به گزارش افکارنیوز، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در کنفرانس خبری روز سه‌شنبه در پاسخ به سوالات خبرنگاران درباره رفع تحریم‌ها بار دیگر لفاظی‌های مقامات کشورش را تکرار کرد.

ماری هارف با بیان اینکه تا کنون چهار بار به این موضوع اشاره کرده گفت تحریم‌ها علیه ایران تنها بعد از برداشتن گامهای مرتبط با برنامه هسته‌ای رفع خواهد شد.

هیأت‌های دیپلماتیک ایران و کشورهای موسوم به گروه ۱ + ۵ پنجشنبه(۱۳ فروردین ماه) اعلام کردند به تفاهمی بر سر چارچوب توافق نهایی رسیده‌اند که قرار است زیربنای ادامه رایزنی‌ها تا ضرب‌الاجل خودخوانده ۳۰ ژوئن(۱۱ تیرماه) باشد.

بیانیه مشترکی که آقای «محمدجواد ظریف»، وزیر خارجه ایران و خانم «فدریکا موگرینی»، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در لوزان قرائت کردند به مشخص کردن رئوس چارچوبی می‌پردازد که طرفین برای توافق نهایی به آن رسیده‌اند.

علاوه بر این، ایران و آمریکا همزمان سندهای جداگانه و متفاوتی منتشر کرده‌اند که به شرح جزئیاتی از مفاد مورد توافق طرفین می‌پردازد. محمد جواد ظریف سند طرف آمریکایی(فکت‌شیت) را رد کرده و آن را تلاش طرف آمریکایی برای مصادره به مطلوب تفاهم یاد شده خوانده است.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در بخش دیگری از این کنفرانس خبری به صدور حکم حبس ۲۰ ساله برای محمد مرسی، رئیس‌جمهور برکنار شده مصر هم واکنش نشان داد و گفت واشنگتن از این حکم نگران است.

وی در پاسخ به سوال یک خبرنگار که پرسیده بود چه تغییراتی باعث تصمیم آمریکا برای از سرگیری کمکهای نظامی آمریکا به مصر شد گفت: ما تصمیم گرفتیم؛ این تغییری بود که اتفاق افتاد.