاش برای قتل بازجویان آمریکایی خود به ۸۶ سال حبس در زندان محکوم کرده است.

«قاضی ریچارد برمن» پنج‌شنبه حکم صادرشده را در نشستی مطبوعاتی در دادگاه فدرال شهر نیویورک قرائت کرد.

در پی اعلام این حکم، «النی ویتفیلد شارپ»، وکیل مدافع عافیه صدیقی تجدیدنظر در آن را خواستار شده است.

عافیه صدیقی ۳۷ ساله، ۱۷ جولای سال ۲۰۰۸ به اتهام حمل اسناد، فرمول‌های ساخت مواد منفجره و همچنین بمب دست‌ساز در کیف دستی خود توسط پلیس افغانستان دستگیر شد.

پس از دستگیری، صدیقی بارها توسط بازجویان و افسران ارتش و پلیس فدرال امریکا در افغانستان مورد بازجویی قرار گرفت.

ماموران امریکایی مدعی شدند صدیقی حین بازجویی، تفنگ یک سرهنگ آمریکایی را ربوده و به سوی وی شلیک کرده است.

این درحالی است که وکیل صدیقی می‌گوید، وی کوچکتر و نحیف‌تر از آن بوده است که بتواند تفنگ‌های خودکار و سنگین امریکایی را به دست گیرد و به دیگران شلیک کند.

سازمان‌های مدافع حقوق بشر نیز اعلام کردند که عافیه صدیقی در سال ۲۰۰۳ میلادی به اتفاق سه فرزندش در پاکستان دستگیر شده، به مدت پنج سال دربند نیروهای آمریکایی بوده و بارها توسط نیروهای آمریکایی در زندان‌های مخفی مورد بازجویی و شکنجه قرار گرفته است.

«تینا فاستر»، مدیر اجرایی شبکه بین‌المللی عدالت ۱۴ فوریه در مصاحبه‌ای درباره صدیقی گفت:
«وی در پنج سالی که مفقود بود، بارها مورد شکنجه نیروهای آمریکایی قرار می‌گیرد و یک‌‌سال و نیم از دوره بازداشت را در سلول انفرادی به سر می‌برد.»

اين درحالي است که هنوز از سرنوشت دو فرزند مفقودشده عافيه صديقي که در زمان بازداشت وي در افغانستان، سه ماهه و چهارساله بودهاند، اطلاعي در دست نيست.