به گزارش افکارنیوز، جواد هروی از تلاش برای تهیه طرحی با عنوان ممنوعیت فروش پایان‌نامه‌ها در کشور خبر داد و افزود: ‌ با توجه به فرآیند ناصحیح فروش پایان‌نامه در بازار و تبعات منفی آن در آموزش عالی کشور، ضرورت تهیه چنین طرحی به شدت احساس می‌شد.

نماینده مردم قائنات در مجلس شورای اسلامی، با انتقاد از اینکه امروزه هیچ‌ ابزاری در برخورد با متخلفان فروش پایان‌نامه وجود ندارد، ادامه داد: ‌ متاسفانه فروش پایان‌نامه در طیف وسیعی از دانشجویان دوره‌های تحصیلات تکمیلی کارشناسی ارشد و دکتری روز به روز افزایش پیدا کرده که باید هرچه سریع‌تر جلوی آن گرفته شود.

این نماینده مردم در مجلس نهم، تصریح کرد: ناگفته نماند که با توجه به رشد کمی که در بحثتوسعه آموزش عالی وجود داشت بروز پدیده فروش پایان‌نامه نیز امر طبیعی به نظر می‌رسید؛ متاسفانه امروزه ۱۰.۴ درصد دانشجویان کارشناسی ارشد و ۱.۳ درصد دکتری حرفه‌ای و ۱.۶ درصد دکتری تخصصی، افرادی هستند که در مدار کارایی آموزشی می‌چرخند و آرام آرام از هجمه وسیعی برخوردار می‌شوند که اگر نتوانیم جلوی چنین موج نادرست و کاذب را از جامعه بگیریم فرآیند تعلیم و تربیت با مشکل مواجه خواهد شد.

هروی با بیان اینکه وجود دوره‌های تحصیلی تکمیلی در عرصه جهانی اغلب در جهت رشد فناوری‌ها، تحقیقات و نوآوری در عرصه‌های مختلف است، تاکید کرد: متاسفانه این موضوعات در جامعه ما آرام آرام به حاشیه می‌رود به گونه‌ای که امروزه رساله‌های دوره‌های تحصیلات تکمیلی نه‌تنها فاقد هرگونه خلاقیت است بلکه تبدیل شده به خریدوفروش‌های بازاری که اصل دوره‌های تحصیلات تکمیلی را کاملا زیر سوال برده است.

وی یادآور شد: در این راستا هم وزارت علوم و هم کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس درصدد جلوگیری از اقدام فروش پایان‌نامه‌ها در کشور هستند و به دنبال قانونمند کردن نحوه استفاده از پایان‌نامه‌ها است؛ برای رسیدن به این هدف جلساتی را نیز با وزیر علوم برگزار کردیم تا طرحی برای ممنوعیت فروش پایان‌نامه‌ها در کشور تدوین شود تا مانع از تقلب در مدارک دوره‌‌های تحصیلات تکمیلی شویم.

نماینده مردم قائنات در مجلس نهم، ادامه داد: اکنون قرار است ابتدا این طرح تدوین شده سپس برای بررسی کلیات و جزئیات آن در کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس مورد بحثو بررسی قرار گیرد.

رئیس کمیته آموزش عالی مجلس شورای اسلامی، گفت: قرار است این طرح با یک فوریت بعد از بررسی در کمیسیون آموزش مجلس تقدیم هیات رئیسه مجلس شود.