به گزارش افکارنیوز، ‌ سیزدهمین دور مذاکرات جامع هسته‌ای با حضور هیأت‌های مذاکره کننده ایران و ۶ کشور(آمریکا، ‌فرانسه، روسیه، چین، انگلستان و آلمان) و در سطح معاونان در دفتر نمایندگی اتحادیه اروپا در ژنو آغاز شد.

پس از آنکه ایران و ۶ کشور در سوم آذر ماه سال جاری به این نتیجه رسیدند که بعد از ۱۰ دور گفت‌وگو، حصول توافق جامع هسته‌ای به دلیل وجود اختلافات عمده امکانپذیر نیست، توافقنامه ژنو(برنامه اقدام مشترک) را برای هفت ماه(۹ تیر ۱۳۹۴) تمدید کردند و در بیانیه‌ای که توسط ظریف وزیر خارجه ایران و کاترین اشتون هماهنگ کننده گروه ۱ + ۵ قرائت شد، تأکید شد که قصد دارند با استفاده از شتاب ایجاد شده کنونی، مذاکرات را در کوتاه‌ترین زمان ممکن حداکثر طی چهار ماه نهایی کرده و در صورت ضرورت از زمان باقی‌مانده تا نهم تیر ماه به منظور نهایی کردن هرگونه تعهدات کار فنی و یا نگارشی احتمالی باقی مانده استفاده کنند.

از آن زمان بود که مذاکرات و رایزنی‌ها برای حصول توافق جامع دوباره از سر گرفته شد و شهر ژنو اواخر آذر ماه و همچنین دی ماه میزبان یازدهمین و دوازدهمین دور مذاکرات جامع هسته‌ای بود.

شهر ژنو از روز جمعه تاکنون میزبان رایزنیهای دوجانبه هیأتهای مذاکره کننده ایران و آمریکا در سطح معاونان و کارشناسان بوده و علاوه بر آن در برخی رایزنیها نیز هلگا اشمیت معاون کاترین اشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز حضور داشته است. از روز گذشته نیز مذاکرات دو طرف با حضور رئیس سازمان انرژی اتمی ایران و وزیر انرژی آمریکا ادامه یافت و امروز (یکشنبه) هم این دو مقام دو دور رایزنی کردند.