به گزارش افکارنیوز، محسن رضایی دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در گفت‌وگو با شبکه خبری المیادین، با اشاره به پدیده مرزشکنی در منطقه خاورمیانه گفت: هفتاد سال است که در منطقه مرکزی جهان اسلام، مرز شکنی به راه افتاده است: اول صهیونیست ها، بعد صدام و سپس تکفیری ها دنبال این موضوع بودند و الان حکام آل سعود از تغییر مرزهای منطقه سخن می گویند.

وی تاکید کرد: ان شاء الله روزی بیاید که یک امنیت پایدار در سراسر جهان اسلام برقرار بشود و به جای این کشتارها و خونریزی ها، جهان اسلام بتواند موقعیت بین المللی اش را در سطح جهان پیدا کند، آن فرهنگ و تمدن عظیمی که جهان اسلام داشته است را بتوانیم به آن برسیم. امیدوارم رسیدن به آن روز، خیلی طولانی نشود و به این هدف مشترکمان برسیم. امیدوارم ملت های مسلمان با یکدیگر متحد بشوند و بتوانیم قابلیت های خودمان در علم و صعنت و فناوری و تمدن را نشان دهیم.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام تصریح کرد: الان چند روزی است که هواپیماهای رژیم آل سعود، حملات خودشان را روی صعده متمرکز کرده اند و روزانه ۱۱۰ تا ۱۲۰ سورتی پرواز دارند و دیوانه وار همه چیز را مورد تهاجم قرار می دهند. این رفتار نشان می دهد که آنها می خواهند شکست خودشان را بپوشانند. ادعا می‌کنند که هدفمند حمله می‌کنند. زمانی که ۴۰۰۰ هزار نفر را شهید کردید و ۶۵۰۰نفر را زخمی کرده اید، این چه هدفمندی‌ای است؟

" نبرد یمن، جنگ نظامی نیست، جنگ با آب و غذاست. جنگ با خانواده ها و زنان و کودکان است. جنگ با سوخت است. الان مردم یمن آب می خواهند، غذا می‌خواهند. هواپیماهای سعودی، مراکز توزیع برق را تخریب کرده‌اند. مراکز پخش آب آشامیدنی را زده اند. پمپ‌های بنزین را منهدم کرده اند. جایگاه‌های سوختی که مورد استفاده مردم است برای زندگی و کار کشاورزی شان را منهدم کرده‌اند. برای همین است که می‌گوییم جنگ یمن، نبرد نظامی نیست. این وضعیت بسیار زشتی است برای حکام سعودی که با یک کشور اسلامی چنین کاری را انجام می دهند. "

رضایی با انتقاد از جنگ افروزی سعودی ها افزود: ما فکر می کنیم که ارتش سعودی یا سران آن درک درستی از وقایع ندارند. چیزی که در صحنه می بینیم با هیچ جنگ منطقی و اصول استاندارد سازگاری ندارد. اینها الان از انواع بمب های ممنوعه مانند بمب شدیدالانفجار استفاده می‌کنند، بدون اینکه هدف‌شان مشخص باشد. عدن را دوهفته پیش با روزانه ۱۵۰ سورتی پرواز بمباران کردند. این نکته سوال برانگیز است زیرا شواهد نشان از یک جنگ بچه‌گانه و بی‌هدف و بدون نتیجه است.

وی خاطر نشان کرد: الان اینها ادعا دارند که صعده مرکز حوثی‌ها است. حوثی‌ها همان مردم اند. در خیلی از کشورهای اسلامی طوایف مختلفی زندگی می‌کنند. آیا آل سعود می خواهد همه قبایل حوثی را قتل عام کند؟ این کار که جز نسل کشی، عنوانی ندارد؟ این نسل کشی با هولوکاست یا کشتار ارامنه فرقی پیدا نمی‌کند. حوثی ها طوایف زیادی هستند. جمعیت زیادی از مردم یمن را حوثی ها تشکیل می دهند. عربستان می خواهد علیه همه این طوایف بجنگد؟ این حملات کورکورانه است.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام درباره تبعات حمله عربستان گفت: چهل روز است که این جنگ شروع شده و تعداد روزهای این نبرد از مدت زمان حمله رژیم صهیونیستی به غزه و لبنان بیشتر شده و قاعدتا فشار افکار عمومی جهانی بر روی رژیم آل سعود بیشتر شده است. افکار عمومی مردم عربستان هم ناراحتی خود را بروز داده اند. از طرف دیگر آل سعود به هدف مهمی هم دست پیدا نکرده است. عربستان به دنبال آن است که راهی بیابد تا از این باتلاق بیرون بیاید. آنها گرفتار شده اند و دنبال راه چاره ای می گردند تا فشارها را کم کنند.

رضایی در تبیین واکنش جهان اسلام درباره حمله عربستان گفت: ما از حمله عربستان به یمن تعجب کردیم و الان بهتی جهان اسلام را گرفته و فکر می کنیم علت اینکه جهان اسلام حرکت بزرگی از خودش نشان نداده این است که کاملا در فکر رفته اند که جریان چیست؟ رژیم صهیونیستی از این حادثه خوشحال است. آمریکایی ها از این حادثه خوشحال هستند. تکفیری ها از این حادثه خوشحال هستند. از این خوشحالی ها می شود فهمید که منافع این جنگ بیشتر برای دشمنان جهان اسلام است. این نبرد متاسفانه به صهیونیست ها روحیه داده است. اقدام عربستان به ارتش رژیم صهیونیستی روحیه داده است.

وی درباره نقش ایران در حوادثمنطقه گفت: ایران در یمن حضور ندارد. از ابتدا در هیچ جایی حضور نداشتیم. اگر لبنان از ما کمک نمی خواست ما به لبنان نمی رفتیم. اگر صدام حسین به ایران حمله نمی کرد با او هم کاری نداشتیم. این بهانه‌ها که الان سعودی ها می گویند که ایرانی ها در یمن هستند، حرف غیرمنطقی است و همه دنیا می‌دانند. تا حالا یک کشور مانند آمریکا یا سازمان ملل، حرف های سعودی ها را تایید نکرده است. اگر ما در یمن حضور داشتیم، آمریکایی ها سروصدایشان بلند می شد. فرانسه و انگلستان باید داد و بیدادشان بلند می شد. پس ایران آنجا حاضر نبوده است.

فرمانده کل سپاه پاسداران در زمان دفاع مقدس در تشریح دلایل حمله عربستان به یمن گفت: به نظرم حمله سعودی ها به یمن چند دلیل دارد. یکی اینکه معمولا وقتی کودتاچیان می خواهند موقعیت خودشان را در داخل یک کشور تثبیت کنند، جنگ راه می اندازند. صدام حسین وقتی می خواست موقعیت خودش را در داخل عراق تثبیت کند، آقای حسن البکر را کنار گذاشت و بعد جنگ را به راه انداخت تا در دوران جنگ بتواند رقبایش را تسویه کند. این کاری که ملک سلمان و آقایان انجام دادند برای یک مقابله داخلی در درون خاندان آل سعود است. اینها با جنگ، قدرت خود را در عربستان افزایش می‌دهند. مخالفین‌شان را به بهانه جنگ سرکوب می کنند و قدرت را به دست می گیرند. این گروه برنامه دراز مدتی برای مسلط شدن بر رقبای خودشان در داخل عربستان دارند. می توان حدس زد که این جنگ را به راه انداختند تا خاندان سلمان سلطنت را در عربستان، موروثی کنند و باقی گروه‌های مدعی را کنار بگذارند.

رضایی اضافه کرد: یک دلیل دیگر از حمله به یمن، شکست عربستان در سوریه، بحرین و عراق است. معمولا کشورهایی که شکست می خورند می خواهند با راه انداختن یک جنگ دیگر، ناکامی خود را جبران کنند. صدام هم به همین دلیل به کویت حمله کرد. اگر صدام در نبرد با ایران به پیروزی می رسید به کویت حمله نمی کرد.

وی در ادامه موضوع مرزشکنی را توطئه آمریکا و اسرائیل دانست و گفت: دلیل دیگر حمله عربستان به یمن وجود یک برنامه سازمان یافته برای منطقه است. از زمانی که رژیم صهیونیستی در منطقه مطرح شده یک حرف واحدی از زبان ماجراجویان و جنگ طلبان در منطقه ما شنیده می شود. اسرائیل می گوید من این مرزها را قبول ندارم. ابتدا مسئله نیل تا فرات را مطرح کرد و بعد از صهیونیست ها، صدام آمد و گفت چرا این همه کشور عربی باشد. صدام به دنبال آن بود که سه تا کشور عربی داشته باشیم. لبنان و سوریه جمع بشوند.

" کشورهای حاشیه خلیج فارس هم جمع بشوند و همه در عراق، عربستان و مصر تجمیع شوند. این سخن را از زبان گروه داعش هم به شکل دیگری می شنویم. داعشی ها می گویند این مزرهایی که ما الان داریم متعلق به تقسیمات جنگ جهانی دوم است. این مرزها باید برداشته شود، کاری که عربستان هم عملا به آن دست زده اجرای چنین ایده‌ای است. من اسم این پدیده را مرزشکنی می‌گذارم. هفتاد سال است که در منطقه مرکزی جهان اسلام، مرز شکنی به راه افتاده است. اول صهیونیست ها، بعد صدام، بعد تکفیری ها و الان هم حکام آل سعود همین حرف را می گویند.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام سپس به دامنه تبعات حمله عربستان پرداخت و افزود: اینها یمن را رها نمی کنند. در ذهنشان حمله به کشورهای عربی دیگر هم هست. در سپتامبر سال گذشته حمله کردند و منطقه خفجی را از کویتی‌ها گرفته اند. موضع ایران دقیقا متفاوت با این طرح است. ما نگفته‌­ایم که مرز کشوری باید مخدوش بشود. ما می گوییم مرز عراق، بحرین، امارات متحده عربی، کویت، قطر، سوریه، لبنان، فلسطین، عربستان و یمن باید حفظ بشود. پرچم‌دار مرز شکنی در منطقه عربستان سعودی است. توسعه طلبی حکام سعودی دلیل دیگری برای جنگ با یمن است.

رضایی در بخش دیگری از این گفت‌وگو به دعوت اوباما از سران عرب پرداخت و گفت: یکی از دلایل دعوت اوباما از سران عرب به گفت‌وگو با وی در آمریکا این است که آنها تمایل دارند در رابطه با ایران و موضوع مذاکرات هسته ای گفت‌وگو کنند و بگویند که در مذاکره با ایران، چه کرده اند و چه می خواهند بکنند.

وی خاطر نشان کرد: مسئله دوم این است که اکنون بهترین فرصت برای به راه انداختن یک رقابت برای قراردادهای فروش تسلیحات است. عربستان الان ۶۵ میلیارد دلار از آمریکا، انگلیس و فرانسه تسلیحات خریده است. امارات متحده عربی ۳۵ میلیارد دلار، قطر، کویت و دیگر کشورهای منطقه چیزی نزدیک ۱۴۰ میلیارد دلار، پول مردم منطقه را جمع می کنند و روانه جیب کارخانجات و دلالان سلاح می کنند. یک دلیل برای جلسات این چنینی همین است که آمریکا به عربستان این پیام را بدهد که خیالتان راحت باشد ما با شما قرارداد نظامی و امنیتی می بیندیم و اسلحه می فروشیم که ایران به شما حمله نکند، آیا ایران تهدید منطقه است یا اسرائیل و آمریکا؟

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه این کلاه بزرگی است که آمریکایی ها، بر سر سران کشورهای اسلامی می گذارند، گفت: ما برای دفاع از خودمان، متوقف نمی شویم و در راه دفاع به هر سلاحی که لازم باشد جز بمب اتم و بمب‌های شیمیایی و میکروبی که جنگ افزارهای ممنوعه هستند، خودمان را تجهیز خواهیم کرد. تسلیحات ما برای دفاع از عراق و سوریه، عربستان، قطر، امارات است. موشک های ما، موشک های دفاع از جهان اسلام است. موشک های دفاع از لبنان و فلسطین است. اینکه موشک های ایران تهدید است، بهانه است. این ها آمده اند چیزی را درست کرده اند و اسمش را تهدید ایران گذاشته اند تا سلاح بفروشند. می خواهند سپر موشکی را به بهای پول میلیاردها بشکه نفت به کشورهای همسایه بفروشند. در حقیقت می خواهند پول‌هایی که بابت نفت به کشورهای اسلامی می دهند را به عنوان فروش نفت از جیب ملت ها بیرون بکشند و به بانک های غربی برگردانند.

رضایی در تحلیل وقایع منطقه در دو دهه اخیر نیز اظهار داشت: بعد از فروپاشی شوروی، یک خلا قدرت در منطقه پیدا شد. آقای بوش تلاش کرد که عراق و افغانستان را اشغال کند و همزمان اسرائیل به لبنان حمله کند و آقای اسد را هم ساقط کنند و آمریکا در منطقه پایگاه های نظامی درست کند. این طرح بوش شکست خورد. اوباما که آمد، بر سر یک دو راهی قرار گرفت. یا باید لشکرهای آمریکا را وارد سوریه و عراق و یمن کند یا اصطلاحا یک سواری مجانی بگیرد. یعنی به جای لشکرهای آمریکا، لشکرهای عربستان در یمن بجنگند. به این ترتیب از نیروهای آمریکایی، کسی کشته نمی شود. آمریکا هم هزینه ای نمی دهد. پولی هم خرج نمی کند. میلیاردها دلار عربستان باید خرج این جنگ کند و آمریکا نفعش را ببرد. تنگه باب المندب با کشتار مردم یمن توسط ارتش عربستان و با پول عربستان در اختیار آمریکا قرار بگیرد.

وی افزود: همان حمله ای که به عراق شد، چند هزار نفر آمریکایی کشته شدند. چند هزار آمریکایی در افغانستان کشته شدند ولی حالا به این فکر افتاده اند که چرا ما کشته بدهیم. وقتی می‌شود که مسلمانان با مسلمانان بجنگند، چرا افکار ضد آمریکایی را در جهان اسلام تقویت کنیم لذا این توطئه حساب شده ای است.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت درباره توطئه تجزیه کشورهای منطقه تصریح کرد: دشمنان به فکر تجزیه منطقه هستند. آنها می خواهند سوریه دو کشور شود. یک کشور در شمال سوریه، در حاشیه رودخانه فرات و به پایتختی شهر حلب و در جنوب کشور سوریه جنوبی به پایتختی دمشق تشکیل شود. می‌گویند کنترل دو سوریه کوچک بهتر از سوریه فعلی انجام خواهد شد. برای عراق هم سه کشور را برنامه ریزی کرده اند، یک کشور با پایتختی موصل یا اربیل، یک کشور مرکزی با پایتختی بغداد و یکی هم عراق جنوبی. به خیالشان تجزیه این دو کشور به پنج کشور، امنیت بیشتری برای رژیم صهیونیستی خواهد داشت و محور مقاومت از بین خواهد رفت.

رضایی با بیان اینکه یمن هم به خاطر این که تنگه باب المندب برایشان اهمیت دارد و شصت درصد تجارت جهانی از باب المندب می گذرد، مهم است، گفت: معتقدند که باید یمن جنوبی به مرکزیت عدن و یمن شمالی به پایتختی صنعا تشکیل شود. در نتیجه این طرح سه کشور بزرگ اسلامی را تکه تکه می کنند و عربستان می شود ژاندارم منطقه و ثروت مردم آن کشور صرف نگهبانی از منطقه می شود به جای مقابله با رژیم صهیونیستی.

وی در تبیین موضع ایران درباره تحولات منطقه اظهار داشت: موضع ایران در قبال این توطئه این است که می گوید باید از مرزهای فعلی و یکپارچگی کشورها باید حمایت شود. همزمان در مقابل جبهه این تجاوز، جبهه مقاومت در منطقه شکل گرفته است. اهداف جبهه مقاومت این است که ما بایستی به تمامیت ارضی کشورها احترام بگذاریم و از مداخله خارجی بیگانگان جلوگیری کنیم. ثانیا استقلال را بایستی به عنوان یک ارزش در منطقه گسترش بدهیم و اجازه ندهیم که قدرت های بین الملل از کشورهای منطقه سواستفاده کنند. سوم اینکه با مقاومت دست جمعی این تهدیدات را خنثی کنیم. الان هم در حال نتیجه گیری هستیم و متکی بر همین شعارها در سوریه و عراق و یمن مردم روی پای خودشان ایستاده اند و مبارزه می کنند.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام تأکید کرد: ما باید به سمت یک ائتلاف حرکت کنیم. ائتلاف مقاومت در برابر تجاوز. البته ما نمی خواهیم که ایران و عربستان روبروی یکدیگر قرار بگیرند. روز اول که عربستان به یمن حمله کرد کل بازارهای بورس منطقه پنج شش درصد سقوط کرد چون فکر می‌کردند ما اگر بخواهیم منطقه را ناامن کنیم فقط با یک حرکت کوچک تمام بازار بورس امارات متحده ظرف ۲۴ ساعت سقوط می کند. تمام بازارهای بورس منطقه که به آن بازار شیشه ای می گویند فرو می پاشد و بادکنک اقتصاد منطقه با کوچکترین تحرک و علامت ایران می ترکد. ولی ما به دنبال چنین چیزی نیستیم. ما به عربستان توصیه می کنیم که جنگ را ادامه ندهد و وارد باتلاق نشود وگرنه نمی تواند بیرون بیاید.

رضایی در پایان به بیان پیشنهادات خود برای پایان دادن به ناآرامی اخیر پرداخت و گفت: ما معتقد به اتئلاف هستیم و به کشورهای اسلامی می گوییم که بیاییم روی چند اصل با یکدیگر توافق کنیم یکی اینکه هیچ کشوری حق نداشته باشد به کشور دیگر تجاوز کند. دوم اینکه مستقل از قدرت های بین المللی باشیم. سوم اینکه اجازه بدهیم مردم با انتخابات سرنوشت خودشان را انتخاب کنند. الان بین ما و عراق و سوریه و لبنان و حتی شاید ترکیه بتوانیم چنین اتئلافی را راه اندازی کنیم به نام ائتلاف مقاومت علیه تجاوزگری.

انتهای پیام/