به گزارش افکارنیوز، شورای هماهنگی دانش‌آموختگان و دانشجویان بورسیه با صدور بیانیه‌ای با اشاره به اطلاعیه اخیر وزارت علوم و لغو بورسیه چندین هزار نفر از نیروهای نخبه مظلوم علمی کشور، اعلام کرد: دانشجویان بورسیه از این پس قصد دارند با خروج از از وضعیت انفعال، مسائل مهمی از وضعیت نابسامان سازمان امور دانشجویان و وزارت علوم را برای مردم و دلسوزان روشن کنند و با روشن کردن زوایای پنهان و تیره عملکرد متناقض افراطیون در این حوزه ها، به وظیفه خطیر خود در راستای صیانت از دستاوردهای عالیه نظام اسلامی بالاخص در آموزش عالی عمل کنند.

این شورا در ابتدای بیانیه خود اعلام کرد: در حدود یکسال از آغاز فاز ایجاد بحران و فضاسازی رسانه‌ای افراطیون و فتنه‌گران بر ضد دانش آموختگان و دانشجویان بورسیه مظلوم و مربیان زحمتکش دانشگاه‌ها با چراغ سبز سازمان امور دانشجویان می گذرد. کوس این فضاسازی مغرضانه با مصاحبه مجتبی صدیقی رئیس سازمان امور دانشجویان در تاریخ ۴ خرداد ۱۳۹۳ نواخته شد و همزمان سیل هجمه رسانه­‌ای با محوریت تخریب دولت قبل تحت عنوان فساد علمی با هدف تسویه دانشگاه‌ها از نیروهای نخبه و اثر گذار ارزشی، آغاز شد.

این شورا اطلاع رسانی صحیح به افکار عمومی درباره موضوع بورسیه‌ها را حیاتی خواند و گفت: با توجه به اینکه در حال حاضر مشخص شده است که طرح این موضوع و پیگیری رسانه‌ای آن تنها با اهداف عریان و کثیف سیاسی صورت پذیرفته است، تحلیل و اطلاع رسانی صحیح به افکار عمومی در این راستا حیاتی است. استراتژی فتنه گرانه «برخورد با بورسیه‌ها»، با چندین هدف خاص در دستور کار قرار گرفت.

شورای هماهنگی دانش‌آموختگان و دانشجویان بورسیه هدف مسئولان کنونی وزارت علم در برخورد با دانشجویان بورسیه‌ را چنین عنوان کرد: برخی افراطیون تصمیم‌گیر و تصمیم ساز در وزارت علوم قصد دارند با استفاده از فرصت پیش آمده به تمام فتنه گران و حامیان خود اثبات کنند که با تبلیغات رسانه‌ای و لابی‌های گسترده سیاسی خارج از چارچوب قانون و قوه قضاییه، می‌توان هر عمل ناممکن و غیر قانونی را ممکن ساخت. در صورت توفیق این طیف در تحقق این مدل در حذف چند هزار نفر از اساتید متعهد آینده کشور(که در حکم کارمندان وزارت علوم هستند)، از این پس باید منتظر حرکات عظیم فتنه‌گران در آسیب رسانی به جمهوریت و کلیت نظام در ابعاد گوناگون باشیم.

در این بیانیه با اشاره به کارشکنی‌های مسئولان وزارت علوم پیرامون دانشجویان بورسیه‌، آمده است: اکنون آنها با سناریوسازی و فضاسازی کاذب رسانه‌ای توانسته‌اند بر خلاف ابلاغ کمیسیون اصل ۹۰ و بر خلاف کلیه تعهدات قانونی و آیین‌نامه های وزارت علوم، چندین هزار دانشجو و فارغ التحصیل بورسیه را بدون حکم قضایی و قانونی لغو بورس و اخراج کرده و بدون ارائه یک صفحه ابلاغیه، زندگی و آینده این نخبگان دانشگاهی را تباه کنند. این مغرضان سیاست باز حتی حاضر نیستند احکام اخراج و لغو بورس این دانش آموختگان و دانشجویان بورسیه مظلوم و مربیان زحمتکش دانشگاه‌ها را به صورت مکتوب به آنها ابلاغ کنند و با این عملکرد «بدعتی بی نظیر» در نظام اداری و قانونی جمهوری اسلامی ایجاد کرده اند.

در ادامه این بیانیه آمده است: حذف کامل یک طیف وسیع از اساتید مطلع و نخبه علمی دانشگاه‌ها، که ضمن ارادت به نظام و انقلاب قائل به مبارزه با استکبار، حمایت از کلیت نظام و ولایت فقیه و پرچمدار مقابله همه جانبه و روشنگری در مقابل جریان فتنه و انحراف در دانشگاه ها بودند. ورود این طیف از اساتید به محیط دانشگاه‌ها می توانست لطمات جدی و اساسی به فتنه گران و آشوب طلبان وارد کند.

این شورا بخشی از علت برخورد با دانشجویان بورسیه را انتقام جویی از افرادی که با داشتن بصیرت و با روشنگری در جریان فتنه ۸۸، در مقابل فتنه­‌گران صف آرایی کردند و آنها را از رسیدن به اهدافشان حداقل در فضای دانشگاه ها، باز داشتند، عنوان کرد و گفت: امروز فتنه گرانی که تصاویر آنها در مجلس شورای اسلامی به عنوان گرداننده آشوب و اغتشاش پخش شده است، ضمن بر عهده گرفتن مسئولیت‌های کلیدی، تمام تلاش خود را برای انتقام جویی از کسانی که در سال ۸۸ در مقابل آنها ایستادند، مصروف داشته‌اند.

شورای هماهنگی دانش‌آموختگان و دانشجویان بورسیه در بیانیه خود چنین عنوان کرد که بسیاری از بورسیه‌های نامشروع و فراقانونی در دولت­‌های پیش از سال ۸۴، تنها در دایره نیروهای حزبی وفادار به اصلاحات و کارگزاران و مشارکتی ها، به صورت نامحسوس و چراغ خاموش، اعطا می‌شد.

این شورا با بیان اینکه برخی مسئولان وزارت علوم خطای عظیم خود در دولت اصلاحات را به پای دولت دهم نوشتند، گفت: باز کردن این دایره در دولت نهم و دهم و اعلام فراخوان به صورت عمومی و اینترنتی برای آن، راه را برای ادامه مشی اعطای حزبی و سیاسی بورسیه‌ها بست. در نتیجه بسیاری از کسانی که خود با بورسیه‌های سیاسی دوران اصلاحات تحصیل کرده‌اند، قضیه را وارونه جلوه داده و سعی کردند با تبلیغات و فضاسازی رسانه‌ای، «دروغ بزرگ» را به ضرب تکرار در افکار عمومی القا کنند. با همین نیت بود که با بمباران رسانه‌ای و درج بیش از ۱۱ هزار خبر مرتبط با بورسیه‌ها تنها در ۹ ماه، خطای عظیم خود در دولت اصلاحات را به پای دولت دهم نوشتند.

در این بیانیه با تاکید بر این موضوع که چرا مسئولین اجرایی به جای مسئولین نظارتی و قضایی در مورد فسادها فعال شده‌اند، آمده است: جریان رسانه ای ایجاد می‌کنند! ناتوانی دولت در عمل به وعده‌های خود و عهد شکنی مکرر آمریکا و قدرت‌های جهانی باعثشد تا جریانی در بدنه دولت با تولید «فسادهای توهمی» و فریاد یافتن «دزدها»، ذهن مخاطب را از جریان اصلی دور کنند. می‌توان به جرات گفت اذهانی که اصولا باید پیگیر مطالبه از دولت برای قول‌های ۱۰۰ روزه و چند ۱۰۰ روزه برای بهبود وضعیت کشور باشند، اکنون پس از گذشت دو سال در موج گسترده «فسادهای توهمی رسانه ای شده» گرفتار شده و از پرسش اصلی بازمانده اند. فتنه گران نیز در این میان با بهره گیری از این فرصت راهبردی، با یک تیر چند نشان مهم انقلاب را می‌زنند.

این شورا در بیانیه خود وزارت علوم را یک وزارتخانه ضعیف کاملا سیاسی خواند که حتی توان انتخاب روسای دانشگاه ها و نجات محیط دانشگاه ها از سرپرست های چند ده ماهه را ندارد.

در ادامه این بیانیه آمده است: افت رتبه علمی ایران(طبق آمار سایت های جهانی) و تشنج‌های ایجاد شده در دانشگاه ها در چند ماهه اخیر، نشان بارزی از انحراف دانشگاه‌ها از مسیر علمی به مسیر ناصحیح سیاسی است. بر این اساس افراطیون که کرسی های زیادی را در این وزارتخانه در اختیار دارند، با ایجاد یک جریان رسانه‌­ای و پرداخت پی در پی آن در رسانه‌ها، قصد دارند عملکرد کودکانه خود در دانشگاه ها را با مسائل حاشیه‌ای بی‌مبنا موجه جلوه دهند.

شورای هماهنگی دانش‌آموختگان و دانشجویان بورسیه با اشاره به این موضوع که وزارت علوم از جمله معدود وزارتخانه‌های کشور است که می‌توان بر مبنای ارزیابی های جهانی و رنکینگ های بین المللی در حوزه دانش و نشر علمی، به توفیق و یا ضعف عملکردی آن پی برد، اعلام کرد: این وزارتخانه در دولت پیشین با رشد دادن بی نظیر دانشگاه‌ها در مسیر پیشرفت علمی، نماد شعار «ما می توانیم» شد.

این شورا علت اصلی توفیق علمی در سال‌های گذشته را خروج دانشگاه‌ها از سیاسی کاری‌های گسترده در دوران اصلاحات و ایجاد نشاط علمی و فرهنگی توامان با آرامش در طول سالهای پس از ۸۴ عنوان کرد و گفت: اما متاسفانه فتنه‌گران که با هدف زدن بنیان‌های علمی و عقیدتی نظام در چند ساله اخیر به شدت فعال شده‌اند، بهترین مسیر را در زمین گیر کردن دانشگاه ها و خارج کردن تفکر علمی و پژوهشی از آنها و ایجاد حاشیه سیاسی برای آنها یافته اند.

این شورا طرح موضوع بورسیه‌ها به صورت رسانه‌ای را نمادی از عزم فتنه‌گران برای حاشیه آفرینی برای دانشگاه‌ها و مشغول کردن اذهان به مسائل فرعی و بیهوده خواند و اعلام کرد: در غیر اینصورت هر فرد دلسوز و معتقدی می‌توانست به جای ۱۳ ماه حاشیه آفرینی و حرکات نمایشی بی‌حاصل، با ارجاع این پرونده‌ها به قوه قضاییه، سازمان بازرسی یا دیوان عدالت اداری، مسئله را به صورت قانونی پیگیری کند و برای ضد انقلاب و رسانه‌های معاند خوراک­سازی نکند. افت تولیدات علمی در دو سال اخیر نیز نشان دهنده سیاست‌های ناصحیح حاکم بر این وزارتخانه و غلبه کامل حاشیه بر متن است.

در ادامه این بیانیه پیرامون تناقضات و انحرافات موجود در حوزه عملکرد و نگاه مسئولین به پرونده بورسیه‌ها آمده است: حجم بورسیه‌های خارج(با هزینه‌های میلیاردی) در دولت‌های حاکم بین سال‌های ۶۸ تا ۸۴ چندین برابر بورسیه‌های دولت های نهم و دهم است. در این میان بسیاری از این بورسیه‌ها بر خلاف تعهدات خود، به کشور بازنگشته‌اند و یا اینکه در مورد مسئله سن، اشتغال، معدل و …(طبق قرائت فعلی افراطیون وزارت علوم) مشکل اساسی داشته اند. از کسانی که اینگونه بورسیه‌های غیر قانونی را در دولت‌های اصلاحات و کارگزاران دریافت کرده‌اند را حتی در کاندیداهای معرفی شده به مجلس به عنوان وزیر پیشنهادی علوم و همچنین در مسئولین فعلی وزارتخانه به وفور می‌توان یافت.

این شورا با طرح این پرسش که چرا این اسامی افشا نمی‌شود و آنها از دانشگاه‌ها اخراج نمی­‌شوند، اعلام کرد: آیا چون آنها در دوران اصلاحات و حاکمیت کارگزاران و مشارکت بر کشور، بورسیه شده‌اند، مصونیت سیاسی دارند یا اینکه آنها نیز نمونه‌ای از فساد علمی در کشور هستند؟ بهتر است مسئولین فسادستیز وزارت علوم باز هم در یکی از طبقه های فوقانی ساختمان هرمزان جمع شوند و اسامی چندین هزار نفر بورسیه شدگان غیر قانونی دولت اصلاحات و کارگزاران را در اختیار یک وبلاگ نویس فتنه‌گر قرار دهند تا برای افکار عمومی روشنگری کند.

در ادامه این بیانیه این مسئله مطرح شده است که برخی افرادی که این روزها آتش بیار معرکه بورسیه‌ها هستند و نگران از هدررفت بیت المال سینه چاک داده‌اند، توضیح دهند چرا در سال ۱۳۸۸ حاضر شدند به عنوان گردانندگان فتنه و آشوب و در حکم سربازان حلقه به گوش و کاسه‌لیس استکبار، دانشگاه‌ها را به قهقرا ببرند و منابع مادی و معنوی نظام را با اشاره اربابان صهیونیست و آمریکایی خود نابود کنند؟ آیا امروز هم اربابان غربی و شرقی آنها، دستور به حذف نیروهای نخبه علمی و متعهد دانشگاه‌ها، در قالب صیانت از بیت‌المال داده اند!

در ادامه این بیانیه آمده است: چرا سناریو ساز اصلی جریان بورسیه ها، مدت ها تلاش کرده است تا فرزند خود را به همین روش بورسیه کند و موفق به اخذ جایابی از دانشگاه صنعتی امیرکبیر محل خدمت خود شده و در این راستا با افرادی در وزارت علوم دولت قبل رایزنی کرده است؟ اگر این بورسیه‌ها غیرقانونی است، تلاش او در این جهت چه معنایی دارد؟ درست است که به دلائل مشخصی فرزند وی در لیست بورسیه ها قرار نگرفت، اما گویا انتقام از تمامی دانشجویان بورسیه را به عنوان هدفی بزرگ برای خود در نظر گرفته است.

این شورا خطاب به مسئولان کنونی وزارت علوم اعلام کرد: شما که با ذره‌بین حاشیه آفرینی و سناریو سازی در همه دوایر وزارت علوم به دنبال فساد بین سالهای ۸۴ تا ۹۲ می گردید، لازم است که اندکی هم پرونده‌های سال‌های پیش از سال ۸۴ را بررسی کنید. باشد که به پرونده های قطور و پرحجمی برسند که بتوانند از آنها به عنوان «پرونده فسادهای بی نظیر در تاریخ آموزش عالی جهان» یاد کنند. شاید در آینده ای نه چندان دور، ما نیز به منظور کمک به این عزیزان در راستای مبارزه با فساد در آموزش عالی، نمونه هایی را در اختیار دستگاه های نظارتی و قضایی قرار دهیم.

شورای هماهنگی دانش‌آموختگان و دانشجویان بورسیه با اشاره به اطلاعیه اخیر وزارت علوم و لغو بورسیه چندین هزار نفر از نیروهای نخبه مظلوم علمی کشور، اعلام کرد: دانشجویان بورسیه از این پس قصد دارند با خروج از از وضعیت انفعال، مسائل مهمی از وضعیت نابسامان سازمان امور دانشجویان و وزارت علوم را برای مردم و دلسوزان روشن کنند و با روشن کردن زوایای پنهان و تیره عملکرد متناقض افراطیون در این حوزه ها، به وظیفه خطیر خود در راستای صیانت از دستاوردهای عالیه نظام اسلامی بالاخص در آموزش عالی عمل کنند.

در پایان این بیانیه آمده است: اگر چه افراطیون قانون گریز هزاران نفر از دانش آموختگان و دانشجویان بورسیه مظلوم، مربیان زحمتکش دانشگاههای مناطق محروم کشور عزیزمان و دانشجویان شاهد و ایثارگر را در سختترین شرایط معیشتی و روحی قرار دادهاند، اما اطمینان داشته باشند آنها ضمن شناخت کامل اهداف فتنهگران، از تقویت علمی و تهذیب روحی خود دست برنداشته و با صبر و روحیه انقلابی خود، مشت فتنه گران و بدخواهان نظام را برای دستگاه های قضایی و افکار عمومی خواهند گشود.