به گزارشافکارنیوز،حجت‌الاسلام حمید رسایی نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی صبح امروز پارلمان و در جریان بررسی یک بند از لایحه بودجه سال ۱۳۹۴ که در مورد تعیین جریمه برای معافیت غایبان خدمت سربازی بود، در اخطاری با استناد به اصل سوم قانون اساسی اظهار داشت: آنچه که می‌خواهیم تصویب کنیم برخلاف قانون است و حتی افرادی که سرباز هستند می‌توانند با پرداخت مبلغی معافیت بگیرند که این خلاف امنیت ملی است.

وی با اشاره به بررسی پرونده فساد در فوتبال در کمیسیون اصل ۹۰ مجلس خاطرنشان کرد: در این مورد نیز افراد پول داده و مدارکی را جمع کرده‌اند و تصمیمی گرفته شده بود برای اینکه سربازی را در تیم‌های نظامی سپری کنند لذا مجلس بداند بزنگاه‌هایی دارد که تصمیم‌هایش در آن بزنگاه‌ها افکار عمومی را به قضاوت وا می‌دارد.

علی لاریجانی رئیس مجلس نیز در پاسخ به این اخطار گفت: این موضوع نیز مانند جریمه راهنمایی و رانندگی است. می‌توانیم طور دیگری به آن نگاه کنیم در واقع اشکال قانون اساسی ندارد. اگر شورای نگهبان ایراد گرفت می‌توانیم در آن زمان بررسی کنیم.

در ادامه نادر قاضی‌پور نماینده مردم ارومیه در مجلس در تذکری با اشاره به صحبت‌های معاون پارلمانی وزارت دفاع در مجلس گفت: وی به گونه‌ای صحبت کرد که ما مخالف نیروهای مسلح هستیم در حالی که همیشه دغدغه ما تقویت نیروهای مسلح بوده است.

وی همچنین در اخطاری با استناد به اصل ۳ قانون اساسی، گفت: در این شرایط، افراد مستضعف امکان پرداخت جریمه را ندارند ولی در مقابل سرمایه‌داران می‌توانند سربازی را بخرند.

همچنین عباس قائدرحمت نماینده مردم درود و ازنا در مجلس نیز در اخطار دیگری در این زمینه گفت: افراد با یکدیگر برابر هستند. مگر آنهایی که سینه خود را در مقابل گلوله دشمن قرار می‌دهند، انسان نیستند، آیا سایر افرادی که به سربازی نرفته‌اند، نمی‌توانند رانندگی کنند و یا حتی در حوزه‌های اقتصادی این بخش فعالیت داشته باشند.

علی لاریجانی نیز در پایان در پاسخ به این اخطار و تذکر نمایندگان، گفت: این موضوع با هماهنگی دولت و ستادکل نیروهای مسلح بحث شده لذا قابل توجیه به نظر میرسد در واقع بحث خرید سربازی نیست، جریمه غایبین را مدنظر دارد.