به گزارش فارس، علي لاريجاني رئيس مجلس شوراي اسلامي صبح امروز (پنجشنبه) طي سخناني در بيست و هشتمين اجلاس ۳ روزه آموزش و پرورش مناطق كشور كه در محل سالن اجلاس سران در حال برگزاري است، اظهار داشت: انتظار ما اين است كه وقتي فرهيختگان آموزش و پرورش گردهم ميآيند اين نشست رهيافت پرثمري داشته باشد و ما منتظريم كه از نظرات اين فرهيختگان براي آموزش و پرورش استفاده كنيم.

وی افزود: آموزش و پرورش و تربیت جایگاه این وزارتخانه را انصافا به یک جایگاه رکنی و مؤثر در نظام تبدیل کرده است.

رئیس مجلس با بیان اینکه وزارت آموزش و پرورش از نظر تاثیرگذاری در بطن کار و توسعه در کشور با سایر وزارتخانه‌ها متفاوت است، تصریح کرد: وزارت آموزش و پرورش یک وزارتخانه مؤثر در آینده کشور است و به همین دلیل باید به جایگاه این وزارتخانه در تصمیم‌گیری‌ها و تصمیم‌سازی در اجرا توجه شود.

به گفته وی به دلیل بافت نیروی انسانی که در آموزش و پرورش وجود دارد، همیشه توجه به این وزارتخانه بسیار اهمیت دارد که در مجلس شورای اسلامی نیز همکارانی از این وزارتخانه حضور دارند که بدنه بسیار قوی در مجلس برای این امر تشکیل شده است. لذا زمینه برای حل مشکلات این وزارتخانه وجود دارد و باید کارهای کارشناسی درباره آینده این وزارتخانه و ساماندهی آموزش و پرورش تدوین شده و در اختیار مسئولین مربوطه قرار گیرد تا آنها برای حل مشکلات این وزارتخانه کمک کنند.

لاریجانی بر همین اساس یادآور شد: من واقعا احساس می‌کنم که فضای حل مشکلات وزارت آموزش و پرورش در کشور وجود دارد و مسئولان این وزارتخانه می‌توانند از این فضا بیشترین استفاده را ببرند که یکی از کارهای مهم داشتن یک سند راهبردی برای آموزش و پرورش و تربیت در کشور است که در حال حاضر سند تحول این وزارتخانه در شورای عالی انقلاب فرهنگی در حال تدوین شدن بوده و بررسی آن رو به اتمام است که فکر می‌کنم در سال جاری بررسی این سند بسیار مهم به اتمام می‌رسد که به نظر بنده سایر بخش‌های کشور باید برنامه‌هایشان را طبق این سند سامان دهند.

وی همچنین یادآور شد: ‌ تلاش‌های خوبی در مجلس برای ساماندهی وزارت آموزش و پرورش انجام شده و قوانین مناسبی در این زمینه به تصویب رسیده است.

لاریجانی در ادامه دانشگاه فرهنگیان را یک ظرفیت بسیار مهم دانست و متذکر شد: ‌باید در آموزش و پرورش از این دانشگاه صیانت شود و باید به مشکلات برخی نیروهای این دانشگاه که رسمی نیستند نیز رسیدگی شود چرا که ممکن است مشکلاتی را برای مدیریت به وجود آورد و باید به این نکته نیز توجه کرد که نیروهای این دانشگاه برای تربیت دانش‌آموزان آینده آماده می‌شوند. بنابراین توجه به مشکلات آنان امری ضروری است.

رئیس دستگاه قانونگذاری کشورمان در ادامه سخنانش با ذکر این نکته که دانشگاه فرهنگیان یک تصمیم بسیار مهم است که احتیاج به مراقبت دارد، گفت: باید از اموری که این دانشگاه را تخریب می‌کند، پرهیز شود.

لاریجانی با اشاره به برخی مشکلات آموزش و پرورش و موضوع مقاوم سازی مدارس کشور، گفت: مجلس شورای اسلامی تا جایی که امکان داشت، در قانون برنامه پنجم توسعه کشور و قانون بودجه ۹۰، برای حل مشکلات اقتصادی آموزش و پرورش، مشکل کمبود مدارس و مقاوم سازی مدارس در کشور، گام‌های بسیار بلندی برداشت.

وی اضافه کرد: اگر مسئولان کشور ما وزارت آموزش و پرورش را دارای یک جایگاه بسیار مهم در توسعه کشور می‌دانند، باید نقش این وزارتخانه در تصمیم‌گیری‌های مربوط به توسعه کشور بیشتر و عمیق‌تر شود.

رئیس مجلس در ادامه از مشکل کمبود مدارس در کشور سخن به میان آورد و گفت: گاهی اوقات در کشور شهرک‌های مسکونی احداثمی‌شود که در مردم به آنجا می‌روند تا زندگی کنند در حالی که برای ساخت مدرسه برای شهرک‌های مذکور فکر یا برنامه‌ریزی نمی‌شود که نتیجه آن به وجود آمدن مشکل کمبود مدارس در کشور می‌شود. در حالی که مردم می‌خواهند در این شهرک‌ها زندگی کنند و با این مشکلات وقت زیادی از اولیای دانش‌آموزان برای به مدرسه رفتن فرزندانشان صرف می‌شود. بنابراین باید به نسبت شهرک‌های مسکونی که ساخته می‌شود، مدارس نیز ایجاد شوند تا این مشکلات به وجود نیاید.

به گفته لاریجانی اگر از ابتدای ساخت این شهرک‌های مسکونی در کشور، وزیر آموزش و پرورش و سایر مسئولین این وزارتخانه در نظارت و برنامه‌ریزی توجه داشته باشند، این گونه مشکلات پیش نمی‌آید.

وی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به مشکلاتی که برگزاری آزمون سراسری کنکور در کشور دارد، گفت: باید به مقررات در کشور توجه شود و اگر به موقع به مشکلات توجه می‌شد، شاید امروز جریان آموزش و پرورش در کشور زنده‌تر می‌شد؛ کنکور یک موضوع مهم در کشور ماست که باید به آن توجه شود. چرا که دانش‌آموزان بعد از گذراندن دوران راهنمایی، در اضطراب کنکور هستند و ما باید به این مسئله توجه کنیم.

رئیس قوه مقننه کشورمان کنکور را دارای دو مشکل دانست و گفت: در آزمون کنکور به دروس عمومی کمتر توجه می‌شود چرا که ضریب کمتری دارد و دروس تخصصی بیشتر مورد توجه قرار می‌گیرد و دانش‌آموزان زمانی که خودشان را برای آزمون کنکور آماده می‌کنند، تبدیل به افراد حرفه‌ای در تست‌زنی می‌شوند و بعد از قبولی در کنکور نیز کتاب‌ها را کنار می‌گذارند یعنی به افراد فرزانه‌ای در علم تبدیل نمی‌شوند.

لاریجانی با بیان اینکه در بسیاری از کشورهای دنیا برای راهیابی افراد به دانشگاه‌ها، مکانیزم‌های دیگری طراحی شده است، گفت: باید وزارت آموزش و پرورش با وزارت علوم همکاری کند تا مشکل کنکور در کشور حل شود چرا که دانش‌آموزان به خاطر کنکور اضطراب و مشکلات روحی پیدا می‌کنند و به نظر بنده امتحانات دانش‌آموزان دوران دبیرستان باید به گونه‌ای برگزار شود که قابل قبول در سراسر کشور باشد تا افراد شایسته برای ورود به دانشگاه‌های کشور انتخاب شوند.

وی با تاکید بر اینکه شرایط امروز آموزش و پرورش نیازمند تغییر است، گفت: حذف کنکور از سال ۹۲ در مجلس شورای اسلامی به تصویب رسیده است. اما تاکنون خدمات عملی سامان یافته‌ای برای این امر صورت نگرفته است. در حالی که مسئولان وزارت آموزش و پرورش و علوم باید برای حذف کنکور مصر باشند و پای این کار بایستند چرا که امری بسیار مهم است.

رئیس مجلس ادامه داد: زمانی که به موضوع زبان و ادبیات فارسی در دوره‌های مختلف نگاه می‌شود، احساس می‌شود که در دهه‌های قبل به ادبیات فاخری کشورمان توجه بیشتری می‌شد اما امروز به این مسئله توجه لازم و کافی صورت نمی‌گیرد و گویا ادبیات فارسی در کشور ما رسوخ پیدا کرده است و این یک اشکال است و باید زبان فارسی که بسیار پراهمیت در زندگی ماست، برای نسل‌های آینده تست شود.

علی لاریجانی که نمایندگی مردم قم در مجلس هشتم را نیز بر عهده دارد، گفت: باید عقبه فکری دانش‌آموزان در حوزه ادبیات فارسی غنی شود و شاید عدم توجه لازم افراد به ادبیات فارسی اشکال در شیوه‌های آموزش باشد و اینکه شاید لازم باشد متون را تغییر دهیم.

وی با بیان اینکه در حال حاضر افرادی که از دانشگاه‌ها فارغ‌التحصیل می‌شوند، مانند فارغ‌التحصیلان حوزوی نیستند، گفت: باید رونقی ایجاد شود تا خروجی آموزش و پرورش افراد مسلط بر ادبیات فارسی باشد تا این ادبیات حفظ شود.

رئیس مجلس از توجه به زبان عربی و انگلیسی را از دیگر موضوعاتی دانست که آموزش و پرورش باید برای آن برنامه‌ریزی کند، گفت: طبق تعبیر شهید مطهری زبان عربی، زبان دینی و آئین ماست ومسلمانان باید آن را بیاموزند؛ در دنیای امروز باتوجه به جایگاهی که جمهوری اسلامی ایران دارد، توجه به زبان عربی می‌تواند برای ارتقا و آینده کشورمان مفید باشد.

لاریجانی با تاکید بر اینکه شاید عدم توجه کافی به یادگیری دانش‌آموزان در زبان عربی، تاحدودی مربوط به معلمان باشد، تصریح کرد: خود معلمین کشورمان باید به زبان عربی توجه کنند و نباید یادگیری زبان عربی به یک موضوع حاشیه‌ای در آموزش و پرورش تبدیل شود و باید به این زبان در این وزارتخانه توجه جدی صورت گیرد که البته ناگفته نماند که این مشکل در زبان انگلیسی هم وجود دارد و نسل آینده کشور ما برای تعاملاتی که خواهد داشت، باید با زبان انگلیسی آشنایی داشته باشد از این رو به نظر بنده در این حوزه احتیاج به یک بازنگری داریم چرا که دانشجویان مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا نیز در زبان انگلیسی مشکل دارند.

وی در بخش پایانی سخنانش لزوم توجه به کتاب‌های دینی در آموزش و پرورش را مورد تاکید قرار داد و گفت: واقعا کتاب‌های دینی شخصیت‌ساز هستند از این رو باید به این کتب در آموزش و پرورش توجه شود. چرا که متون دینی برای آینده افراد بسیار تاثیرگذارند و افراد می‌توانند بصیرت لازم در دین را از این کتب دریافت کنند. در حالی که هم اکنون کتب دینی آن جایگاه لازم خود را ندارد.

رئیس دستگاه قانونگذاری کشورمان همچنین استفاده از روش قرآن در بیان مطالب دینی را یادآوری کرد و گفت: خداوند در قرآن کریم روش بیان مطالب دینی را به خوبی ارائه کرده است وکتب دینی ما باید مانند قرآن دارای انذار و قصص کوتاه و بلند باشد و باید از تکنیک‌های مختلف قرآنی در متون دینی استفاده کنیم تا شاید بتوانیم از نظر محتوا در کتب مذکور جذابیت ایجاد کنیم.

علي لاريجاني در خاتمه برگزاري كلاسهاي ديني را نيز از ضروريات دانست و گفت: نبايد كلاسهاي ديني خشك باشد و بايد از روش گفتوگو در كلاسهاي ديني استفاده شود چرا كه به جذابيت اين كلاسها ميتواند كمك كند.