به گزارشافکارنیوز،«محمد جواد ظریف» در پاسخ به سوال «نیک رابرتسون» خبرنگار شبکه «سی‌. ان. ان» که از او سوال کرد که آیا این دور مذاکرات در لوزان سوئیس پیشرفت داشته است، گفت: بله. پیشرفت داشته است.

ظریف که به همراه «عباس عراقچی» و دیگر اعضای تیم مذاکره‌کننده ایران در حال رفتن به سوی محل مذاکره بود، در حین حرکت و به صورت گذرا گفت: ما پیشرفتی به دست آورده‌ایم اما هنوز مسائلی وجود دارد که نیازمند راه‌حل و نیازمند پیشرفت بیشتر است.

وزیر خارجه ایران در پاسخ به این سوال که کدام مسائل نیازمند پیشرفت است، ابتدا گفت «همه مسائل»، اما لحظه‌ای بعد گفت، «نه.. نه.. برخی مسائل».

از طرفی دیگر، یک منبع سیاسی در «وین» اتریش خبر داد که ایران و آمریکا چارچوب کلی را تا پایان ماه مارس اعلام می‌کنند و مسائل توافق شده طی مدتی از ۱۰ تا ۱۵ سال اجرایی می‌شود.

روزنامه «الحیات» به نقل از این منبع که از آن به نام «منبع سیاسی در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی» یاد کرد، نوشت: ایران و آمریکا به این سو می‌روند که چارچوب کلی تفاهم‌ها را تا پایان ماه(مارس / ۱۱ فروردین) اعلام کنند(جزئیات بیشتر).

روز گذشته محمد جواد ظریف و جان کری وزرای خارجه ایران و آمریکا دور چهارم گفت‌وگوهای خود در شهر لوزان سوئیس را در حضور «علی اکبر صالحی» رئیس سازمان انرژی اتمی ایران و «ارنست مونیز» وزیر انرژی و «هلگا اشمیت» معاون وزیر امور خارجه آمریکا برگزار کردند.

دیروز اعلام شد که مذاکرات به مراحل حساس خود رسیده است اما بعید است که این هفته توافقی حاصل شود.