به گزارش افکارنیوز، «آنتونی بلینکن»، قائم‌مقام وزیر خارجه آمریکا گزارش‌های رسانه‌ای درباره تعداد سانتریفیوژهای ایران را تکذیب کرد و آن را نادرست خواند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، آقای بلینکن گفت: «هنوز در سوئیس هیچ پیش‌نویس توافقی توزیع نشده است.

وی افزود: «موضوعات مربوط به چارچوب هنوز در مذاکرات مربوط به توافق جامع مورد بحثهستند. هنوز هیچ پیش‌نویسی توزیع نشده است.

خبرگزاری آسوشیتدپرس ساعاتی پیشتر با استناد به آنچه «پیش‌نویس توافق هسته‌ای» خوانده بود مدعی شده بود تعداد سانتریفیوژهای ایران برای یک دهه یا بیشتر در حد ۶ هزار سانتریفیوژ باقی خواهد ماند.

این خبرگزاری از قول برخی مقامات ادعا کرده بود طبق سند پیش‌نویس که ایران و آمریکا درباره آن رایزنی کرده‌اند ایران برای دست‌کم یک دهه تعداد سانتریفیوژهای خود را حدود ۴۰ درصد کاهش خواهد داد.

این مقامات می‌گویند که پیش‌نویس توافق همچنین پیشنهاد کاهش فوری تحریم‌هایی را می‌دهد که «اقتصاد ایران را فلج کرده است».

جزئیات بیشتر این خبر را اینجا بخوانید:

ایران برای یک دهه یا بیشتر بیش از ۶ هزار سانتریفیوژ نخواهد داشت

دور تازه مذاکرات هسته‌ای بین ایران و گروه ۱ + ۵ از روز یکشنبه آغاز شده و قرار است فردا، ۲۹ اسفند، خاتمه یابد اما در روزهای اخیر، احتمال ادامه گفت‌وگوها در بعضی سطوح مطرح شده است.

روز گذشته، وزیر خارجه ایران در پایان چهارمین روز مذاکره با طرف آمریکایی گفت که در مورد بعضی موضوعات، دو طرف به توافق نزدیک شده‌اند در حالیکه در برخی موارد، هنوز اختلاف نظر وجود دارد.

آقای ظریف گفت که دور جاری مذاکرات تا روز جمعه ادامه خواهد یافت اما افزود در صورت لزوم، امکان ادامه آن وجود دارد.

این رایزنی‌ها بخشی از گفت‌وگوهای بین بین ایران با پنج کشور عضو دائم شورای امنیت به علاوه آلمان، موسوم به گروه ۱ + ۵ برای پایان دادن به یک دهه تنش بر سر برنامه هسته‌ای ایران است.

کشورهای غربی به رهبری آمریکا ایران را به پیگیری اهداف نظامی در برنامه هستهای این کشور متهم کردهاند. جمهوری اسلامی ایران همواره این ادعاها را رد کرده است.