به گزارش افکارنیوز، علاءالدین بروجردی رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در حاشیه جلسه صبح امروز پارلمان با حضور در جمع خبرنگاران، به تفاهم‌نامه اخیر ایران با ۱ + ۵ در قالب بیانیه لوزان اشاره کرد و در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه آیا اجرای موقت پروتکل الحاقی نیاز به مصوبه مجلس دارد، خاطرنشان کرد: به خاطر می‌آورید که ۱۰ سال قبل که دولت به‌صورت داوطلبانه این پروتکل را اجرا کرد، ما اعلام کردیم که اگر موضوع هسته‌ای ایران از شورای حکام به شورای امنیت منتقل شود، دولت را مکلف خواهیم کرد که اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی را متوقف کند.

وی ادامه داد: آنها موضوع هسته‌ای ایران را به شورای امنیت منتقل کردند و ما مصوب کردیم و دولت را مکلف کردیم تا اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی را متوقف کند و به همین دلیل این اجرا متوقف شد، لذا اجرای پروتکل الحاقی نیازمند مصوبه مجلس است و این چیزی است که تیم مذاکره‌کننده هم رسماً اعلام کرده است.

بروجردی در پاسخ به این سؤال که اجرای موقت هم نیاز به مصوبه مجلس دارد، گفت: پروتکل الحاقی نیاز به تصویب مجلس دارد. ما اجرا به‌صورت داوطلبانه را به این دلیل متوقف کردیم که موضوع از شورای حکام به شورای امنیت منتقل شود، اما اکنون فرض بر این است که با لغو کردن ۶ قطعنامه، ما مجدداً از شورای امنیت خارج شویم و به یک وضعیت عادی برگردیم که این شرایط، شرایط قبل از مصوبه مجلس است.

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس تصریح کرد: لذا این بحثداوطلبانه موقت همان وضعیت ۱۰ سال قبل است.

وی در پاسخ به سؤال دیگری مبنی بر اینکه نظر نمایندگان مجلس برای تصویب پروتکل الحاقی چیست، تأکید کرد: مقطع بحثدر مورد این موضوع اکنون نیز و در زمان خاص خود باید در این باره صحبت شود، اما نظرات مخالف در این زمینه در مجلس فراوان است و حتماً راه همواری برای چنین مصوبه‌ای در مجلس وجود ندارد.