به گزارش افکارنیوز، «سامانتا پاور» نماینده دائم ایالات متحده در سازمان ملل می‌گوید که تحریم‌ها ایران را به پای میز مذاکره کشاند و آنها را به امتیاز دادن مجبور کرد و در صورت موفقیت مذاکرات هسته‌ای، پس از انجام تعهدات طرف ایرانی، روند کاهش تحریم‌ها در نیویورک کلید خواهد خورد.

خانم پاور این سخنان را در جلسه استماعی که برای بررسی بودجه دفتر نمایندگی آمریکا در سازمان ملل برگزار شده بود، به نمایندگان مجلس نمایندگان گفت.

وی که به دلیل نوع مسئولیت‌اش با شورای امنیت سازمان ملل هم در ارتباط است، سوالات ایرانی - هسته‌ای نمایندگان را هم پاسخ گفت.

پاور گفت که تحریم‌ها حتماً در فشار بر اقتصاد ایران و امتیاز دادن این کشور دخیل بوده و یکی از مهم‌ترین تحریم‌ها در این مسیر، تحریم‌های شورای امنیت بوده است.

وی به بحثداغ منتقدان مذاکرات در تهران و واشنگتن یعنی نحوه رفع تحریم‌ها هم پرداخت و گفت: «ایران باید(پس از توافق هسته‌ای) اقداماتی را انجام دهد و مثلا تعداد سانتریفیوژهایش و میزان اورانیوم غنی شده موجود در خاک ایران را کاهش دهد؛ این اقدامات زمان‌بر خواهد بود و شاید ۶ ماه تا یک سال طول بکشد و بدانید که پیش از کامل شدن این تعهدات ایران، کاهش تحریم‌ها کلید نخواهد خورد.»

پاور گفت: «تحریم‌های شورای امنیت هم اهمیت خاص خود را داشته‌اند و مطمئناً به یکباره محو نخواهند شد؛ روند کاهش این تحریم‌ها مطمئناً مرحله‌ای خواهد بود.»

مسئولان جمهوری اسلامی و بخصوص مقامات دخیل در مذاکرات هسته‌ای، با بحث«کاهش» تحریم‌ها و به خصوص «مرحله‌ای» بودن آنها مشکل دارند.

ایران بارها گفته که خواستار لغو و نه کاهش تحریم‌ها است و این فرآیند میبایست در اولین روز انعقاد توافق هسته‌ای احتمالی اتفاق بیافتد.

دکتر حسن روحانی رئیس‌جمهوری اسلامی ایران امروز گفته بود که ۱ + ۵ طرف مذاکره ایران است و نه کنگره آمریکا.

دولت آمریکا که پیش از این مدعی وتوی دخات کنگره در روند توافق هسته‌ای بود، دیشب تغییر موضع داد و سخنگوی کاخ سفید گفت که اوباما قانون دخالت کنگره در نتیجه این مذاکرات را امضاء خواهد کرد.

دخالت کنگره یعنی تأخیر ۵۲ روزه در شروع روند اجرای تعهدات آمریکا نسبت به ایران.