به گزارش افکارنیوز، کاخ سفید در یک عقب‌نشینی آشکار از مواضع قبلی‌ و تسلیم در برابر جمهوری‌خواهان کنگره اعلام کرد که باراک اوباما، قصد دارد قانونی که بر اساس آن کنگره می‌تواند بر توافق هسته‌ای ایران و گروه ۱ + ۵ نظارت کند، را در صورت تصویب، امضاء خواهد کرد.

اوباما پیش از این بارها تهدید کرده بود که طرح پیشنهادی باب کورکر رئیس کمیته روابط خارجی سنا در خصوص نظارت بر توافق هسته ای ایران را وتو خواهد کرد.

یووال اشتاینیتز وزیر اطلاعات و امور راهبردی رژیم صهیونیستی در مصاحبه با رادیو اسرائیل گفت: ما امروز صبح قطعا خوشحال هستیم، این یک دستاورد برای سیاست اسرائیل است. سخنرانی بنیامین نتانیاهو در کنگره آمریکا، در دسترسی به این قانون، قطعی بوده است، قانونی که جزء مهمی در جلوگیری از دستیابی به یک توافق بد خواهد بود یا حداقل، موجب خواهد شد تا این توافق منطقی تر شود.

اشتاینیتز در ادامه افزود: این فشار بیشتر و مانع دیگری در برابر یک توافق بد است و در نتیجه دولت آمریکا و تیم مذاکره کننده تلاش بیشتری را برای از بین بردن شکاف ها و دستیابی به یک توافق که بهتر به نظر برسد یا حداقل منطقی تر باشد، انجام خواهد داد.

جاش ارنست، سخنگوی کاخ سفید نیز گفت اوباما طرح دارای پشتیبانی هر دو حزب سنا را خواهد پذیرفت. وی گفت: ما به دموکرات‌ها و جمهوری‌خواهان در کمیته روابط خارجی سنا اعلام کرده‌ایم که رئیس‌جمهور حاضر خواهد بود مصالحه پیشنهاد شده را که اکنون در کمیته‌ها مطرح است، امضاء‌کند.