به گزارشافکارنیوز،مقامات غربی روز پنج‌شنبه اعلام کردند بحثبر سر نوع محدودیتی که باید بر تولید نوع جدید سانتریفیوژها اعمال شود به مشکلی جدی بر سر مذاکرات هسته‌ای تبدیل شده است.

این سوال که چه محدودیتهایی باید بر تحقیق و توسعه نوع جدید سانتریفیوژهای ایران اعمال شود مورد اختلاف طرفین قرار دارد.

هدف مذاکره کننده‌ها توافق بر سرچارچوب یک توافق تا پایان ماه مارس است. درهمین رابطه یک مقام اروپایی روز گذشته از عدم پیشرفت سریع مذاکرات خبر داد و گفت: ما به هیچ عنوان به توافق نزدیک نیستیم.

آمریکا و شرکای مذاکره کننده این کشور نگران صدور مجوز برای ایران و حرکت تهران به سمت تولید سلاح هسته‌ای هستند. ایران پیشنهاد داده برای رفع این نگرانی تعدادی از سانتریفیوژهای پیشرفته خود را به جای ازبین بردن یا برچیدن ذخیر سازد.

ایران همچنین پیشنهاد داده که محدودیتهای اعمالی بر تحقیق و توسعه برخی از سانتریفیوژهای پیشرفته پس از فاز ابتدایی لغو شوند. به عنوان مثال اگر مدت توافق ۱۵ ساله باشد محدودیتها احتمالا پس از ۵ سال لغو خواهند شد.

نیکولا ریویور رئیس هیئت فرانسوی حاضر در مذاکرات هسته‌ای از عدم پیشرفت جدی در مذاکرات میان ایران و گروه ۱ + ۵ برای دستیابی به توافق جامع خبر داد. وی اعلام کرد: ما از توافق فاصله داریم. طرفین تا کنون به پیشرفت جدی دست نیافته‌اند. به گفته این دیپلمات طرفهای مذاکره بار دیگر موضوع تمدید مهلت تعیین شده برای چارچوب توافق را مد نظر قرار داده‌اند.

در عین حال یک دیپلمات اروپایی اعلام کرد که بعید میدانم که تا جمعه شب به توافق دست یابیم و مذاکرات به کندی پیش می رود. وی افزود: ما بر بروی لغو سریع تحریمهای اروپا و آمریکا به توافق رسیدیم اما لغو تحریمهای سازمان ملل به سالها زمان نیاز است و به گزارشات آژانس به شورای امنیت بستگی دارد. این دیپلمات اروپایی همچنین به فرانس ۲۴ گفت که ایران و ۱+۵ اختلاف زیادی درباره موضوع تحقیق و توسعه دارند.