به گزارشافکارنیوز،حشمت‌الله فلاحت‌پیشه کارشناس مسائل بین‌الملل درباره حضور رئیس سازمان انرژی اتمی ایران و وزیر انرژی آمریکا در ژنو و مذاکرات روز گذشته ایران و آمریکا با حضور این دو مقام، گفت: شکل و ترکیب هیأت ایرانی نشان دهنده عزم جدی برای حصول توافق است، چون در قاموس دیپلماسی شکل و ترکیب هیأت‌ها یکی از طرق تحلیل نیات مذاکره‌کنندگان به حساب می‌آید.

وی تاکید کرد: حضور رئیس سازمان انرژی اتمی و همچنین دستیار ویژه رئیس‌ جمهور نشان‌دهنده اعلام آمادگی طرف ایرانی برای تصمیم‌گیری در دو بعد فنی و سیاسی است.

فلاحت‌پیشه با اشاره به تاکید مقام معظم رهبری مبنی بر توافق یک مرحله‌ای در مذاکرات هسته‌ای، اظهار داشت: تنها توافق یک مرحله‌ای است که به ماراتن خسته‌ کننده و تردید‌آمیز مذاکرات و تحریم‌ها پایان می‌دهد.

این کارشناس مسائل بین‌الملل خاطرنشان کرد: هیأت آمریکایی با ترکیب خاصی در مذاکرات با ایران شرکت کرد و زمانی رئیس سازمان انرژی اتمی ایران به عنوان نماینده فنی ایران و وزیر انرژی آمریکا به عنوان نماینده فنی آمریکایی‌ها در مذاکرات حضور پیدا می‌کنند، نشان‌دهنده آن است که دو طرف می‌کوشند در زمینه تعهدات طرف ایرانی و همچنین تکالیف طرف آمریکایی روشنگری کنند تا به نتیجه برسند.

وی گفت: وقتی دستیار ویژه رئیس‌جمهور در مذاکرات به عنوان رابط مسئول شورای عالی امنیت ملی ایران در کنار هیأت ایرانی در مذاکرات حضور پیدا می‌کند، جدیت طرف ایرانی برای حصول توافق را نشان می‌دهد.

فلاحت‌پیشه حضور دستیار ویژه رئیس‌ جمهور در مذاکرات ژنو را نمادین تلقی کرد و اظهار داشت: وقتی وزیر خارجه کشورمان با کانال‌های ارتباطی قوی در تیم مذاکراتی حضور دارد، نیازی به حضور دیگران نبوده و به نظر می‌رسد که حضور حسین فریدون تنها جنبه تشریفاتی و نمادین داشته باشد.

وی با تاکید بر اینکه ایران عزم جدی برای رسیدن به توافق دارد، افزود: طرف ایرانی در این دور از مذاکرات به طرف مقابل این پیام را ارسال کرد که ایرانی‌ها در مسائل فنی حساسیت بالایی دارند و به دنبال توافق بر سر جزئیات و عدم توافق کلی هستند و به همین جهت تیم مذاکراتی ایران با ترکیبی جدید وارد ژنو شد.

این کارشناس مسائل بین‌الملل حضور وزیر انرژی آمریکا در مذاکرات را کم‌سابقه دانست و خاطرنشان کرد: ترکیب جدید دو طرف نشان‌دهنده بررسی جزئیات فنی است.

فلاحت‌پیشه با اشاره به سیاست‌گذاری کلان سیاست خارجی کشورمان از سوی مقام معظم رهبری و شورای عالی امنیت ملی برای تیم مذاکره کننده ایرانی برای توافق یک مرحله‌ای گفت: ایران فقط توافقی را می‌پذیرد که تعهدات الزام‌آور طرف مقابل هم وجود داشته باشد، زیرا این دغدغه از سوی ایران از سالیان گذشته با توجه به تجربه ۱۲ سال گذشته به صورت عام و تجربه توافقنامه ژنو به صورت خاص نشان داده است که طرف غربی عزم جدی برای اجرای تعهدات خود ندارد و آنها فقط توافقات کلی را امضا می‌کنند و الزامی را برای اجرای تعهداتشان در نظر نمی‌گیرند.

وی افزود: طرف غربی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را به عنوان نهاد ناظر بر فعالیت‌های هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران در نظر می‌گیرد، در حالی که هیچ نهاد ناظر و با ضمانتی وجود ندارد که بر اجرای قوی تعهدات طرف غربی و پایان دادن تحریم‌ها و همچنین شناسایی حق فعالیت هسته‌ای ایران نظارت کند.

این کارشناس مسائل بین‌الملل اظهار داشت: عدم پذیرش دو مرحله‌ای بودن توافق از سوی ایرانی‌ها به این دلیل است که باید در توافقات به صورت جزئی تعهدات الزام‌آور طرف غربی ذکر شود.

فلاحت‌پیشه خاطرنشان کرد: طرف غربی به دنبال پیشبرد سیاست‌های تفصیلی، جزئی و عملی خود در برابر ایران و امضای توافق کلی با همراهی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و عدم لغو تحریم‌هاست و همین امر موضوعی شک‌برانگیز از سوی طرف ایرانی به حساب می‌آید.

وی در پایان اعلام کرد که اگر توافق کلی از سوی دو طرف منعقد شود حتما با اعتراض جدی در داخل کشورمان مواجه خواهد شد.