به گزارش افکارنیوز، " باراک اوباما " رئیس جمهور آمریکا روز چهارشنبه برغم پیشرفت در مذاکرات برای دستیابی به یک موافقتنامه درباره برنامه هسته‌ای ایران، تحریم‌های موجود علیه تهران را برای یک سال دیگر تمدید کرد.

اوباما در یادداشتی به کنگره نوشت: «اقدامات مشخص و سیاست‌های دولت ایران همچنان تهدیدی غیر عادی و جدی برای امنیت ملی، سیاست خارجی و اقتصاد آمریکاست. بنابراین بر اساس بخش ۲۰۲ قانون فوریت‌های ملی من تحریم‌های موجود علیه ایران را برای یک سال دیگر تمدید می‌کنم.»

اوباما همچنین بر اهمیت مذاکرات بین ایران و گروه پنج به اضافه یک(آمریکا، روسیه، فرانسه، چین، انگلیس و آلمان) تاکید کرد.

رئیس جمهور آمریکا همچنین به طرح اقدام مشترک بین گروه پنج به اضافه یک و ایران اشاره کرد که ۲۰ ژانویه سال ۲۰۱۴ به اجرا درآمد و این نخستین بار طی یک دهه گذشته بود که ایران موافقت کرد اقداماتی مشخص را برای متوقف شدن پیشرفت برنامه هسته‌ای خود انجام دهد.

براساس موافقتنامه موقت بین ایران و قدرت‌های جهان که نوامبر سال ۲۰۱۳ امضا شد تهران متعهد شد فعالیت‌های هسته‌ای حساس خود را در ازای کاهش اندک برخی تحریم‌ها علیه ایران، به حال تعلیق درآورد.

در موافقتنامه موقت سال ۲۰۱۳ بین ایران و شش قدرت جهان آمده است تهران می‌تواند فعالیت‌های تحقیق و توسعه فعلی خود را در زمینه غنی سازی ادامه دهد اما با این حال اشاره شده است آن‌ها نباید فعالیت‌های خود را در این زمینه تقویت کنند.

مذاکرات ایران و گروه پنج به اضافه یک پیشتر تاریخ هدف نوامبر سال ۲۰۱۴ را برای دستیابی دو طرف به یک موافقتنامه جامع از دست داد و پس از آن ایران و قدرتهای جهان تصمیم گرفتند این ضرب الاجل را به ۳۰ ژوئن تمدید کنند. ظاهرا اختلافها بین ایران و گروه پنج به اضافه یک به ویژه برسر غنی سازی اورانیوم ایران و سرعت لغو تحریمها علیه این کشور به قوت خود باقی است.