به گزارش افکارنیوز، الهه کولایی عصر امروز در مناظره‌ای با سلیمی‌نمین که در سالن اجتماعات دانشگاه صنعتی قم برگزار شد اظهار کرد: آنچه که در مورد شعار اعتدال مطرح می‌شود گفتمان نیست زیرا گفتمان مولفه‌های خاصی دارد بلکه اعتدال در دولت روحانی یک رویکرد برای پاسخ به نیازهای قابل بررسی جامعه است.

وی با تاکید بر اینکه اعتدال دولت یک رویکرد سیاسی است گفت: با توجه به اینکه عنصر سیاست عناصر دیگر را پوشش می‌دهد رویکرد اعتدال در دولت روحانی در حوزه‌های مورد استفاده قرار می‌گیرد.

این استاد دانشگاه با بیان اینکه ایران اسلامی را نباید جامعه‌ مستثنی از جوامع دیگر بدانیم، مطرح کرد: در فعالیت‌هایی که با سهیم شدن مردم در حوزه‌های مختلف فرهنگ و اقتصاد ارتباط دارد، مفهوم در حوزه رویکرد اعتدال یک قالب دیدن و پرهیز از اعمال افراطی و اجرای سیاست‌های فرهنگی کلیشه‌ای است.

وی با اشاره به کم‌رنگ شدن مرز‌های ملی با فعالیت فضاهای مختلف مجازی گفت: مفهوم رویکرد مذکور انتظار و آگاهی ایجاد کردن است که در حوزه فرهنگ بروز پیدا می‌کند و در زمانی که ما زندگی می‌کنیم شرایط دولت‌ها را ملزوم می‌کند رویکردهای جدید را استفاده کنند.

کولایی از آثار رویکرد سیاسی در عرصه‌های مختلف یاد و ابراز کرد: افراط و تفریط در جامعه ما به خوبی دیده شد، اما اکنون به مشارکت در آوردن توده‌های جامعه به شکل سازمان یافته با رویکرد اعتدال سیاسی اقدام شده ‌زیرا با این رویکرد می‌تواند بنیان‌های جامعه را تغییر داد.

وی ادامه داد: رویکرد اعتدال هدفش این است که جامعه را به توسعه برساند و بتواند از استعدادهای انسانی، طبیعی و معدنی بهره‌مند شود اما لازم این موضوع پذیرش تنوع است.

کولایی با تاکید بر اینکه باید بپذیریم دیکته کردن نگرش خاص هرچند مطلوب به جامعه جواب نمی‌دهد، افزود: در رویکرد اعتدال پذیرش واقعیت‌های جامعه، آسیب‌شناسی دشوارها و آسیب‌های جامعه ‌مطرح است و این آسیب‌ها به خارج مرزها محدود نمی‌شود بلکه ریشه در سیاست‌های داخلی دارد.

وی یادآور شد: بر‌اساس تجربه سال‌های قبل، رویکرد اعتدال با پرهیز از افراط و تفریط و نادیده گرفتن برخی از واقعیت‌ها برای مجموعه متنوع در درون مرز ملی هویت سیاسی پیدا کرده است زیرا اقتدار در گرو تجمیع این نیروهای مردمی و این رمز شعارهای مردم به دکتر روحانی است.

نماینده مجلس ششم شورای اسلامی با بیان اینکه افرادی که صلاحیت ندارد و فاقد ظرفیت‌های مناسبت هستند اداره امور کشور در سطوح مختلف را نباید بر‌عهده بگیرند مطرح کرد: این رویکرد دولت روحانی است که ابعاد زندگی ایرانیان را در داخل و تعامل با کشورهای جهان مورد تاثیر قرار می‌دهد.

وی خاطرنشان کرد: وقتی در مملکتی خطیب نماز جمعه مرگ رهبر یک کشوری که یک وزنه در جهان است و می‌تواند در کنار جمهوری اسلامی ایران موثر باشد را تبریک می‌گوید، رئیس جمهور این کشور هم باید این بگوید بروید به جهنم البته بنده از این سخن دفاع نمی‌کنم اما وقتی از یک تریبون مقدس چنین جملاتی شنیده می‌شود دیگر نهادی که سیاسی است هم ساز و کار خاص خودش را پیدا می‌کند.

کولایی بسیاری از انتقاداتی که به روحانی وارد شده است را همانند آن انتقادهایی که به احمدی‌نژاد وارد شده بود، دانست و افزود: متاسفانه اگر انتقادها به موقع از طرف جایگاه‌های مناسب و نمایندگان مجلس ارائه می‌شد شاید به اینجا نمی‌رسیدیم؛ همین است که وقتی وضعیت ایران را با کشوری همانند ترکیه مقایسه می‌کنیم ابراز تاسف می‌کنیم.

وی با تاکید بر اینکه تعلق‌ها، دوستی‌ها و بغض‌ها هزینه‌هایی را به ما تحمیل کرده است اظهار کرد: ساختن یک کشور یک شبه انجام نمی‌شود، احزاب باید وجود داشته باشند تا بتوانند برنامه ارائه دهند اما دیده‌ایم که نهادهای حزبی در کشور جوان مرگ می‌شود همان طور که مشارکت سال ۷۸ با ۸۷ بسیار متفاوت بود به همین علت می‌گوییم حزبی که توان تجربه‌اندوزی داشته باشد می‌تواند از تجربه‌هاش برای اصلاح رفتارها درس بگیرد.

کولایی عنوان کرد: احزاب در کشور پا نمی‌گیرد زیرا فعالیت‌های حزبی فقط در انتخابات انجام می‌شود، دچار وضعیتی هستیم که این شرایط نمی تواند مشارکت سیاسی را تحقق بخشد زیرا مشارکت سیاسی فقط رای دادن نیست بلکه افرادی که فکر دارند باید در چارچوب اهداف خود و زیر نظر قانون به پیش آیند نه اینکه از فرصت‌های قانونی تفسیرهای سیاسی شود.

وی اجرای قانون را از مهم‌ترین مسئله‌های حکومت اسلامی خواند و تصریح کرد: این امر باید با کدام تفسیر انجام شود به نفع یا علیه مردم، مردمی که می‌توانند همفکر نباشند و این از مشکلات جامعه توسعه نیافته است، مشکل این است که باید بپذیریم از خواسته‌های مردم تبعیت کنیم.

عضو سابق حزب مشارکت داشتن برنامه را از نیازهای روسای جمهور کشور دانست و ابراز کرد: این برنامه باید قبل از فعالیت احزاب تهیه شود و احزاب باید در چارچوب قانون و برپایه موازین قانونی برنامه‌های خود را برای همگان تشریح کنند.

وی تاکید کرد: بسیاری از مسائل در کشور ما از بالا به پایین ابلاغ می‌شود، مردم از مسئولان یاد می‌گیرند به همین علت وقتی رئیس جمهور کشوری دروغ می‌گوید و توصیه می‌کند آمار دروغ بدهید که مردم نگران نشوند جامعه به جایی نخواهد رسید زیرا این موضوع به خوبی در کشورهای دنیا دیده شده است.

کولایی با بیان اینکه مخالفت‌ها به شیوه قانونی باید بیان شود تصریح کرد: باید برای منافع مردم احزاب تقویت شوند بنده از سال ۸۸ به بعد با حزب مشارکت در ارتباط نیستم اما اگر احزاب فعال باشند به اینکه ناملایمت‌ها، افراط‌ها و تفریط‌ها پالایش‌ شود کمک می‌کند و اگر احزاب را تحمل کنیم اصلاح جامعه در نظر گرفته می‌شود و‌ در این راستا ظرفیت‌های قانونی برای پایور سازی نهادهای سیاسی باید ایجاد شود.

وی ادامه داد: دولت روحانی شعار خودش را داده اما الان زمان ارزیابی نیست در حوزه سیاست، اقتصاد، فرهنگ و جامعه معجزه در کار نیست به همین علت باید با تغییر تدریجی به سمت پیشرفت حرکت کنیم و با کنار زدن تجربه‌های ناموفق نهادهای سیاسی و غیر سیاسی جامعه اسلامی را تقویت کنیم تا خواسته‌های مردم تحقق پیدا کند.

کولایی با اشاره به اینکه در کشورهای کمتر توسعه یافته همه چیز بر طبق روال پیش نمی‌رود مطرح کرد: در دورانی که بنده در مجلس بودم تحصن کردیم برای دفاع از ملت و نامه‌ای نوشتیم برای دفاع از منافع نظام هر چند اشتباهاتی در متن نامه بوده است اما اصل کار بیان دغدغه‌های مردم بود.

این استاد دانشگاه تهران با بیان اینکه هر فردی می‌تواند خطا کند گفت: اگر محاسبات به درستی پیش می‌رفت که اکنون تحریم نبودیم باید صبر داشته باشیم ملتی که ۳۶ سال از تولد آن گذشته مدت طولانی را پست سر نگذاشته است.

وی خاطرنشان کرد: خداوند در قرآن کریم می‌گوید سنت‌های جوامع دیگر را ببینید تا بتوانید تجربه های آن‌ها مورد استفاده قرار دهید و رشته‌های علوم انسانی هم به شما توان می‌دهد این علوم را انتقال دهید.

کولایی با تاکید بر اینکه تنها ملت ایران تنها کره روی خاک نیستند که مشکلات گوناگونی دارند ابراز کرد: در دوران ریاست جمهوری احمدی‌نژاد که می‌خواستند برنامه توزیع پول را در میان مردم شروع کنند اقتصاددان‌ها نامه‌زدن این کار نباید انجام شود اما کسی توجه نکرد؛ اگر به فارغ‌التحصیل رشته‌های علوم انسانی بهاء دهیم این مشکل پیش نمی‌آید‌ و دانشگاه‌ها این ظرفیت را فراهم کرده که از ظرفیت این افراد استفاده کنیم.

وی ادامه داد: در دولت احمدی‌نژاد بیش از ۷۰۰ میلیارد دلار نفت به فروش رسید این پول کجا رفته است؛ آمارهای بین‌الملل شاخص‌های توسعه اقتصادی را نشان می‌دهد و کشورهای جهان را با هم می‌سنجند پس می‌توان گفت چه کسی بیشتر به مردم رسیدگی داشته است و هیچ دولتی به فقیر کردن مردم نمی‌تواند افتخار کند.

کولایی با اشاره به اینکه اگر محلی نگاه کنیم خیلی پیشرفت خواهیم کرد گفت: احمدی‌نژاد سیب زمینی در میان مردم پخش کرد اما اکنون مسیرهای انرژی که باید برای ما قدرت بازیگری بیاورد در دولت ترکیه قدرت را رقم زده است.

وی بر تاکید بر سرمایه‌گذاری در بخش‌های کلان کشور تاکید کرد و افزود: ‌ چرا فرزندان ما باید بروند در کشوهای دیگر بکارگیری شوند در صورتی که خودمان نیاز داریم دولت احمدی‌نژاد خدماتی انجام داد اما فرصت‌هایی که او داشت زیاد بود زیرا در آن دوران نفت ۱۴۰ دلار بود.

عضو مجلس ششم با بیان اینکه وقتی تاریخ ایران را مشاهده میکنیم میبینیم مقاطع مختلف احزاب سیاسی با نقشهای مثبت و منفی میآیند و میروند متذکر شد: در اعتدال باید به عدالت و نقدپذیری توجه کرد در حزب مشارکت اشتباهاتی وجود داشته است اما باید نگاه مثبت هم داشته باشیم و با پالایش این تجمیع سبب تقویت نظام حزبی کشور شویم زیرا هیچ حزبی نمیتواند بگوید اشتباهی نداشته است.