به گزارش افکارنیوز، علی زاکانی در نطق میان‌دستور خود در جلسه علنی امروز مجلس(۲۳ فروردین ۹۴) با اشاره به انتخاب شعار دولت، ملت همدلی و همزبانی در سال جاری از سوی رهبر معظم انقلاب گفت: امروز در سال دولت، ملت، همدلی و همزبانی شاهد لحظات حساس و سرنوشت‌سازی هستیم که تفرقه و دو دستگی در داخل کشور و اشتباه محاسباتی القائی دشمن آسیب‌ها و خطرات زیادی را متوجه انقلاب اسلامی و ایران عزیز خواهد کرد.

وی افزود: این روزها مصادف با جنایت عناصر متحجر حکام عربستان سعودی در سراسر جهان اسلام خاص در یمن هستیم دو هفته است که شاهد تهاجم ظالمانه و صهیونیسم‌مابانه جانیان و مزدوران آمریکای جنایتکار و آل‌سعود به عنوان عروسک‌های دست‌نشانده شیطان بزرگ در یمن با کشتن کودکان و زنان مظلوم و حمله به مردم بی‌دفاع و آزاده یمن حقد و کینه شکست‌های خود را در غزه، لبنان، سوریه و عراق را جبران کرده و تلاش می‌کنند استبداد و خودکامگی خود را به ملتی آزاده و اسلام‌خواه تحمیل کند.

عضو کمیسیون شوراهای مجلس اضافه کرد: اقدام عربستان در یمن خیال خام و خواب خوشی است که به فضل الهی تعبیر نخواهد شد و راهی جز ذلت و خواری نصیب آغازکنندگان این جنایت و آل‌سعود نخواهد کرد.

زاکانی با اشاره به عمل شنیع ماموران سعودی نسبت به دو نفر از زائران ایرانی در فرودگاه جده اظهار داشت: این اقدام حکایت از اوج سقوط اخلاقی منادیان اسلام آمریکایی دارد و لذا هیچ چیز جز عذرخواهی رسمی عربستان، اشد مجازات خاطیان و اصلاح رویه غلط وهابیون در تفرقه‌افکنی بین برادران شیعه و سنی در سراسر جهان مورد پذیرش نخواهد بود و الا وظیفه دستگاه دیپلماسی کشور محکومیت و اخراج سفیر عربستان و جلوگیری از اعزام اهل ایمان به سرزمین وحی و اشغال‌شده توسط آل‌سعود است که این خواسته قاطبه نمایندگان مجلس شورای اسلامی است که باید محقق شود.

وی با اشاره به مذاکرات هسته‌ای ایران با ۱ + ۵ گفت: این مذاکرات لحظات سرنوشت‌ساز و بسیار حساسی را پشت سر می‌گذارد. ما امروز وظیفه خود را حمایت از تیم مذاکره‌کننده در برابر شیطان بزرگ آمریکای جنایتکار می‌دانیم. ما آرزومندیم این مذاکرات با حفظ منافع ملی و دستاوردهای دانشمندان این مرز و بوم به نتیجه برسد اما در این مقطع حساس و بعد از شنیدن صحبت‌های تیم مذاکره‌کننده در کمیسیون امنیت ملی و صحن علنی سوالات زیادی در اذهان ما موج می‌زند که لازم است تیم مذاکره‌کننده نسبت به ابعاد آن ذهن نمایندگان را روشن کند.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: گرچه معتقدیم خطوط قرمز بسیار مهمی وجود دارد که باید همگان به ویژه نخبگان و مسئولان کشور و به ویژه تیم مذاکره‌کننده آن را رعایت کنند تا امروز و آینده درخشانی را برای رسیدن به اهداف اسلام و ایران سربلند فراهم کنیم.

زاکانی تصریح کرد: هیچ توافقی نباید عزت و شرف مردم ایران اسلامی را مخدوش سازد و امنیت و استقلال و پیشرفت این کشور و آینده درخشان ایران عزیز را نادیده بگیرد.

وی افزود: توجه به رفع مشکلات مردم و عنایت به آینده فرزندان کشور و دقت در افق پیش رو ائتلای اسلام و شکل‌گیری تمدن اسلامی ضرورتی انکارناپذیر است که باید مدنظر مذاکره‌کنندگان و دولت قرار گیرد.

این نماینده تهران اظهار داشت: توجه به ارشادات رهبر معظم انقلاب اسلامی برای رسیدن به توافقی مطلوب حیاتی است پس می‌بایست به شعار بسنده نکرده و در عمل به فرمایشات رهبری فرزانه انقلاب توجه و از آن تبعیت کرد.

زاکانی خاطرنشان کرد: ندیدن منافع ملی و جناحی و سیاسی کردن پرونده هسته‌ای از سوی کشور، نگاه انتخاباتی به امر حیاتی و مهم فناوری هسته‌ای داشتن و اصل توافق را فراتر از درستی محتوای توافق دیدن خیانتی غیرقابل گذشت است.

وی افزود: همانطور که تفاسیر نادرست خوش‌بینانه و یا بدبینانه افراطی مردود و مانع از رسیدن حق مسلم ملت رشید ایران است. ایجاد دوگانگی و تفرقه از یک سو و از سوی دیگر تخطئه منتقدین و متهم کردن آنها و یا مبهم‌گویی و کلی‌گویی پیرامون سوالات شفاف و کارشناسی نقادان مسیر توافق و بیانیه لوزان خطایی نابخشودنی است.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: دستاوردهای موجود هسته‌ای کشور و تلاش دانشمندان این مرز و بوم در رسیدن به دانش فنی و تولید مواد غنی‌شده در ایران موهبتی الهی و کارهای فوق‌العاده مهم و بزرگی است که باید قدر آن را دانست و داشته‌های موجود را تخفیف نکرد.

زاکانی خاطرنشان کرد: بنده به عنوان یک فرد مطلع گفته‌های رئیس سازمان انرژی اتمی را مخدوش می‌دانم و معتقدم که با بحثکارشناسی پیرامون گفته‌ها ابعاد آن برای ملت باید روشن شود.

زاکانی اضافه کرد: گره زدن مشکلات اقتصادی کشور به تحریم‌ها و عدم بهره‌گیری از همه ظرفیت‌های ملی و منطقه‌ای در شکستن تحریم‌های ظالمانه و جنگ اقتصادی آمریکایی - صهیونیستی امری واجب و ضروری است لذا باید توجه داشت که ابتدا باید همه تحریم‌ها با توافق برداشته شود و ثانیا هیچ الزامی فراتر از آنچه که در پادمان در NPT برای ما آمده است نباید پذیرفته شود تا مرزهای امنیتی استقلال و آینده این کشور تضمین شود.

وی افزود: در هیچ مذاکره‌ای فراتر از موضوع هسته‌ای نباید اجازه مداخله و مذاکره داد و یا نباید دشمن به ویژه آمریکا را که جز خیانت و جنایت در حق مستضعفین و مسلمین و به ویژه در خصوص ایران عزیز انجام داده خوش‌بین کرد لذا باید غرور ملی را حفظ کرد.

عضو کمیسیون شوراهای مجلس اظهار داشت: از رئیس مجلس می‌خواهم تا طبق اصول ۷۷ و ۱۲۵ قانون اساسی در خصوص توافق هسته‌ای کارگروهی را برای بررسی این موضوع تشکیل دهد.

زاکانی در پایان گفت: همه با هم کمک کنیم که با همدلی و همزبانی توافق خوب و مورد پسند خدای بزرگ و ملت عزیز را شاهد باشیم.